Sprawozdanie ROCZNE z pracy Świetlicy Młodzieżowej  w Górażdżach za rok 2015

Ferie zimowe

Ferie na prośbę dzieci minęły pod hasłem ,,Monopolly”- co dziennie została rozegrana partia gry. Wraz innymi świetlicami dzieci były na balu karnawałowym w GCK  w Gogolinie. Zostały  przygotowane  prezenty i wiersze z okazji dnia babci i dziadka. Wraz z innymi świetlicami uczestnicy zajęć podczas ferii zimowych pojechali do kina na film pt. ,,Miś  Paddinkton”. Kiedy spadł śnieg, wszyscy bardzo się ucieszyli, gdyż można było stoczyć bitwę na śnieżki w parku.

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia odbyło się spotkanie młodzieży z Klubem Seniora z okazji dnia Babci i Dziadka.

Przybyli goście zasiedli przy wspólnym stole z dziećmi. Spędzono miło czas przy kawie, herbatce i cieście przygotowanym przez młodych. Spotkanie uświetniły okolicznościowe wiersze oraz wręczenie przygotowanych prezentów. Z okazji urodzin jednej z uczestniczek odśpiewano sto lat i wręczono solenizantce kwiaty.

Światowy Dzień Chorego

W środę 11 lutego z inicjatywy koła Caritas przy współpracy ze Świetlicą Młodzieżową odbyło się śniadanie dla osób starszych z okazji  Światowego dnia chorego. Po uroczystej mszy świętej przybyło do świetlicy ponad trzydzieści osób. Przy wspólnej kawie, kanapkach   i cieście czas płynął miło i przyjemnie. Spotkanie uświetniły swymi występami dzieci ze szkoły podstawowej, prezentując wspaniałe wiersze i piosenki, wywołując uśmiech na twarzach obecnych. Każdy z przybyłych gości został obdarowany kwiatkiem z wymownym napisem ,,UŚMIECHNIJ SIĘ”

Bal karnawałowy

W poniedziałek 16 lutego z inicjatywy pana sołtysa, świetlicy i fili bibliotecznej odbył się karnawałowy bal przebierańców. Dzieci przybyły w pięknych i ciekawych strojach. Przy dobrej muzyce goście bawili się, chętnie uczestnicząc w zabawach i konkursach. Na zakończenie odbyła się parada przebierańców, wszystkie stroje były zachwycające dlatego nagrodzono wszystkich uczestników jednakowo - słodkimi prezentami.

Kiermasz Wielkanocny

Przygotowano ozdoby  wielkanocne: zajączki z doniczek, baranki i zajączki z gipsu, wazoniki z wikliny papierowej i kolorowe krokusy, białe łabędzie. Całość zaprezentowano na kiermaszu wielkanocnym w Gogolinie.

Światowy Dzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi świetlica młodzieżowa dołączyła do akcji sprzątania świata.

Młodzież wyzbierała śmieci w parku obok świetlicy, następnie wysprzątano górkę przed cmentarzem i kawałek lasu. Zrobiło się czysto i przyjemnie-wypiękniał kawałek ziemi.

Prezent z okazji Dnia Matki i Ojca

Kolorowe serca z gipsu, dla mamy i taty przygotowano z okazji ich święta. Wylano formy następnie pomalowano farbami plakatowymi i spryskano lakierem.

Przygotowane serca dzieci zabrały dla rodziców.

Dzień Dziecka – festyn rodzinny

Z okazji dnia Dziecka, dzieci uczyły się robić zwierzątka z baloników, które zabrały do domu.

Świetlica wraz z filią biblioteki zorganizowały „Uśmiechnięte Miasteczko” na  festynie rodzinnym tworząc wesołe postacie z baloników i malując paznokcie.

Lato-lipiec-sierpień

Wyjazd autokarem do kina w Kędzierzynie-Koźlu na film pt. ,,W głowie się nie mieści”.

Uczestniczono w spotkaniu integracyjnym w świetlicy w Odrowążu zapoznając się z kulturą  innych państw przekazywaną przez wolontariuszki z Chin, Meksyku, Iranu.

Wyprawa pociągiem PKP do Opola i zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego.

Pomoc przy koronie dożynkowej-nadziewanie ziaren bobu.

Rozegrano turnieje tenisa stołowego i piłkarzyków

Gry planszowe nie miały żadnych tajemnic.

Kino i radio

Wyjazd wraz z  świetlicami z Kamienia Śl. i Kamionka do kina w Opolu na film pt. ,,Hotel Transylwania 2”. Po seansie filmowym zwiedzono siedzibę radia Opole. Poznano współczesne techniki tworzenia i nadawania audycji radiowych. Podziwiano również zabytkowy sprzęt i odbiorniki.

Lampiony  św. Marcina

W przededniu dnia św. Marcina zostały zorganizowane warsztaty plastyczne. Dzieci z brystolu, kolorowych  papierów i przeróżnych ozdób zrobiły kolorowe lampiony, które zaprezentowano w dniu św. Marcina podczas przemarszu z kościoła do centrum konferencyjnego. Było co podziwiać.

Królowa Śniegu

12 grudnia świetlicę odwiedził  teatr ,,ART.-RE” z Krakowa z bajką pt. ,,Królowa Śniegu”. Był to spektakl nie tylko dla dzieci, ale również z udziałem dzieci. Aktorzy zaangażowali widownię do wspólnej zabawy. Dzieci chętnie się zgłaszały i uczestniczyły we wspólnej zabawie. Sztuka potwierdziła ważne przesłanie, że: MIŁOŚĆ ZAWSZE ZWYCIĘŻA.

Pierniki świąteczne

W sobotni poranek dzieci i młodzież zgromadzili się w świetlicy na wielkim malowaniu pierników. Zużyto całą przygotowaną polewę czekoladową i waniliową, obsypano pierniki kolorowymi  posypkami. Wyszło wspaniale. Część pierniczków od razu była zjedzona, reszta została pięknie zapakowana w ozdobny celofan i zabrana do domu. Po skończonej pracy dzieci odwiedził św. Mikołaj którego powitano piosenką. Po krótkich rozmowach i obietnicach dzieci, Mikołaj obdarował wszystkich słodkimi prezentami.