A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Kamień Śląski

Jak co roku, jesienną porą spotkaliśmy się na grabieniu liści przy świetlicy, plebanii i kościele. Wiadomo nie od dziś, że u nas liści dostatek, więc i ręce do pracy każde się przydadzą. Chętnych do pracy na szczęście nie zabrakło, a w tym roku „liściograbienie” rozłożyliśmy na dwa dni, aby ze wszystkim zdążyć. Obok świetlicy można było skorzystać z poczęstunku. Proboszczowi dziękujemy za zorganizowanie przyczepki, dzięki której można było zebrać te wszystkie hałdy liści i gałązek.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękuję za przybycie i pomoc!  

Opiekun świetlicy
w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

 

W ramach współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Leśnicy pracownice Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie prowadziły warsztaty na Górze św. Anny obok Domu Pielgrzyma. W warsztatach brali udział nastolatkowie o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności intelektualnej z potrzebą kształcenia specjalnego, którzy są uczestnikami Programu Erazmus +. Współuczestnicy pochodzili z Czech, Chorwacji, Niemiec, Luksemburga, no i oczywiście z Polski (Leśnica i Puck). Wspólnym językiem do porozumienia był język niemiecki. Pracownice GOK wykonywały wspólnie z nastolatkami kwiaty/broszki z ziaren oraz czarownice na miotle ze słomy. Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się prowadzone warsztaty, a my również bardzo dziękujemy za ciekawie spędzony czas w takowym gronie.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Nadeszła jesień, coraz szybciej robi się ciemno, a w świetlicy na nudę nie narzekamy. Już jakiś czas temu rozpoczęliśmy produkcję grzybków różnego kalibru, wykonanych z papierowej wikliny. Dosyć sporo powstało również kotków wiklinowych, ostał się niestety już tylko jeden, chodliwy towar… Kilka dni poświęciliśmy na parowozy i statki origami, a także na kartonowe modele samolotów. Nieźle się wkręciliśmy. Produkcja szła jak z płatka. Praktyka czyni mistrza.

W poniedziałek 25 września zawitała u nas P. Irena z miejscowej biblioteki, która opowiedziała i poczytała o jesieni, dzięki czemu wiele się dowiedzieliśmy Wspólnymi siłami powstały z filcu piękne sówki, smakowite filcowe donaty lub zrobiliśmy papierowe parasolki 3D. Szycie i wyszywanie nie należy do łatwych umiejętności, dlatego potrzebowaliśmy dosyć sporo czasu, aby nabyć podstawowych prawidłowych nawyków odnośnie szycia lub wyszywania. Nie wszyscy jeszcze ukończyli swoje prace, lecz na to jeszcze będzie wiele czasu w te chłodne popołudnia… Pani Irenie serdecznie dziękujemy za spędzony wspólnie czas i zapraszamy ponownie.

Opiekun świetlicy
w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

 

W dniu 24 sierpnia odbyła się wycieczka do Parku Rozrywki i Edukacji „Zaginione Miasto - Rosenau” w Pokrzywnej. Wybraliśmy się tam wspólnie z dziećmi z Kamionka i Malni. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy, inni jechali tam już drugi raz, ale wszystkim się bardzo podobało. W tym roku pogoda sprzyjała do tego stopnia, że można było skorzystać także z kąpieli w basenie ze zjeżdżalnią. Poza tym: park linowy, karuzele, snowtubing, straszna sztolnia i wirujący domek, dmuchańce i wiele innych atrakcji… Cały dzień szaleństw zakończony pozytywnie i bezpieczny powrót do domu.

W piątkowe popołudnie wzięliśmy kolejny raz w te wakacje nasze rowery i : kierunek KRAPKOWICE. Świetne uczucie, gdy rowerem pokona się taką trasę. A potem rekreacyjny rejs statkiem po Odrze. Udało się nawet przekonać Pana „Kapitana”, aby oddał ster w ręce dzieci. Uczucie przyjemne, miło spędzony czas. W drodze powrotnej oczywiście przerwa na lody w Biedronce w Gogolinie i wizyta na nowym placu zabaw przy wylocie szlaku rowerowego w stronę Kamionka. Zakończenie trasy dla niektórych osób było ciężkie, lecz udało się. Razem pokonaliśmy w tym dniu 28km, tak więc dystans dosyć spory…

Opiekun świetlicy
Kamień Śląski
Ewa Kremer

W ubiegły wtorek i środę zorganizowano dwie wycieczki: jedną autokarem do kina do Opola, a drugą rowerową do Cementowni Górażdże w Choruli. W obu wycieczkach uczestniczyły dzieci ze świetlic z Kamionka i Kamienia Śląskiego. W kinie zobaczyliśmy film „Moje wakacje z Rudym”. Film bardzo się nam podobał, co niektórym nawet łezka w oku się zakręciła.

Drugi dzień, środa, to czas na trochę wysiłku fizycznego, aby z Kamienia Śląskiego i Kamionka dotrzeć rowerem do Choruli. Tam właśnie umówieni byliśmy na zwiedzanie cementowni. Do uczestnictwa przyłączyła się również opiekun świetlicy w Choruli, Katarzyna Wystrach – Blaut ze swoimi podopiecznymi.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat cementowni, temat ten szczególnie był interesujący dla chłopców, którzy słuchali z zaciekawieniem i zadawali wiele pytań. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Potem udaliśmy się na grilla do pobliskiej świetlicy, gdzie za poczynione przygotowania serdecznie dziękujemy P. Katarzynie oraz zapraszamy do nas. Potem nadszedł już czas na powrót do domu… Wszyscy dotarli cali i zdrowi, a czas razem spędzony nie był z całą pewnością stracony…

 

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Dwie świetlice Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie zapisały się do udziału w plenerowych warsztatach zielarskich realizowanych z projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. GOK w Gogolinie został zaproszony do tego przedsięwzięcia przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do udziału w warsztatach zapisały się świetlice z Choruli i Kamienia Śląskiego. Warto podkreślić, że cały wyjazd był całkowicie bezpłatny.

Już z samego ranka zbiórka, przyjechał po nas busik, no i jedziemy do miejscowości Gostomia w Gminie Biała. A na miejscu bardzo mili i serdeczni ludzie: P. Teresa i P. Witold Hreczaniukowie i ich przepiękne gospodarstwo… Całe spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się z krótką historią miejscowości Gostomia oraz od krótkiej pogadanki na „tematy zielarskie”. Potem przy dużym stole wypiliśmy przepyszną herbatę (oczywiście ziołową) oraz zjedliśmy ciasto tzw. „kryzysowe” z jeżynami i rabarbarem. Samo zdrowie! Potem przyszedł czas na zajęcia plenerowe i poznawanie ziółek, warzyw i owoców… Wszystko można było dokładnie zobaczyć, zerwać, powąchać,… Poza tym: ależ najedliśmy się malin i jeżyn. Głowa pełna wiadomości i cennych rad. Jedno z przysłów ludowych: „Ten, kto nie używa na co dzień wielu ziół i przypraw, musi potem chodzić do apteki po leki.”

Na zakończenie poczęstunek: nadzwyczajne naleśniki z konfiturami z jeżyn i malin, które z całą pewnością zasłużyły na miano nadzwyczajnych. Potem niestety przyszedł czas, aby wracać do domu…

Serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, którzy z jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania takowych warsztatów…

Opiekunki świetlic Choruli
oraz Kamienia Śląskiego
Katarzyna Wystrach – Blaut & Ewa Kremer

Wakacje dalej biegną swoim torem… My w dalszym ciągu spędzamy wakacyjny czas bez nudy. Kolejny tydzień to przede wszystkim kulinaria. Zapachy rozchodziły się wokół całej świetlicy. Nic tylko pozazdrościć. Naszymi smakołykami były placki z cukinii oraz gofry. Palce lizać. Zorganizowano również „wielkie budowanie z piasku”. Dobrze się bawiliśmy. Gdyby tak wakacje mogły trwać wiecznie…

Opiekun świetlicy w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

U nas w świetlicy wciąż nie nudzimy się… Różnorakie gry i zabawy, to okazja do spędzenia czasu razem z kolegami i koleżankami, a także do nabycia nowych umiejętności i wiadomości.

Nie znudziła się nam jeszcze modelina. Tworzymy wciąż nowe figurki, a chęci i pomysłów nie brakuje… W naszej świetlicy uruchomiła się znów produkcja wyrobów z papierowej wikliny, ale o efektach naszych prac kolejnym razem… Będziecie pozytywnie zaskoczeni.

W naszej świetlicy odbyła się również pogadanka edukacyjna organizowana przez KRUS Strzelce Opolskie. Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji na temat wypoczynku na wsi oraz spędzania wolnego czasu na wsi i nie tylko. Został również zorganizowany konkurs, gdzie najlepsi zostali hojnie nagrodzeni. Pani prowadzącej serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.

Opiekun świetlicy
w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

Kolejny tydzień wakacji w naszej świetlicy. Wraz z nim znów „klockowe” inspiracje, gra w podchody, kosmetyczne szaleństwa, gry karciane, pieczenie ciasta i przepyszny kompot z rabarbaru, a na koniec tygodnia rajd rowerowy do Rogowa Opolskiego. Atrakcji i inspiracji nie brakowało. Pogoda podczas rajdu również spisała się na medal, wszystko poszło dobrze, a rowerem przejechaliśmy w sumie 29 km. Wszyscy dali radę, zamek z parkiem zwiedzony, przeprawa przez Odrę zaliczona pomyślnie, przejazd przez kopalnię bez niespodzianek.  

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Kolejny tydzień wakacji w świetlicy… Wraz z nim gry planszowe, warsztaty wianków ze zbóż, warsztaty modelinowe oraz wycieczka autokarem do wioski indiańskiej Tipi Town w Kamieńcu Wrocławskim.

Dużo czasu poświęciliśmy, aby przygotować kłosy zbóż do naszych wakacyjnych zajęć wyplatania wianków letnich. Wszystko jednak udało się i każdy mógł zabrać do domu gotowy wianek. Na warsztatach modelinowych tworzyliśmy banany i wiele innych różności. Mile spędzony czas… Piątkowy dzień spędziliśmy w wiosce indiańskiej, gdzie atrakcji nie brakowało. Był tor przeszkód sprawności fizycznej, strzelanie z łuku, pokaz czerpania papieru, malowanie twarzy, zabawy integracyjne, a na koniec pyszne kiełbaski z grilla. Aktywny, pozytywnie spędzony dzień.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer i Irena Kilisz

W tym roku w naszej świetlicy bardzo zróżnicowaliśmy nasze codzienne zajęcia. Są zajęcia sportowo – rekreacyjne, plastyczno – manualne, jednakże najbardziej zaskoczyły nas zajęcia „w świecie klocków”, gdzie każdy mógł przynieść swoje klocki, zademonstrować swoją kolekcję lub też pobawić się klockami swojego kolegi/koleżanki. Bardzo zaskoczyły nas również klocki magnetyczne, z których można było budować różności. W tym tygodniu było rolkowisko, wykonywaliśmy nowe wytwory z papierowej wikliny, uczyliśmy się również supłania bransoletek z muliny. Czas bardzo miło spędzony!

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

 

Wraz z zakończeniem roku szkolnego zakończył się nasz świetlicowy konkurs, który trwał przez cały okres wiosenny. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni… Nie ukrywaliśmy radości z powodu otrzymanych nagród.

Następnie mieliśmy zamiar grać w podchody, lecz niestety pogoda pokrzyżowała nam trochę plany. Przyszła nam ochota na lepienie z modeliny, więc do dzieła! Dziś temat dowolny. Powstały jak zwykle ciekawe prace.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

W ubiegły piątek, jak co roku, wybraliśmy się na Opolagrę na tutejszym lotnisku. A tam? Jak zwykle gadżety różnego kalibru, słodkości, sprzęty rolnicze. Stałym punktem programu było oczywiście stoisko Zott, gdzie dostaliśmy mnóstwo przetworów mlecznych oraz koło/loteria do kręcenia… Wypad udany!

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Kolejna seria warsztatów lepienia z modeliny… Tym razem czas przyszedł na śliczne truskawki i żabki. Wszyscy mniej lub bardziej cierpliwie lepili i wyciskali kolejne kształty, aż w końcu po wygrzewaniu w piekarniku nasze dzieła gotowe. Było wiele radości przy wykonywaniu tych dwóch modeli, chociaż tym razem nie wstrzeliliśmy się z dobrym terminem warsztatów, ponieważ połowa uczniów SP w Kamieniu Śląskim pojechała na całodniową wycieczkę organizowaną przez szkołę. Koniecznie więc trzeba będzie powtórzyć tematykę tych warsztatów…

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Pogoda jest bardzo przyjemna, więc czas wyruszyć w teren… Pierwszy raz w tym roku umówiliśmy się na rolki, aby trochę poćwiczyć, no i spędzić czas razem na wolnym powietrzu. Pokonaliśmy dwie trasy o łącznej długości około 5km! To chyba całkiem nieźle?

Gratuluję wytrwałości i zapraszam ponownie wkrótce!

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

W poniedziałkowe popołudnie przyłączyliśmy się do Międzynarodowego Dnia Ziemi i poszliśmy na akcję „sprzątania świata”. Przyłączyła się do nas p. Irena z miejscowej biblioteki. Pogoda dopisała, więc można było spokojnie udać się w różne miejsca. Wyzbieraliśmy też śmieci przy świetlicy oraz plebanii. Po udanej akcji „sprzątania świata” udaliśmy się na pyszne lody, które oczywiście zostały zjedzone ze smakiem. Wszystkim pomocnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy znowu.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

We wtorkowe popołudnie, 11 kwietnia, w świetlicy w Kamieniu Śląskim odbyły się warsztaty stroików i innych ozdób wielkanocnych. Rotacja osób była niesamowita, lecz udało się nam zrobić jakieś zdjęcie, ciężko było zebrać wszystkich wykonujących stroiki razem. Najważniejsze jest jednak to, że każdy wyszedł z jakąś ozdobą na wielkanocny stół. Pomysłów nie brakowało, a w naszych głowach pojawiały się coraz to nowsze inspiracje. Miło było znów spotkać się w takiej pracowitej atmosferze.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

W ubiegły piątek w świetlicy w Kamieniu Śląskim odbyły się warsztaty modelinowe – „edycja wielkanocna”. Efektem naszych prac miał być głównie śliczny biały zajączek oraz ptaszki, ale jak to zwykle bywa powstało wiele dodatkowych drobiazgów w międzyczasie. Prowadząca Emilka krok po kroku dawała instrukcje jak wykonywać poszczególne elementy. Młodsi uczestnicy warsztatów potrzebowali w pewnych momentach pomocy, ale wszystko się udało i każdy z nas mógł wyjść z warsztatów z nową ozdobą. Drogiej Emilce dziękujemy za poprowadzenie zajęć i czekamy na kolejne zajęcia. Pozdrawiamy

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

W świetlicy w Kamieniu Śląskim odbyły się w środę 29 marca „Warsztaty z jajem”. Było to wspólne przedsięwzięcie opiekunek świetlic z Kamienia Śląskiego i Kamionka. Na nasze zaproszenie zawitała u nas twórczyni ludowa Edeltrauda Krupop oraz Pani Irena Pawlyta z miejscowej biblioteki. Pomimo wszystko, że w zamiarze było zdobienie jaj różnymi technikami, królowała tradycyjna technika rytownicza – skrobanie. Nasza miejscowa twórczyni opowiedziała nam jak przygotować jajko do skrobania, a potem udzieliła cennych porad dotyczących skrobania. Pani Irena z biblioteki poczytała nam o różnych zwyczajach związanych z jajkiem.

Były również osoby, które będą brały udział w gminnym konkursie kroszonkarskim, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Gogolinie. Nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Trzeba dużo ćwiczyć i się doskonalić…

Był to bardzo pracowity i miło spędzony czas. Naszym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.

Opiekunki świetlic Kamienia Śląskiego i Kamionka
Ewa Kremer
Magdalena Stach

Dnia 21 marca zawitały w Kamieniu Śląskim wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Malni. Zaplanowano zwiedzanie Kamienia Śląskiego oraz pałacu. Trasę zaplanowała pracownica Centrum Informacji Turystycznej Gminy Gogolin (CIT) w Kamieniu Śląskim – Ewa Kremer. Była to miła wycieczka. Wiele się dowiedzieliśmy, zobaczyliśmy i nie raz się zdziwiliśmy… Kamień Śląski jest tak blisko, a niektórzy z nas jeszcze w ogóle tutaj nie mieli okazji być. Pani Ewa przygotowała również karty pracy „powycieczkowe”, które trzeba uzupełnić i oddać swoim wychowawcom w szkole. Zwieńczeniem całego pobytu w Kamieniu Śląskim było ognisko przy kompleksie sportowo - rekreacyjnym, gdzie upiekliśmy kiełbaski. Po sporej dawce świeżego powietrza, jakże nam wszystko smakowało… Za wizytę dziękujemy i zapraszamy ponownie do Kamienia Śląskiego.

Ewa Kremer
Centrum Informacji Turystycznej
Gminy Gogolin w Kamieniu Śląskim

Zajęcia w GOK

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad

Początek strony