W czwartkowy wieczór 11 grudnia DFK Gogolin zorganizowało gościnnie w Gminnym Centrum Kultury spotkanie adwentowe dla swoich aktywnych członków oraz dzieci. Swoją obecnością zaszczyciła również Pani Ewa Bury - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie, która współpracuje z DFK Gogolin w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur". Na przybyłych czekała niecodzienna niespodzianka. Głównym punktem programu było bowiem opowiadanie baśni w języku niemieckim. Do Gogolina przyjechały w tym dniu trzy panie: Barbara Greiner-Burkhard i Karin Wedra z Deutsche Gesellschaft e.V. z Berlina oraz Monika Wittek ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG). Obie panie przyjechały z Niemiec na Śląsk w ramach tradycyjnego projektu VdG – Opowiadanie „W każdej sprawie drzemie pieśń"/ „Es schläft ein Lied in allen Dingen".

Zebrani, zarówno dzieci jak i dorośli, słuchali jak zaczarowani pięknych baśni. Panie snuły opowieść tak, jakby same przeżyły owe baśniowe historię, emocje podkreślały mimiką i gestami. Miały również magiczne pudełko, w którym na bieżąco ukazywały ilustracje do opowiadanych historii. Słuchacze dzięki temu utożsamiali się z bohaterami opowieści co pozwoliło na zbudowanie wspaniałej atmosfery. W przerwach pomiędzy historiami chór „Heimattreu" wraz z dziećmi i ich rodzicami śpiewali tradycyjne niemieckie piosenki adwentowe. W grudniowy wieczór nie zabrakło świątecznych wypieków ani ciepłej herbaty. Na zakończenie dzieci otrzymały paczki, które Święty Mikołaj zostawił pod choinką.