A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Chorula Small Dożynki to podziękowanie za udane plony i podsumowanie całorocznej pracy rolników. Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie, które odbyły się 2 września w Gogolinie cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy województwa opolskiego i gminy Gogolin.

W dorocznym wojewódzkim opolskim święcie plonów w Gogolinie uczestniczyli przedstawiciele świata polityki m. in. Ryszard Galla- poseł RP, Stanisław Rakoczy-wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ryszard Wilczyński-Wojewoda Opolski, Józef Sebesta-Marszałek Województwa Opolskiego, członkowie Zarządu Województwa Opolskiego, Bogusław Wierdak-Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, radni Sejmiku, Herbert Czaja-Prezes Izby Rolniczej w Opolu, przedstawiciele środowiska akademickiego, starostowie powiatów, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnictwem oraz liczne delegacje sołectw. Nie zabrakło też przedstawicieli miast partnerskich: Petra Sagitariusa - starosty Jablunkova, Jana Bartela - primatora Kysuckiego Novego Mesta, Andrzeja Pitery - wójta Łodygowic oraz Zbigniewa Walczaka - burmistrza Gniewina.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się dziękczynna msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Gogolinie – Karłubcu pod przewodnictwem ks. bp. Pawła Stobrawy, w asyście diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Huberta Janowskiego oraz proboszczów. Podczas mszy św. biskup poświęcił korony żniwne, a starostowie dożynkowi - Anita Gorzellik i Klaudiusz Matejka złożyli na jego ręce symboliczny bochen chleba. W homilii biskup wyjaśnił m. in. biblijny i społeczny aspekt pracy rolnika, podkreślając przy tym wartość jego pracy.


Po uroczystej mszy świętej rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Duży i barwny korowód przemaszerował ulicami na Stadion Miejski. Tam – licznie zebranych przywitali gospodarze dożynek: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Krapkowicki oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Marszałek odczytał również list Prezydenta RP.
Przy dźwiękach pieśni „Plon niesiemy plon" i „Boże z twoich rąk żyjemy" nastąpił wzruszający moment dożynek, a mianowicie moment przekazania symbolicznego chleba przez starostów dożynkowych i przedstawicieli Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Marszałkowi Województwa Opolskiego. Marszałek podziękował „wszystkim, którzy pracują na rzecz opolskiego rolnictwa" i podzielił się chlebem z obecnym na scenie Starostą Krapkowickim i Burmistrzem Gogolina.
W kolejnej części programu Stanisław Rakoczy odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wystąpił także prezes Izby Rolniczej Herbert Czaja.
Podczas uroczystości dożynkowych, wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa" oraz „Zasłużony dla województwa opolskiego", które przyznano rolnikom z Gminy Gogolin: Urszuli Koniecznej i Józefowi Przybyle. Laureatom konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne" wręczono nagrody konkursowe, a starostom dożynkowym - czeki na zakup nawozów ufundowanych przez Zakłady Azotowe S.A. w Kędzierzynie  Koźlu.

Bardzo oczekiwanym momentem było ogłoszenie przez jury wyników „Wojewódzkiego Konkursu Koron i Wieńców Dożynkowych". Jury pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej jako najpiękniejsze nagrodziło korony w kategorii :

Korony i wieńce kłosowo-ziarnkowe
Miejsce I – Gmina Pawłowiczki Sołectwo Ucieszków
Miejsce II – Gmina Gogolin Sołectwo Karłubiec
Miejsce III – Gmina Krapkowice Sołectwo Kórnica

W tym wyróżnienie dla Sołectwa Jemielnica z gminy Jemielnica, Januszkowice z gminy Zdzieszowice oraz Olszowa z gminy Ujazd.

Korony i wieńce ziarnkowe
Miejsce IGmina Ozimek Sołectwo Dylaki
Miejsce II
Związek Śląskich Rolników Żywocice
Miejsce III
Gmina Nysa Sołectwo Kępnica

Członkowie jury wskazali na wysoki poziom artystyczny tegorocznych koron oraz na kreatywność ich twórców.

W gminnym konkursie koron najlepszymi okazały się: w kategorii koron ziarnkowych – korona z Odrowąża, w kategorii koron kłosowych – korona z Kamionka, z kolei pierwsze miejsce w kategorii koron mieszanych zajęły egzekwo korony z Gogolina Karłubca
i Gogolina Strzebniowa.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła imponująca oprawa muzyczna: chór „Gorol" z Jablunkova, zespół wokalny „Gerdan" z Mikołajowa na Ukrainie, Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Zespół „Szwarne Dziołchy".

Gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek z zespołem oraz grupa wokalna programu muzycznego „Bitwa na głosy". Występ K. Bednarka zgromadził rzeszę fanów, którzy żywo uczestniczyli w koncercie.

W ramach dożynek odbył się również Gminny Turniej Sołectw, a w nim konkurs na „Polne strachy", czyli prezentacje oryginalnych form nawiązujących w swoim wyrazie artystycznym do dawnych i obecnych tradycji rolniczych. W ramach turnieju wystąpił zespół gogolińskich mażoretek oraz amatorskie grupy artystyczne sołectw Gminy Gogolin. Wieczór uwieńczyła tradycyjna zabawa biesiadna.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z produktami pszczelimi przygotowane w ramach projektu „Miód impreza", czyli pierwszego polsko – czeskiego spotkania „przy i wokół" miodu oraz wytworów okołopszczelarskich z udziałem mieszkańców partnerskiego Jablunkova i okolic.
Dodatkowo w trakcie dożynek, Gminny Ośrodek Zdrowia prowadził promocję programu „Zdrowa Gmina". Uczestnicy dożynek mieli okazję wykonać podstawowe badania i nie tylko.

Protokół gminny konkurs sołectw

Wyniki konkursu polne strachy

Wyniki wojewódzkiego konkursu korony dożynkowe

 

 

 

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony