A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Podziękowania za plony rozpoczęło się już o godzinie 9.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie. Dziękczynnej mszy świętej w intencji rolników przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Alfons Nossol.
Już od godziny 13.30 rozpoczęło się formowanie korowodu dożynkowego w Karłubcu – dzielnicy Gogolina. Już o godz. 14.00 Na czele korowodu szła Orkiestra Dęta Górażdże Cement S.A, tuż za nią, równym krokiem maszerowały mażoretki ArriVa z Gogolina.
Za mażoretkami jechała bryczka, w której jechał Arcybiskup Alfons Nossol w asyście starostów dożynkowych oraz Karolinki i Karliczka - przedstawicieli najmłodszego pokolenia. W korowodzie uczestniczyli także samorządowcy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy i goście.
W korowodzie można było podziwiać korony żniwne, wozy z płodami rolnymi i wozy ze scenkami rodzajowymi oraz wozy korowodowe z ekspozycją konkursową dawnych maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie przygotowane przez wszystkie sołectwa, dzielnice i grupy inicjatywne.
W tym roku wielką atrakcją był udział grupy rowerzystów – uczestników dorocznych zawodów rowerowych dla dzieci „Tour de Kids". W barwnym orszaku udział także wzięli zapaśnicy i karatecy, w tym „złoci" medaliści mistrzostw świata w Rzymie. W uroczystościach dożynkowych i w korowodzie uczestniczyła także grupa członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Łodygowicach, członkowie Orkiestry Dętej Nova Kysučanka i kysuckie mażoretki.

Centralnym punktem dożynkowego programu była ceremonia przekazania Burmistrzowi Gogolina dożynkowego bochna. Burmistrz J. Wojtala przyjmując chleb z rąk starostów dożynkowych zapewnił, że władze samorządowe „będą czynić wszelkie starania, aby nikomu tego chleba nie zabrakło". Burmistrz przytoczył również słowa Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić".
Okazałe i pięknie ozdobione chleby powędrowały również do sołtysów i przewodniczących dzielnic. W tym czasie w niebo wyfrunęło w niebo 500 gołębi... Tej wzniosłej uroczystości towarzyszyła pieśń „Boże z Twoich rąk żyjemy", którą odśpiewano na stojąco.

Tegoroczny program artystyczny Żniwnioka był bogaty i różnorodny. Prezentacje rozpoczęła inscenizacja „Od ziarenka do bochenka" przygotowana przez dzieci ze świetlic młodzieżowych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. „Na lżejszą nutę" zagrała natomiast Gogolińska Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Orkiestra Dęta Nova Kysučanka z partnerskiego Kysuckeho Noveho Mesta. Piękny występ przygotowały także grupy mażoretek: „Asanka" ze Słowacji i „Arriva" działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Po części muzyczno – tanecznej nadszedł czas na chwilę sportowych doznań. Na „żniwniokowej" scenie zaprezentowali się karatecy, judocy i zapaśnicy. Sportowcy trenujący w sekcji judo w Gogolinie, jak też karatecy z Klubu Do Enso przygotowali niezwykle ciekawy pokaz sztuk walki i obrony. Widownia nagradzała wszystkie pokazy gromkimi brawami.
W godzinach wieczornych na scenie pojawiła się oczekiwana przez wszystkich gwiazda Kabaret Łowcy.B. Na znanych z telewizji artystów oczekiwała olbrzymia liczba widzów, którzy ponad dwie godziny bawili się znakomicie.
W namiocie jeszcze do późnych godzin nocnych odbywała się zabawa taneczna z muzykiem Leszkiem Wiklakiem.

Dodatkowymi atrakcjami podczas tegorocznych dożynek był kiermaszu handlowy, nie mogło też zabraknąć stoisk gastronomicznych i lunaparku. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie przygotowała dla dzieci „Uśmiechnięte Miasteczko", Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie „Białe Miasteczko, a Klub Seniora - stoisko z chlebem i domowym smalcem. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Gminy Gogolin „Okaż serce innym" przygotowało natomiast stoisko, gdzie m. in. można było nabyć gogoliński kołocz oraz przepyszny bigos. Tam też prowadzono zbiórkę publiczną przeznaczoną na poprawę warunków mieszkaniowych trzech niepełnosprawnych mieszkańców Obrowca.

Wyniki konkursów dożynkowych:

w kategorii „korony żniwne"

• korona ziarnkowa
I miejsce - Kamień Śląski i Odrowąż.
Nagroda po 500 zł.

• korona kłosowa
I miejsce - Kamionek, Karłubiec, Obrowiec, Strzebniów.
Nagroda po 500 zł.
III miejsce - Dąbrówka i Malnia.
Nagroda po 300 zł.

• korony mieszane
I miejsce - Górażdże.
Nagroda 500 zł.
II miejsce - Zakrzów i Chorula.
Nagroda po 400 zł.

W kategorii „wozy korowodowe"
I miejsce Karłubiec, Strzebniów.
Nagroda po 300 zł.
II miejsce Dąbrówka, Górażdże, Kamień Śląski, Kamionek, Malnia, Obrowiec, Zakrzów.
Nagroda po 200 zł.
III miejsce Chorula, Odrowąż.
Nagroda po 100 zł.

W kategorii „wystawa płodów"
I miejsce Dąbrówka, Karłubiec, Malnia, Strzebniów, Zakrzów.
Nagroda po 200 zł.
II miejsce Górażdże, Kamień Śląski, Kamionek, Odrowąż.
Nagroda po 150 zł.
III miejsce Chorula, Obrowiec.
Nagroda po 100 zł.

Wyróżnienia:
Dom Spokojnej Starości Kamionek – nagroda 200 zł – za pomysł wykorzystania surowców wtórnych.
Grupy dziecięce biorące udział w korowodzie dożynkowym - nagroda 100 zł dla każdej
z grup:
- Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie,
- Publiczne Przedszkole nr 3 Gogolinie,
- Świetlica Środowiskowa w Gogolinie,
- Świetlica Środowiskowa w Obrowcu,
- Świetlica Środowiskowa w Górażdżach,
- grupa dziecięca z Zakrzowa,
- grupa zapaśnicza,
- grupa taekwondo i karate,
- grupa rowerowa.

Nagroda specjalna - dla Akademii Trzeciego Wieku (nagroda 300zł) i dla Klubu Seniora w Gogolinie (300zł).

Organizatorem Gminnych Dożynek „Żniwniok 2014" był Samorząd Gminy Gogolin oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. Współorganizatorem - Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie i Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Gogolinie. Organizację imprezy wsparli strażacy z OSP Odrowąż, OSP Gogolin, Straż Miejska, Gminne Centrum Zarządzania, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Członkowie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja Gogolin - Karłubiec.

Program dożynkowy prowadziły: Ewa Wiora i Dominika Bassek.

Najbliższe wydarzenia

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony