A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

We wtorek 8 maja 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Złote wykłady”. O roli Konstytucji 3 Maja w odzyskaniu niepodległości Polski opowiedział prof. Stanisław Nicieja.

Profesor z dużą lekkością i w bardzo przystępny sposób przedstawił historię Polski, od jej upadku w XVIII wieku, aż do 1920 roku, kiedy to odbyła się Bitwa pod Zadwórzem. W ponadgodzinnej prelekcji pojawiło się sporo ciekawostek i anegdot. Można było również odświeżyć szkolną wiedzę o najważniejszych dla Polski wydarzeniach, czy też dokonaniach polskich patriotów, takich jak Kościuszko, czy Piłsudski. Jak podkreślił obecny na prelekcji prof. Franciszek Marek, profesor Nicieja przedstawił nieco inne spojrzenie na historię Polski, bardziej od strony społeczno – kulturowej, aniżeli stricte politycznej. Szeroki zakres tematyczny prelekcji doskonale wpisał się w tegoroczne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości. –100 – lecie niepodległej Polski to bardzo ważna dla nas – Polaków – rocznica. To, że Polska się odrodziła, że mamy swój język, polskie szkoły… Trzeba więc pamiętać o ludziach, którzy tego dokonali – którzy zapisali ładny kawałek historii Polski – mówił, kończąc swój wykład prof. Nicieja. –Dziękuję za tą wspaniałą lekcję historii i wszystkie emocje, które mogliśmy dziś wspólnie przeżywać. Myślę, że nas wszystkich tu obecnych, ogarnęło takie ludzkie wzruszenie, mogliśmy też wiele przemyśleć i powrócić do dawnych czasów – podsumował spotkanie burmistrz Joachim Wojtala.

Cykl „Złotych Wykładów” odbywa się w bieżącym roku w Gogolinie z okazji jubileuszu 70 – lecia gogolińskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Nicieja_01
Nicieja_01 Nicieja_01
Nicieja_02
Nicieja_02 Nicieja_02
Nicieja_03
Nicieja_03 Nicieja_03
Nicieja_04
Nicieja_04 Nicieja_04
Nicieja_05
Nicieja_05 Nicieja_05
Nicieja_06
Nicieja_06 Nicieja_06
Nicieja_07
Nicieja_07 Nicieja_07
Nicieja_08
Nicieja_08 Nicieja_08
Nicieja_09
Nicieja_09 Nicieja_09
Nicieja_10
Nicieja_10 Nicieja_10
Nicieja_11
Nicieja_11 Nicieja_11

fot. Urząd Miejski w Gogolinie

 

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony