02 literacka

Lider Sekcji: Maria Grach

Termin zajęć: piątek godz.17.00

Odpłatność: zajęcia bezpłatne
(dla osób z terenu Gminy Gogolin, które mają pierwszeństwo w zajęciach)

Opis zajęć: „Poezja jest drugą twarzą duszy" [Odisseas Elitis]
Interdyscyplinarne warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Warsztaty twórczego myślenia. Uczestnictwo w zajęciach budzi potencjał twórczy, aktywizuje zasoby jednostki. Rozwija płynność, giętkość i oryginalność myślenia. Uruchamia wyobraźnię, ciekawość poznawczą i motywację, niweluje bariery dla twórczego myślenia. Kształtuje postawę proaktywną wobec problemów i wyzwań, uczy niestereotypowego rozwiązywania problemów. Stymuluje myślenie dywergencyjne – wielość i różnorodność rozwiązań, pomysłów. Rodzi otwartość w myśleniu, tworzeniu, relacjach, poprawia komunikację w zespole, współpracę grupową, integruje.

Teatr

Liderzy sekcji: Bożena Jakubowicz , Łukasz Wojtkiewicz

Termin zajęć: raz w tygodniu ( dokładny dzień zostanie ustalony po naborze)

Odpłatność: zajęcia bezpłatne
(dla osób z terenu Gminy Gogolin, które mają pierwszeństwo w zajęciach)

Opis: Zajęcia teatralne odbywać będą się w ramach sekcji literackiej. Teatr jest formą sztuki, w której występujący aktorzy odgrywają swoją sztukę przed żywą publicznością umożliwiając artyście możliwość bieżącej obserwacji emocji i reakcji publiki na przedstawianą sztukę. Odgrywanie roli rozwija u aktora, szczególnie tego początkującego, ale także tego już wprawionego, empatię i wrażliwość i wyobraźnię; uczy wymowy poprawności językowej oraz umiejętności „myślenia scenicznego" i analizowania. Obcowanie ze sztuką teatralną odbija się także z korzyścią dla drugiej strony- dla publiki. Dostają coś czego nie da im kino- możliwości wczucia się w rolę, zawieszenia w przestrzeni między rzeczywistością- tu i teraz, a fikcją na scenie. Każdy spektakl jest inny od poprzedniego.

Klub Malucha oraz Literatura dla dzieci
- warsztaty kreatywne

Liderzy sekcji: Gizela Sapok, Danuta Grobosz

Termin zajęć: każda środę w godzinach 17.00- 18 30

Odpłatność: zajęcia bezpłatne ( dla osób z terenu Gminy Gogolin, które mają pierwszeństwo w zajęciach )

Opis: Zajęcia prowadzone w formie zabawy z dziećmi w wieku 3-7 lat.. Klub jest głównie propozycją dla dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do przedszkola. Dzięki zajęciom, dzieci doskonale rozwiną swoje zdolności i zainteresowania, które w przyszłości pozwolą im się stać ukształtowanymi odbiorcami i uczestnikami życia kulturalnego. Zajęcia są również doskonałym przygotowaniem do przedszkola, gwarantują wszechstronny rozwój jak również uczą zachowań i wartości poprzez zabawę. Klub Malucha ma pomóc dzieciom nawiązać kontakt z rówieśnikami, a rodzicom dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju i wychowania ich pociech. Spotkania opierać się będą na łączeniu różnorodnych aktywności i metod. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach: plastycznych, muzycznych, literackich, rytmicznych, logopedycznych i teatralnych. Maluchy będą mogły uczestniczyć również w wycieczkach, spotkaniach, wyjazdach integracyjnych. Cele - stworzenie atmosfery radości poprzez zabawę, wspomaganie rozwoju dziecka - rozbudzanie wrażliwości estetycznej w kontakcie z otoczeniem ( rozbudzanie ciekawości poznawczej, zaciekawienia światem przyrody i sztuki) - kształtowanie umiejętności porozumiewania z rówieśnikami i dorosłymi w różnych sytuacjach - rozwijanie zainteresowań literackich i czytelniczych wśród najmłodszych oraz ich rodziców - wszechstronne wychowanie i przygotowanie do szkoły.