Plan pracy Świetlicy w Malni

2016r.

1.    Główne cele:

Integracja dzieci, tworzenie grupy, budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

Zainteresowanie dzieci pracą na rzecz innych, prace charytatywne na rzecz środowiska

Zapoznanie dzieci  z kulturą, sztuką, i tradycjami naszego regionu.

-    Zdobycie przez dzieci nowych umiejętności plastycznych, artystycznych.

-    Stałe rozbudzanie „duszy artystycznej” w dzieciach.

-    Uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony środowiska, segregowanie śmieci, wykorzystanie odpadów

-    Cykliczne warsztaty dla mam z dziećmi, integracja i zapoznanie ludności napływowej z lokalnymi zwyczajami.

-    Dalsze organizowanie i prowadzenie zajęć dla Klubu Aktywnych Seniorów

-    Integracja środowiska dzieci, rodzice, seniorzy – wspólne wyjazdy i spotkania integracyjne

2.Plan pracy:

I.                   Przygotowanie i wspólne przeżywanie uroczystości wg kalendarza  imprez:

1. Dzień Babci i dziadka. Przygotowanie  prezentów dla swoich babć i dziadków. Czynny udział we Mszy św. w ich intencji, złożenie życzeń i wręczenie prezentów.

2. Ferie zimowe w Świetlicy wg planu szczegółowego.                                                             3.Dzień chorych. Przygotowanie drobnych upominków i programu artystycznego dla seniorów  naszej Parafii z okazji ich corocznego spotkania.

4.Walentynki. Konkurs na najpiękniejszą walentynkę. Spotkanie walentynkowe dla dzieci.

5.Konkurs „Śląskie beranie”. Wspólne przygotowanie tekstów, ćwiczenie prawidłowej wymowy i dykcji. Przygotowanie dzieci do udziału w gminnym konkursie.

4.Warsztaty kroszonkarskie. Zapoznanie dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnymi technikami zdobienia jaj wielkanocnych charakterystycznymi dla naszego regionu (rytownicza, batik, wytrawianie, oklejanie). Przygotowanie dzieci do udziału w konkursach kroszonkarskich.

5.Konkursy kroszonkarskie: świetlica, gminny i wojewódzki konkurs kroszonkarski.

6.Jarmark wielkanocny w Gogolinie. Przygotowanie stroików, jaj, wypieków wielkanocnych itp. oraz ich prezentacja na jarmarku.

7.„Zajączek” na świetlicy. Przypomnienie wierzeń, zwyczajów związanych                         z Wielkim Tygodniem. Przygotowanie koszyczka dla „zajączka”, tradycyjne gry i zabawy wielkanocne.

8.Dzień Matki. Przygotowanie prezentów dla mam, krótkiego występu artystycznego. Spotkanie przy kawie dla mam.

9.Dzień dziecka. Dzień pełen niespodzianek z konkursami i nagrodami.

10.Wakacje na świetlicy wg planu szczegółowego.

11.Dożynki Gminne i Parafialne. Praca ze słomą i ziarnem, współpraca z sołectwem w przygotowaniu korony  i korowodu dożynkowego.

12.Warsztaty Jesienne.

13.Wieczór Andrzejkowy, przygotowanie wróżb i zabaw związanych z „andrzejkami”.

14.Kiermasz „Mikołajkowy” w Gogolinie. Przygotowanie ozdób bożonarodzeniowych, pieczenie pierników oraz prezentacja wyrobów na kiermaszu.

15. Spotkanie z postacią św. Mikołaja na świetlicy.

16. Wieczór wigilijny. Tradycyjny stół, potrawy, kolędy. Wierzenia i legendy związane z okresem bożonarodzeniowym.

II.                 Czynne uczestnictwo w uroczystościach gminnych, sołeckich i lokalnych.

III.              Stała współpraca z sołtysem, radą sołecką, radnym oraz całym środowiskiem lokalnym.

IV.              Stała współpraca z Publiczną Szkołą Podstawową w Malni, Biblioteką, Parafialnym Zespołem Caritas, Mniejszością Niemiecką, Fundacją Górażdże – Aktywni w regionie.

V.                Cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi.

VI.              Współpraca z seniorami naszej wioski, gminy. Organizowanie i prowadzenie spotkań Klubu Aktywnych Seniorów, Klubu Rencistów i Emerytów.

VII.           Comiesięczne spotkania z rodzicami, integracja środowiska lokalnego.