Plan pracy Świetlicy w Malni 2014r.

1. Główne cele:

Integracja dzieci, tworzenie grupy, budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

Zainteresowanie dzieci pracą na rzecz innych, prace charytatywne na rzecz środowiska

Zapoznanie dzieci  z kulturą, sztuką, i tradycjami naszego regionu.

-            Zdobycie przez dzieci nowych umiejętności z zakresu papieroplastyki.

-            Stałe rozbudzanie „duszy artystycznej” w dzieciach.

-            Uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony środowiska, segregowanie śmieci, wykorzystanie odpadów

-            Cykliczne warsztaty dla mam z dziećmi, integracja i zapoznanie ludności napływowej z lokalnymi zwyczajami.

2.Plan pracy:

Przygotowanie i wspólne przeżywanie uroczystości wg kalendarza imprez:

1.Dzień Babci i dziadka. Przygotowanie kartek i drobnych prezentów dla swoich babć i dziadków.

2.Dzień chorych. Przygotowanie drobnych upominków i programu artystycznego dla seniorów   naszej Parafii z okazji ich corocznego spotkania.

3.Walentynki. Konkurs na najpiękniejszą walentynkę. Spotkanie walentynkowe dla dzieci.

4.Ferie na Świetlicy wg planu szczegółowego.

5.Konkurs „Śląskie      beranie”.     Wspólne     przygotowanie     tekstów,     ćwiczenie prawidłowej wymowy i dykcji. Przygotowanie dzieci do udziału w gminnym konkursie. 4.Warsztaty kroszonkarskie. Zapoznanie dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnymi technikami zdobienia jaj wielkanocnych charakterystycznymi dla naszego regionu

(rytownicza, batik, wytrawianie, oklejanie). Przygotowanie dzieci do udziału w konkursach kroszonkarskich.

5.Konkursy kroszonkarskie: świetlica, gminny i wojewódzki konkurs kroszonkarski.

6.Jarmark wielkanocny w Gogolinie. Przygotowanie stroików, jaj, wypieków wielkanocnych itp. oraz ich prezentacja na jarmarku.

7.„Zajączek” na świetlicy. Przypomnienie wierzeń, zwyczajów związanych z Wielkim Tygodniem. Przygotowanie koszyczka dla „zajączka”, tradycyjne gry i zabawy wielkanocne.

8.Dzień Matki. Przygotowanie prezentów dla mam, krótkiego występu artystycznego. Spotkanie przy kawie dla mam.

9.Dzień dziecka. Dzień pełen niespodzianek z konkursami i nagrodami.

10.Wakacje na świetlicy wg planu szczegółowego.

11.Dożynki. Praca ze słomą i ziarnem, współpraca z sołectwem w przygotowaniu korony  i korowodu dożynkowego.

12.Wokół obrzędowości jesiennej.

13.Wieczór   Andrzejkowy,   przygotowanie   wróżb    i    zabaw    związanych    z

„andrzejkami”.

14.Kiermasz „Mikołajkowy” w Gogolinie. Przygotowanie ozdób bożonarodzeniowych, pieczenie pierników oraz prezentacja wyrobów na kiermaszu.

15.  Spotkanie z postacią św. Mikołaja na świetlicy.

16.  Wieczór wigilijny. Tradycyjny stół, potrawy, kolędy. Wierzenia i legendy związane z okresem bożonarodzeniowym.

•     Czynne uczestnictwo w uroczystościach gminnych, sołeckich i lokalnych.
  •     Stała współpraca z sołtysem, radą sołecką, radnym oraz całym środowiskiem lokalnym.
  •    Stała współpraca z Publiczną Szkołą Podstawową w Malni, Biblioteką, Parafialnym Zespołem Caritas, Mniejszością Niemiecką.
  •    Cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi.