Wiosenna edycja Samstagskurs-Kursów Sobotnich dla dzieci dobiega powoli końca.
W sobotnie przedpołudnia dzieci mniejszości niemieckiej poprzez zabawę uczyły się i utrwalały język niemiecki. Zajęcia Samstagskurs prowadzone przez DFK – Koło Gogolin odbywały się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Jest to projekt realizowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych finansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec.

Przedostatnie zajęcia Samstagskurs miały niecodzienną formę: w sobotę 31 maja dzieci wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i znajomymi popłynęły w rejs statkiem. Sześćdziesięcioosobowa grupa pojechała autokarem z Gogolina do Kędzierzyna-Koźla do stoczni „Damen", aby stamtąd statkiem „Silesia" popłynąć rzeką Odrą w kierunku Gliwic. Trzygodzinny rejs obfitował w wiele wrażeń, a największym było śluzowanie w Kłodnicy, gdzie różnica poziomu wody wyniosła aż 10metrów. Wycieczka była lekcją historii lokalnej, gdyż w drodze powrotnej z brzegu podziwiano zabudowę Koźla, Januszkowic, mosty i stocznie, a nawet wzniesienie Góry Św. Anny. Przewodnik na bieżąco informował o mijanych obiektach, ich pochodzeniu i przeznaczeniu dawniej i dziś. Dzieci i dorośli zachwycali się również przyrodą wzdłuż rzeki Odry: widzieliśmy kaczki, czaplę siwą, bociany i mewy. Nad rzeką pochylały się drzewa i krzewy, dalej rozciągały się mijane łąki, lasy i miejscowości, a to wszystko pod pięknym pogodnym niebem.