04 ludowa

Sekcja kultura i sztuka ludowa
- tradycje, obrzędy, rękodzielnictwo, regionalizm,
gwara „Ocalić od zapomnienia"

Liderzy sekcji: Barbara Herok , Grażyna Czekała, Edeltrauda Krupop

Termin zajęć: poniedziałek godz.17.00 – 19.00

Odpłatność: zajęcia bezpłatne
( dla osób z terenu Gminy Gogolin, które mają pierwszeństwo w zajęciach)

Opis zajęć: To cykl zajęć w ramach których poznamy całoroczne obrzędy i tradycje związane z naszym, przebogatym kulturowo, regionem. Poczynając od tradycji związanych z dożynkami, okresem jesiennym, tradycjami i obrzędami andrzejkowymi poprzez okres bożonarodzeniowy i wykonywanie związanych z nim tradycyjnych ozdób. W Nowym Roku zaczniemy od tradycji karnawałowych poprzez „Wodzenie Niedźwiedzia" aż do tradycji i obrzędów związanych z okresem wiosny, Wielkanocy, kroszonek, pisanek. W ramach naszych zajęć proponujemy również pielęgnowanie i odkrywanie na nowo naszej przepięknej gwary śląskiej. Ważnym elementem tych zajęć będzie przygotowanie sztuk teatralnych, jasełek, scenek w gwarze śląskiej. Interesującym punktem będą również cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, twórcami ludowymi naszego regionu, którzy podczas spotkań będą prezentować swoją twórczość. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w formie warsztatowej przy wszechstronnym zaangażowaniu uczestników zajęć. Zapraszamy wszystkich chętnych od przedszkola do seniora.