A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

STYCZEŃ
-    ozdoby karnawałowe
-   upominki dla naszych babć i dziadków
-    gry zręcznościowe i planszowe
-    Zimowe mozaiki

LUTY
-    wg. planu na ferie zimowe
-    zabawy zimowe na świeżym powietrzu
-    mróz malarzem – zimowe inspiracje

MARZEC
-    Barwne kwiaty wiosenne
-   Ozdoby wielkanocno - wiosenne
-    Pierwszy Dzień Wiosny
-    Mozaikowy zawrót głowy

KWIECIEŃ
-    Spacery wiosenne i zabawy na świeżym powietrzu
-    Ozdoby wielkanocne
-    Dzień Ziemi
-    Warsztaty wielkanocne

MAJ
-    Malarstwo w terenie
-    Prezenty dla naszych mam
-    Maki, chabry i bławatki
-    Dotleniamy się na świeżym powietrzu

CZERWIEC
-    Dzień dziecka
-    Upominki na Dzień Ojca
-    Pierwszy Dzień Lata
-    Wycieczki pieszo - rowerowe

LIPIEC - SIERPIEŃ
wg. Planu wakacji

WRZESIEŃ
-    Mapa wspomnień wakacyjnych
-    Początek Jesieni
-    Spacery po dary natury
-    Dzień Serca
-    Wycieczki krajoznawcze

PAŹDZIERNIK
-    Coś miłego dla ulubionego nauczyciela
-    Liściograbienie
-    Ozdoby jesienne
-    Dzień Dyni

LISTOPAD
-    Lampiony na długie wieczory
-    Andrzejkowe wróżenie
-    Ozdoby z darów natury

GRUDZIEŃ
-    Warsztaty świąteczne
-    Ozdoby mikołajkowo - bożonarodzeniowe
-    Turniej grudniowy

PONADTO:
-    Pomoc w nauce i odrabianiu zadań szkolnych
-    Gry planszowe i inne
-    Wykonywanie okolicznościowych ozdób.

OPIEKUN ŚWIETLICY
EWA KREMER

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śląskim za rok 2015

 

Ubiegły rok 2015 obfitował w bardzo różnorodne wydarzenia świetlicowe. Organizowano to i owo w klimatach artystycznych (plastyczno - technicznych), kulinarnych, turystycznych, rozrywkowych, edukacyjnych, zręcznościowych.

Rok 2015 rozpoczął się jak zwykle z myślą o naszych babciach i dziadkach, gdyż to wtedy obchodzimy ich święto. Nie zabrakło również naszej obecności na Balu Karnawałowym w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Miło również spędziliśmy czas ferii zimowych, w czasie których wykonywaliśmy maski karnawałowe, graliśmy w różne gry, tworzyliśmy kanapkowe kompozycje, wybraliśmy się do kina.      

      

                Przed Wielkanocą zorganizowano warsztaty wielkanocne, gdzie można było wykonać zające z siana. Innym ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy był DZIEŃ ZIEMI, dzięki któremu pobliskie otoczenie stało się czystsze i przyjemniejsze dla oka. Przekonaliśmy się również, że świetnie znamy EKO ZNAKI, różne miejsca na ziemi, zwierzęta i rośliny. Szczególnie zabawne było dla nas odgadywanie odgłosów zwierząt J.

    

Tak jak w innych latach, tak i w ubiegłym roku 2015 wysyłaliśmy nasze prace plastyczne na kilka konkursów:

ü  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w kolorach”

ü  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „List do Franciszka”

ü  Ogólnopolski Konkurs Rysunku Węglem

ü  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Rysunku Satyrycznego „Karpik”

ü  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Fryderyka Chopina

    

 

                Możemy się pochwalić, że w jednym z konkursów podopieczna z naszej świetlicy uzyskała wyróżnienie i otrzymała przepiękne wydanie książki z najciekawszymi listami do papieża Franciszka i jego portretami (zgodnie z zadaniem konkursowym). Bardzo cieszymy się z tego powodu i na pewno będziemy wyczekiwać kolejnych sukcesów.

 

Wiosenny czas obfitował w nowe inspiracje. Wykonywaliśmy filcowe ptaszki i serduszka z korków po winie. Nie brakowało również wyjść na wiosenne spacery i aby pograć w podchody. W maju nie zabrakło własnoręcznie wykonanych drobiazgów dla naszych mam. Powstały maki z bibuły i cukierkowe bukiety. Dzień dziecka był niezwykle wyjątkowym dniem, gdyż zamiast szkolnych zajęć mogliśmy poszaleć na „dmuchańcach”, pomalować twarze i włosy, a potem w świetlicy rządy należały do NAS – DZIECI. Robiliśmy dziś to, co chcieliśmy, wedle naszych życzeń. Dominowały zabawy na świeżym powietrzu, na zakończenie zagraliśmy w „Monopoly” i zjedliśmy małe co nieco.

      

                Czerwiec to czas oczekiwania na wakacje. Niektórzy z nas jeszcze sporo czasu spędzają przy nauce, lecz w wolnym czasie przybiegają do świetlicy, aby razem spędzić miło czas. Czerwcowa wizyta na Opolagrze była bardzo owocna. Nieźle się obłowiliśmy, dostaliśmy plecaczki, baloniki, wiatraczki, długopisy, piłkę plażową i inne przydatne gadżety. Dowiedzieliśmy się wiele o naszych poczciwych, mlecznych krówkach… W tym miesiącu nie zapomnieliśmy również o naszych kochanych tatusiach. Każdy chętny wykonał piękną kartkę dla taty i ozdobił puszkę, np. na kawę.

                                              

                Wakacje – cóż to jest za wyjątkowy czas. Świetlica to miejsce gdzie świetnie można spędzić wolny czas, gdyż szkolnych zajęć brak. Odbywały się zajęcia kosmetyczno – modowe, kulinarne i inne plastyczno – techniczne. Gdy pogoda sprzyjała, szliśmy oczywiście na miejscowy basen. Zorganizowano również bardzo ciekawy konkurs na najciekawszą budowlę z piasku na miejscowym placu zabaw, gdyż piasku tam pod dostatkiem.

   

                W czasie wakacji zorganizowano również warsztaty malowania na szkle i filii, tworzymy biżuterię różnego kalibru, gramy w różne gry. Uczestniczyliśmy również w teatrzyku w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, który przygotowały tamtejsze dzieci, potem zorganizowano tam na miejscu karaoke, na koniec wykonano oczywiście pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Karlika i Karolinki.

    

                Niesamowitymi przeżyciami były wycieczki turystyczno – rozrywkowe. Był wyjazd do Opola. Oprócz tego, że obejrzeliśmy film „W głowie się nie mieści”, wyjazd ten był połączony z wejściem na Wieżę Piastowską. Pomimo upału, już sam spacer przez centrum Opola sprawił nam wiele satysfakcji. Kolejna wycieczka – niezwykle udana. Poszukiwaliśmy Zakrzowskiej Szpicy. Po długich bojach dotarliśmy – cel wycieczki osiągnięty, a po powrocie do świetlicy przepyszny grill dla wygłodniałych rowerowych wycieczkowiczów…

      

                Podopieczni Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śląskim uczestniczyli również w czasie wakacji w wycieczce do Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej, a potem oczywiście nie zabrakło nas w miejscowym parku linowym. Szaleństw było co nie miara. Równie ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy była wizyta gości z Iranu, Chin i Meksyku. Przygotowywaliśmy się do tego dnia już wcześniej. Wspólnie oprowadziliśmy naszych gości wraz z opiekunami po Kamieniu Śląskim. Goście byli pod wielkim wrażeniem.

 

    

                Września początki były równie aktywne, co wakacyjny czas. Piekliśmy ciasta ze śliwkami, dziewczyny zabrały się za szycie, chłopcy za wykonywanie modeli samolotów. Na uwagę zasługuje również zorganizowanie wycieczki rowerowej na Wilczy Dół w Lesie Kanapeje. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Zajrzeliśmy przy okazji do pobliskiego rezerwatu „Kamień Śląski” i na kamieniołom. W poszukiwaniu tego tajemniczego wejścia do tunelu pomogły nam dwie starsze panie z Kamienia Śląskiego.

      

                Jesień przywitaliśmy bardzo kreatywnie. Powstały piękne prace plastyczno – techniczne, którymi ozdobiliśmy naszą świetlicową gazetkę.

 

 

W świetlicy odbył się również Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego, w czasie którego można było się pochwalić swoją kolekcją. Powstały również znaczki z Kamienia Śląskiego i zmierzyliśmy się z wieloma zadaniami, rebusami i zagadkami na temat znaczków i poczty. Bardzo miłe popołudnie. W październiku zorganizowano również wycieczkę do kina do Opola na film „Hotel Transylwania 2”, a potem mieliśmy okazję „zwiedzić” Radio Opole, a bardziej poznać jego pracę. Ciekawy wyjazd to był.

 

Późną jesienią zorganizowano wyjście do miejscowej twórczyni ludowej. Zapoznaliśmy się z przydomową izbą tradycji, porozmawialiśmy o „dawnych domach”, a potem upiekliśmy przepyszne ciasteczka kręcone przez maszynkę. O tej porze roku zawsze organizujemy wielkie grabienie liści, aby ogarnąć obejście przy świetlicy, plebani i kościoła. W tym roku bardzo żwawo nam to szło.

    

Następnie w świetlicy zorganizowano Dzień Dyni oraz Andrzejki. W czasie Dnia Dyni przygotowaliśmy, a następnie usmażyliśmy pyszne placki z dyni. Taki dzień już wpisał się na dobre w nasz kalendarz wydarzeń świetlicowych. W tym roku lepiliśmy różne straszne stwory i różnorakie dynie z masy solnej. Andrzejkowe popołudnie upłynęło pod znakiem wielu, wielu wróżb, które mamy nadzieję, że się spełnią w kolejnym nadchodzącym roku… Wykonaliśmy również piękne, pachnące ozdoby z pomarańczy.

 

                Z końcem listopada zaczęliśmy już produkcję różnych ozdób bożonarodzeniowych. Były warsztaty tworzenia aniołów z masy solnej, wykonywaliśmy choinki i renifery z korków po winie, powstały śliczne anioły z pudełek po jajkach, a przed samymi świętami zorganizowano warsztaty tworzenia stroików świątecznych. Chętnych jak zwykle nie brakowało.

      

                Grudzień spędziliśmy bardzo aktywnie w świetlicy. Wykonywaliśmy karmniki z drewna. To bardzo owocne prace były. Przed samą Wigilią zorganizowaliśmy wigilię świetlicową. W tym dniu przyozdobiliśmy naszą świetlicę, ubraliśmy choinkę. Poznaliśmy zwyczaje związane z Wigilią, rozwiązywaliśmy różne zagadki i rebusy, narysowaliśmy rysunki związane ze świętami i zimą. Bardzo miło spędziliśmy te popołudnie.

 

                Tegorocznym wielkim sukcesem jest również pozyskanie wolontariuszy – gimnazjalistów. Jest to wielka pomoc dla świetlicy i ogromne wsparcie.

W kronice świetlicowej zapisało się naprawdę wiele niezapomnianych chwil, a wiele z nich na pewno będziemy chcieli powtórzyć lub przynajmniej  zorganizować coś równie udanego w przyszłym roku J.

 

Opiekun Świetlicy Młodzieżowej

w Kamieniu Śląskim

Ewa Kremer

Sprawozdanie za rok 2013 z działalności świetlicy w Kamieniu Śląskim

 

W ubiegłym roku 2013 dużo się działo w naszej świetlicy. Z całą pewnością nie było czasu na nudę. Zdążyliśmy już się do siebie przyzwyczaić i dobrze poznać, co na pewno ułatwiło nam wspólną pracę…

Zimowy czas wypełniliśmy różnymi zabawami i zajęciami przy ciepłej herbatce.  W czasie ferii zimowych odbył się już drugi w naszej świetlicy „Milion w Minutę”, jak również turniej tenisa stołowego. Wspólnie z innymi świetlicami naszej gminy pojechaliśmy do kina na „Prawie jak gladiator”. Czekanie na wiosnę spędzaliśmy również bardzo artystycznie, wykonując rysunki różnymi technikami, kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka, walentynkowe serduszka z papierowej wikliny i kwiaty na Dzień Kobiet. Na przełomie zimy i wiosny skupiliśmy się na wykonywaniu różnorakich ozdób wielkanocnych, a podsumowaniem były zorganizowane Warsztaty Wiosenno – Wielkanocne, na których jak zwykle gościliśmy miejscową twórczynię ludową – Edeltraudę Krupop. Naszych ręcznie wykonanych ozdób nie zabrakło jak co roku na Jarmarku Wielkanocnym w Gogolinie, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, a nasze zające z siana cieszyły się nadal wielkim powodzeniem.  

 

Wiosną, kiedy zrobiło się już cieplej na dworze, często wychodziliśmy poza świetlicowe mury, aby dotlenić się po zimie. Zorganizowano Święto Ptaków (gdzie uczyliśmy się rysować i wykonywać ptaki metodą origami) oraz Wielkie Sprzątanie, dzięki któremu nasze obejście przy świetlicy zrobiło się o wiele przyjemniejsze i ładniejsze. W tym roku nasze prace powędrowały na dwa ogólnopolskie konkursy plastyczne. W pierwszym z nich „Przyroda w kolorach 2013” nasze prace zakwalifikowały się do ogólnopolskiej wystawy prac na Uniwersytecie Jagiellońskim, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dostaliśmy pamiątkowe dyplomy. Drugi konkurs „Bezpieczna woda” nie przyniósł nam niestety żadnych nagród, lecz dzięki niemu przypomnieliśmy sobie przed wakacjami, jak należy zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą. W tym roku odbyły się w naszej świetlicy również warsztaty papierowej wikliny, gdyż nasza pani opiekun jest specjalistką w tej kwestii. Uczestniczyły w nich wszystkie panie świetliczanki naszej gminy. W ostatnim tygodniu przed wakacjami odbyła się bardzo udana wycieczka rowerowa do Kopalni Górażdże. Chociaż żar lał się  z nieba, to wszyscy byli bardzo zadowoleni, a wrażeń naprawdę nie brakowało. Ten kto nie wybrał się z nami – niech żałuje, bo naprawdę było warto…

W czasie wakacji wymyślaliśmy sobie różniste zajęcia. Nie zabrakło inspiracji artystycznych: była nauka rysunku, wykonywanie różności z mas plastycznych  i papierowych, jak również kolczyków z filcu i nie tylko. Gdy słonko grzało pełną parą, to często wychodziliśmy na miejscowy basen, aby się troszkę schłodzić. Humory nam dopisywały. W ten wakacyjny czas odwiedzili nas również goście z Ukrainy, którym mieliśmy umilić czas. Wykonaliśmy wspólnie z nimi piękne motyle z plastikowych butelek. Nasi goście byli bardzo zdziwieni pomysłowością… Odwiedziny takowych gości były dla nas na pewno bardzo interesującym doświadczeniem. Wakacje zakończyliśmy ogniskiem na pobliskim placu zabaw. Pogoda na szczęście dopisała, odbył się też turniej badmintona, w czasie którego nie brakowało rywalizacji. 

 

Po powrocie do szkoły znowu nadeszła jesień. Zanim zrobiło się chłodniej, dużo wychodziliśmy na jesienne spacery do parku i nie tylko, gdzie zaopatrzyliśmy się w dary natury. Tegorocznym hitem stały się „drzewka z buczyny”, które każdy wykonywał dla siebie do domu. W naszej świetlicy zorganizowano tej jesieni Dzień Dyni (który wpisał się już  w tradycję naszego kalendarza wydarzeń), Dzień Kreta (w czasie którego upiekliśmy „kopca kreta”, odbył się konkurs na najładniejszy rysunek kreta, nie zabrakło też innych gier i zabaw), Liścio – Grabienie (pomogliśmy uprzątnąć z liści nasze przyświetlicowe obejście) oraz Andrzejki (gdzie powstały woskowe figury - wróżby, nie brakowało innych różnych gier, zabaw i wróżb, które przygotowała dla nas p. Klara Pollok z miejscowej biblioteki). W ramach projektu „Z tradycją przez święta – Kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z warsztatami świątecznymi” gościliśmy w naszej świetlicy panie, z którymi wspólnie upiekliśmy przepyszne ciasteczka i pierniczki. Chętnych do wypieków nie brakowało jak zwykle. 

 

Końcówka roku kalendarzowego w naszej świetlicy to oczywiście przygotowanie się do Bożego Narodzenia. Każdy wykonywał jakieś ozdoby bożonarodzeniowe i kartki dla najbliższych. Nie zabrakło jak zwykle pięknych wiklinowych choinek i bombek cekinowych na kulach styropianowych. 

 

W czasie całego ubiegłego roku nie brakowało rozmów na różne tematy związane  z rokiem kalendarzowym, odrabialiśmy zadania domowe – przede wszystkim z matematyki, która sprawia nam najwięcej problemów. Nudzić się nam nie pozwalały również różne gry planszowe, a także ciekawe programy telewizyjne. 

 

Podsumowując działalność naszej świetlicy w roku 2013 z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie brakowało w nim atrakcji, jak również osiągnięć w różnych dziedzinach.  W kolejnych latach na pewno będziemy starali się jeszcze wzbogacić nasz kalendarz wydarzeń… Czekamy z niecierpliwością… 

 

 

Opiekun Świetlicy Młodzieżowej  w Kamieniu Śląskim

Ewa Kremer

 

PLAN PRACY NA ROK 2016 Świetlica Młodzieżowa w Kamieniu Śląskim

Styczeń

 • ozdoby karnawałowe
 • upominki dla naszych babć i dziadków
 • przygotowania do Gali Samorządowej w Gogolinie

 

Luty

 • wg. Planu na ferie zimowe
 • zabawy zimowe na świeżym powietrzu
 • Dzień Kota

 

Marzec

 • Kwiaty z bibuły
 • Ozdoby wielkanocno - wiosenne
 • Pierwszy Dzień Wiosny

 

Kwiecień

 • Spacery wiosenne i zabawy na świeżym powietrzu
 • Dzień Radia
 • Dzień Ziemi

 

Maj

 • Dzień Parków Narodowych
 • prezenty dla naszych mam
 • Maki, chabry i bławatki

Czerwiec

 • Dzień dziecka
 • Upominki na Dzień Ojca
 • Pierwszy Dzień Lata

 

Lipiec

 • wg. Planu wakacji
 • wycieczki turystyczne
 • Dzień Policjanta
 • wyjścia na basen

 

Sierpień

 • wg. Planu wakacji
 • urlop wypoczynkowy
 • 08.08. - 19.08
 • Zakończenie wakacji

 

Wrzesień

 • Dzień Mody i Urody
 • Początek Jesieni
 • Dzień Turystyki
 • Dzień Serca
 • Wycieczki krajoznawcze

 

Październik

 • Podarunki dla nauczycieli
 • Wielkie Grabienie
 • Ozdoby jesienne
 • Dzień Dyni

 

Listopad

 • Dzień życzliwości
 • Andrzejki
 • Ozdoby z darów natury

 

Grudzień

 • Dzień Wolontariusza
 • Ozdoby mikołajkowo - bożonarodzeniowe
 • Dzień Telewizji

PLAN PRACY NA ROK 2014  ŚWIETLICA MŁODZIEŻOWA W KAMIENIU ŚLĄSKIM


 

 

 

STYCZEŃ 

Ø  Powitanie Nowego Roku,

Ø  Święto Trzech Króli,

Ø  Dzień Babci i Dziadka,

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

LUTY 

Ø  Dzień Św. Walentego, 

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe,

Ø  Ferie zimowe – wg planu.

 

MARZEC 

Ø  Dzień Kobiet, 

Ø  Marzanna , 

Ø  Ozdoby wielkanocne, 

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

KWIECIEŃ 

Ø  Przygotowania do świąt Wielkiej

Nocy, Ø Zajączek, 

Ø  Wiosenne porządki w świetlicy i wokół obejścia. 

Ø  Obserwujemy pierwsze oznaki wiosny. 

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

MAJ 

Ø  Święto Pracy – rys historyczny

Ø  Konstytucja 3 maja – rys historyczny,

Ø  Dzień Matki, 

Ø  Rowerowe wycieczki,

Ø  Zbieranie wiosennych kwiatów, Ø Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

CZERWIEC 

Ø  Dzień Dziecka, 

Ø  Dzień Ojca

Ø  Snujemy wakacyjne plany…  Ø Letnie spacery po okolicy,

Ø  Noc świętojańska, 

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

 

 

 

 

LIPIEC I SIERPIEŃ Ø Wakacje – wg planu.

    

WRZESIEŃ

Ø  Wspomnienia z wakacji,

Ø  Wycieczki rowerowe, Ø Spacery, Ø Dzień Chłopaka,

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

PAŹDZIERNIK 

Ø  Jesienne spacery, gry terenowe,

Ø  Dzień Nauczyciela,

Ø  Helloween,

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.  

 

LISTOPAD 

Ø  Zaduma nad świętem Wszystkich Świętych,

Ø  Święto Niepodległości – rys historyczny,

Ø  Andrzejki,

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

GRUDZIEŃ 

Ø  Przygotowanie do kiermaszu  Bożonarodzeniowego,

Ø  Dzień św. Mikołaja, Ø Świetlicowa stajenka, ozdoby, choinka,

Ø  Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opiekun świetlicy  Ewelina Mikolas – Woźnica 

PLAN ORGANIZACJI ZAJĘĆ W ŚWIETLICY NA ROK 2013


 

STYCZEŃ

      Powitanie Nowego Roku.

      Wykonanie czegoś miłego dla babci i dziadka.

      Karnawału czas zacząć.

      Z przysłowiami za pan brat.

      Kim byli Trzej Królowie? Rozmowa.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

LUTY

      Wiklinowe serduszka na Walentynki.

      Świetlicowe pogaduchy na „tematy miłosne”.

      Świetlicowe kino.

      Wg ustalonego planu ferii.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

MARZEC

      Kwiaty na Dzień Kobiet.

      Co wypada, a co nie – czyli jak zachowuje się prawdziwa dama.

      Ozdoby wielkanocne.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

KWIECIEŃ

      Savoir vivre w szkole. Skorupkowe mozaiki.

      Wiosenne porządki w świetlicy i wokół obejścia.

      Obserwujemy pierwsze oznaki wiosny.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

MAJ

      Ze sportem za pan brat.

      Kartka z miłym słowem dla mamy.

      W ogrodzie i na łące – ziołowa apteczka. 

      Wizyta w izbie tradycji połączona z truskawkową ucztą.

      Wycieczka rowerowa na Kanapeje.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

CZERWIEC

      Ognisko z okazji Dnia Dziecka.

      Snujemy wakacyjne plany…

      Wycieczka rowerowa na Zakrzowską Szpicę. Odwiedzamy Pałac w Zakrzowie.

      Noc świętojańska. 

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

 

LIPIEC 

      Wg ustalonego planu wakacyjnego.

 

SIERPIEŃ 

      Wg ustalonego planu wakacyjnego.

 

WRZESIEŃ

      Wykonujemy mapę wspomnień z wakacji.

      Malunki i rysunki w terenie.

      Wycieczki rowerowe po pobliskich terenach.

      Dzień chłopaka. 

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

PAŹDZIERNIK

      Tworzymy naszą własną świetlicową Panią Jesień.

      Jesienne spacery, gry terenowe.

      Kartka dla nauczyciela.

      Dzień dyni.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

LISTOPAD

      Bajkowe i filmowe popołudnia.

      Kalamburowe szaleństwo.

      Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

Rozmowy na temat tolerancji.

      Andrzejkowy wieczór w świetlicy.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

 

GRUDZIEŃ

      Przygotowanie do kiermaszu bożonarodzeniowego.

      Ozdoby świąteczne z papieru, masy solnej, gipsu.

      Jaką choinkę mam w domu? Tradycje bożonarodzeniowe dawniej i dziś.

      Pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe.

Opiekun świetlicy Ewa Kremer

PLAN FERII ZIMOWYCH 2015

W ŚWETLICY W KAMIENIU ŚLASKIM

      

I TYDZIEŃ

Poniedziałek (19.02) Saneczkowy kulig
Wtorek (20.02) Turniej gier planszowych
Środa (21.02) Bal w Gminnym Ośrodku Kultury
Czwartek (22.02) Zimowy spacer
Piątek (23.02) Kuchenne rewolucje

II TYDZIEŃ

   
Poniedziałek (26.02) Turniej gier zręcznościowych
Wtorek (27.02) Wyjazd do kina
Środa (28.02) Konkurs na śniegu
Czwartek (29.02) Uczymy się szyć
Piątek (30.02) Tworzymy zimowy pejzaż

Sprawozdanie za rok 2012 z działalności świetlicy w Kamieniu Śląskim
Ubiegły rok naszej działalności był wyjątkowo bogaty w różne nowe wydarzenia w naszej świetlicy. Wszystko za sprawą tego, że w dalszym ciągu wzajemnie się poznajemy, gdyż nie od tak dawna mamy nową panią opiekun świetlicy.


Pierwsze miesiące tego roku były pełne nowych inspiracji. Rozpoczęliśmy całoroczną przygodę z przysłowiami wraz ze sprawdzaniem ich wiarygodności. W czasie ferii zimowych największą niespodziankę sprawił nam konkurs „Milion w minutę”, który z pewnością powtórzymy za rok. Wiele satysfakcji sprawiło nam również wykonywanie masek karnawałowych, kartek na Dzień Babci i Dziadka oraz serduszek na Walentynki.


Pierwsze oznaki wiosny zatrzymaliśmy na zdjęciach – tak zapoczątkowaliśmy zwyczaj zabaw z fotografią. Tegorocznym hitem w naszej świetlicy stały się zające wielkanocne wykonywane z siana. Odbyły się również warsztaty kroszonkarskie, na których mieliśmy przyjemność gościć dwie twórczynie ludowe. Wraz z polepszaniem się warunków pogodowych coraz częściej wychodziliśmy na spacery, ale jeszcze bardziej spodobały się nam wycieczki rowerowe. Na rowerach odwiedziliśmy w tym roku pobliskie kamieniołomy, cmentarz choleryczny, Kamionek oraz wioskę Siedlec, no a Kamień Śląski mamy objeżdżony wzdłuż i wszerz. Na wolnym powietrzu nie zabrakło również wspólnych pikników na trawce, którym towarzyszyło tworzenie pięknych rysunków z natury. Nie zapomnieliśmy również o stworzeniu jakiegoś drobiazgu na Dzień Matki i Dzień Ojca.


Dni stały się w końcu bardzo ciepłe, więc nasze wycieczki często prowadziły w stronę leczniczych wodnych niecek przy sanatorium. Gdy zabaw w wodzie mieliśmy dość, chodziliśmy na ziołowe zbiory, które w tym roku zaczęliśmy poznawać. Wieczory stawały się coraz to cieplejsze, wtedy zorganizowaliśmy ognisko z okazji Dnia Dziecka. Wrażeń było co nie miara. Bardzo się nam spodobał pomysł zorganizowania takiego ogniska w naszym świetlicowym gronie.


Jesień w świetlicy przyniosła nam niezmiennie wiele wrażeń. Zapoczątkowaliśmy wytwory różnej biżuterii z filcu, które wytwarza się za pomocą filcowania na sucho. Dopiero nieco później wdrożyliśmy się w filcowanie na mokro, dzięki któremu powstają piękne kwiaty. Jesienne wieczory stawały się coraz bardziej mroczne i ciemne, ale na szczęście mieliśmy wiele atrakcji, które urozmaiciły nam te długie wieczory. Nauczyliśmy się wykonywać ozdoby z wikliny papierowej. Z pomocą naszej p.Ewy powstały piękne koszyczki różnych kształtów oraz choinki wiklinowe, które również stały się tegorocznym hitem naszej świetlicy. Podczas długich wieczorów zadbaliśmy również o naszą gwarę śląską. Zorganizowaliśmy taką małą imprezę pod hasłem „Małe conieco po naszymu”. Jednakże chyba najbardziej tej jesieni spodobał się nam wprowadzony nowy zwyczaj organizowania w naszej świetlicy „Dnia Dyni”. Stworzyliśmy przepiękne dynie z plastikowych butelek, upiekliśmy pyszne placki z dyni i ugotowaliśmy kompot. Naszym niedowierzaniom nie było końca, że dynia jednak może być smaczna.


W świetlicy nie brakowało również chwil spędzonych przy grach planszowych różnego rodzaju. Nasze świetlicowe dni rozpoczynały się prawie zawsze od robienia zadań domowych przeważnie z matematyki, gdyż nasza pani świetliczanka dobrze sobie radzi z tą dziedziną wiedzy. Miniony rok działalności Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śląskim był pełen wrażeń i różnego rodzaju wydarzeń. Wiele z nich na pewno będziemy chcieli powtórzyć w przyszłym roku 2013. Mamy także kilka nowych pomysłów na nowy rok dotyczących spędzania naszego wolnego czasu. Mamy nadzieję, że pomysłów i inspiracji w naszych głowach nie zabraknie.


Opiekun Świetlicy Młodzieżowej
w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

PLAN PRACY NA ROK 2012

STYCZEŃ

Powitanie Nowego Roku

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w styczniu (Nowy Rok, Trzech Króli, Dzień Babci i Dziadka)

Rozpoczynamy przygodę z przysłowiami na każdy miesiąc i obserwujemy ich sprawdzalność

Karnawałowe maski

Gry i zabawy świetlicowe

wg. Ustalonego planu ferii zimowych

LUTY

Serca, serduszka i inne upominki na Walentynki

Seanse filmowe, czyli „byle przetrwać do wiosny"

Kwiaty mrozem malowane, czyli dzieła natury

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w lutym (Ofiarowanie Pańskie, Walentynki, Tłusty Czwartek, Ostatki, Karnawał w Rio, Środa Popielcowa, Wielki Post)

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

MARZEC

Kwiaty z bibuły, czyli już zbliża się wiosna

W co przyozdobić Panią Wiosnę? Przygotowujemy się na przywitanie wiosny

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w marcu (Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny)

Przygotowujemy się do jarmarku wielkanocnego

Warsztaty z jajem

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

KWIECIEŃ

Ziemia naszym domem, czyli wielkie sprzątanie

Pierwsze wiosenne spacery

Gry terenowe

Porządki świetlicowe

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w kwietniu (Prima Aprilis, Wielki Tydzień, Wielkanoc, Dzień Ziemi)

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

MAJ

Wykonanie kartek i drobnych upominków dla naszych mam

Co rośnie na łące? Poznajemy ogrodowe i łąkowe bogactwo

Tworzymy rysunki na wolnym powietrzu

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w maju (Święto Pracy, Narodowe Święto Trzeciego Maja, Dzień Matki, Zielone Świątki)

Gry i zabawy w terenie

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

CZERWIEC

Urządzamy Dzień Dziecka

Przygotowujemy się do rozpoczęcia wakacji

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w czerwcu (Dzień Dziecka, Boże Ciało, Noc Świętojańska)

Leżąc na łące, czyli co nam się marzy w czasie wakacji

Łódki, statki, tratwy – wykonanie i sprawdzenie na wodzie naszych modeli

Gry i zabawy świetlicowe oraz w terenie

LIPIEC - SIERPIEŃ

wg. Ustalonego planu wakacyjnego

WRZESIEŃ

Wspomnienia z wakacji

Z rowerem za pan brat, czyli tu i ówdzie na rowerze

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi we wrześniu (Dożynki, Dzień Chłopaka)

Drewniane ludki i stworki

Dzień Chłopaka

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe oraz w terenie

PAŹDZIERNIK

Kartka dla ulubionego nauczyciela

Jesienne ozdoby

Duchy, dynie i potwory na Halloween

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w październiku (Dzień Nauczyciela, Halloween)

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

LISTOPAD

Misie i misiaki na Światowy Dzień Pluszowego Misia

Rozświetlić długie, ciemne popołudnia, czyli robimy lampiony

Andrzejkowe wróżenie

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w listopadzie (Wszystkich Świętych, Andrzejki)

Pomoc w nauce

Gry i zabawy świetlicowe

GRUDZIEŃ

Ozdoby bożonarodzeniowe, czyli czas przygotować się do gminnego kiermaszu i rodzinnych świąt w naszych domach

Warsztaty bożonarodzeniowe

Rozmowy związane z świętami i uroczystościami obchodzonymi w grudniu (Barbórka, Mikołajki, Boże Narodzenie, Sylwester)

Gry i zabawy świetlicowe

SERDECZNIE ZAPRASZAM

Opiekun świetlicy

Ewa Kremer

 

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY W KAMIENIU ŚLĄSKIM

ZA ROK 2011

Świetlica młodzieżowa w Kamieniu Śląskim cieszy się dużym powodzeniem. Grupa wiekowa dzieci uczęszczających do świetlicy jest bardzo zróżnicowana, dlatego czasem ciężko zaspokoić jest potrzeby wszystkich. Działania świetlicy mają na celu współudział w procesie wychowania z rodziną i szkołą, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego oraz rozwijanie zainteresowań podopiecznych. Działania świetlicy są ściśle związane z porami roku oraz z obchodzonymi świętami i różnego rodzaju uroczystościami.

Początek roku spędzaliśmy przeważnie w świetlicowych murach, gdzie mieliśmy możliwość wykonać przepiękne laurki dla babci i dziadka oraz pomysłowe kalendarze na nadchodzący rok. Styczeń był też czasem, kiedy musieliśmy jeszcze doszlifować znajomość kolęd, gdyż w późniejszym czasie kolędowaliśmy w Domu Spokojnej Starości w Kamionku. Początek lutego spędziliśmy na wykonaniu bardzo ładnych serc origami, które każdy wykonał z myślą o swojej walentynce. Ferie zimowe przypadły w tym roku na dwa ostatnie tygodnie lutego. Spędziliśmy je głównie na sportowo, a dzieci i młodzież bawiła się wyśmienicie. Urządziliśmy również świetlicowe kino oraz bajkowe popołudnia. Początek miesiąca, w którym nadchodzi wiosna, przygotowywaliśmy się na święto kobiet. Zaczęliśmy przygodę z poznawaniem zasad savoir vivre, którą później kontynuowaliśmy w różnym czasie w nadchodzącym roku. Następnie trzeba było rozpocząć przygotowania do Wielkanocy. Wykonaliśmy mnóstwo pięknych ozdób wielkanocnych różnego rodzaju. Koniec marca spędziliśmy z paluszkami zanurzonymi w modelinie. Kwietniowe pogody w stylu „kwiecień plecień" spędziliśmy wraz z wspomnieniami o papieżu – Polaku. Wykonaliśmy również mozaiki z skorupek jaj, a potem zabraliśmy się za wiosenne porządkowanie świetlicy i jej obejścia. Majowe klimaty sprzyjały pierwszym licznym wyjściom na boisko i różnego rodzaju spacerom. Wykonaliśmy również laurki dla mamy, które wypełniliśmy ciepłymi słowami. Przy wykonywaniu różnego rodzaju prac towarzyszyły nam liczne uzbierane roślinki, kamyczki i inne dary natury. Czerwiec oczywiście rozpoczął się Dniem Dziecka, w czasie którego odbyły się liczne gry i zabawy oraz turniej tenisa stołowego. Ten przedwakacyjny miesiąc wypełniony był marzeniami o spędzaniu wakacji. Czas wolny od szkoły, czyli wakacje, spędzaliśmy oczywiście głównie na dworze. W lipcu wybraliśmy się do opolskiego kina na „Harry Potter i Insygnia Śmierci" cz.2. Oprócz miejscowych dzieci, mieliśmy przyjemność dzielić autobusowe miejsca z dziećmi z Kamionka i Malni. Wszyscy czekali na ten wyjazd z niecierpliwością. W sierpniu często odwiedzaliśmy naszą miejscową bibliotekę. Hasłem przewodnim były bezpieczne wakacje oraz kontynuowaliśmy poznawanie zasad savoir vivre. Powstały piękne ozdoby z serwetek. Dzieci i młodzież poznała wiele ciekawostek związanych z zachowaniem się przy stole. Wakacyjny czas sprzyjał również różnym zabawom na świeżym powietrzu, zostało zorganizowane wakacyjne ognisko z kiełbaskami. Wrzesień przyniósł nam przymusowe pożegnanie wakacji. Swoje wspomnienia z wakacji przelaliśmy na papier. Obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie i jej przygotowania do jesieni. Aby nie stracić wakacyjnej formy, towarzyszyło nam wiele wycieczek rowerowych. Październik przyniósł nam powitanie nowej pani świetliczanki, dlatego sporo czasu poświęciliśmy na wzajemne poznawanie się oraz adaptację nowego miejsca. Przyozdobiliśmy barwami jesieni świetlicowe mury, czyli poczyniliśmy wstępne przygotowania do miłego spędzania czasu, kiedy za oknami zrobi się chłodniej i ponuro. Popołudnia spędzaliśmy przy dobrym filmie, pijąc ciepłą herbatkę. Tegoroczna jesień była jednak bardzo ładna, dlatego organizowaliśmy wielokrotnie tzw. podchody. Zabawy bogate były w wiele zadań, które miały na celu wszechstronną edukację. Wykonaliśmy również kartki dla swoich ulubionych nauczycieli. Listopadowe długie popołudnia spędziliśmy na czytaniu bajek, graliśmy w kalambury, rozświetliliśmy atmosferę własnoręcznie wykonanymi lampionami, a potem przy świetle świec wykonaliśmy andrzejkowe wróżby. Grudzień był bardzo pracowity, ponieważ trzeba było przygotować się do corocznego kiermaszu bożonarodzeniowego. Powstało wiele pięknych ozdób, które również wykonaliśmy dla siebie do naszych domów. Ozdoby wykonywane były z papieru, masy solnej, darów natury oraz gipsu. Dla każdego znalazło się coś interesującego.

Działalność świetlicy bogata była również w liczne gry planszowe i świetlicowe. Nasz świetlicowy czas wiązał się często z codziennymi obowiązkami. Wspólnie odrabialiśmy zadania domowe z różnych przedmiotów i przygotowywaliśmy się na kolejne lekcje. Podczas codziennych spotkań nie brakowało również częstych rozmów i dyskusji na różne tematy, którym towarzyszyła często wrzawa i odmienne zdanie na dany temat. Jednakże po to są dyskusje, aby dzielić się wzajemnymi poglądami i rozwiązywać powstałe problemy...

Opiekun świetlicy

Ewa Kremer

Plan zajęć na rok 2010.

Zajęcia w GOK

Najbliższe wydarzenia

Polub nas na Facebooku!

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony