A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

W dniach 23 i 24 maja 2015 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbywał się „Międzynarodowy Festiwal z Karolinką”. Było to przede wszystkim wielkie święto pieśni ludowej. Wśród prezentowanych występów nie zabrakło także pokazów tanecznych oraz instrumentalnych.

Dwudniowe święto rozpoczęło się od Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej, w ramach którego wystąpiło 16 zespołów z gminy Gogolin. Artyści wykonywali pieśni śląskie z śpiewnika śląskiego, określone w regulaminie.

W ramach Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej wystąpili:

 • Zespół „Rojbry z Trójeczki” (Publiczne Przedszkole Nr 3 w Gogolinie)
 • Zespół Wokalno – Taneczny „Jedyneczki” (Publiczne Przedszkole Nr 1 w Gogolinie)
 • Jagoda Reinert  (Publiczne Przedszkole w Malni)
 • Zespół Instrumentalny  z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Gogolinie
 • Emilia Przemus (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śl.)
 • Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej  w Kamieniu Śl.
 • Zespół Muzyczny z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gogolinie – Karłubcu
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny z Zespołu Szkół w Gogolinie
 • Magdalena Gebauer (Zespół Szkół w Gogolinie)
 • Bernadeta Lepich (Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gogolinie)
 • Zespół Muzyczny ze Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śl.
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny „Aksamitki” z Malni
 • Zespól Folklorystyczny z Kamienia Śl.
 • Parafialny Chór Mieszany z Gogolina
 • Chór Mieszany z Gogolina – Karłubca
 • Chór Mieszany „Heimattreu” - Koło DFK  Gogolin

Wszystkie prezentacje artystyczne oceniała komisja sędziowska w składzie: prof. Teresa Smolińska (Uniwersytet Opolski), Teresa Pawliszyn (Wydział Oświaty, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Gogolinie), Rudolf Bekiesz ( Rada Miejska w Gogolinie), Zygfryd Maczurek (Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA) oraz Rafał Jilg (Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gogolinie), do występu podczas Koncertu Galowego „Opolskiego Święta Pieśni Ludowej”, zakwalifikowało następujących wykonawców:

 • Emilię Przemus (PSP Kamień Śl.)
 • Magdalenę Gebauer (Zespół Szkół w Gogolinie)
 • Zespół Wokalno – Instrumentalny (Zespół Szkół w Gogolinie)
 • oraz Chór Mieszany z Gogolina – Karłubca.

Na zakończenie Przeglądu dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie Iwona Cimek oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala  wręczyli  wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne za udział we Przeglądzie.Podczas sobotnich uroczystości na scenie Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie pojawili się również  goście z Ziemi Zamojskiej: „Zwierzyniecka Kapela Ludowa” i Kapela Ludowa „Adamowiacy”.  Goście ze Zwierzyńca rozpoczęli swój godzinny koncert „Wściekłą polką”, natomiast Adamowiacy – „Roztoczańską Karolinką”.

Na zakończenie pierwszego dnia „Międzynarodowego Festiwalu  z Karolinką” w Gminnym Centrum Kultury odbył się koncert René Ulbricha – wschodzącej gwiazdy muzyki pop z Saksonii. Wraz z artystą do Gogolina przyjechali  fani z Niemiec i Szwajcarii. Podczas koncertu muzyk promował swój debiutancki album pt. „Tak daleko, tak blisko”. Koncert zorganizowano z inicjatywy TSKN-DFK Gogolin, przy wsparciu konsulatu RFN w Opolu.

 Drugi dzień „Festiwalu z Karolinką” rozpoczęły występy zespołów z miast partnerskich: Kapela „Bukowa Muzika” z Kysuckého Nového Mesta oraz zespół „Olza” – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Czeskim Cieszynie. Po raz kolejny na scenie prezentowała się „Zwierzyniecka Kapela Ludowa” i Kapela Ludowa „Adamowiacy”. 

Na scenie po raz pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Mały Gogolin”, który od niedawna rozpoczął swoją działalność przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie. Dzieci, pod kierunkiem Jacka Nowosielskiego, brawurowo wykonały min. „Karolinkę” oraz utwór w stylu hip-hop. Po prezentacjach odbył się Koncert Galowy Opolskiego Święta Pieśni Ludowej w którym wystąpili: laureaci Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej.

Podczas „Międzynarodowego Festiwalu z Karolinką” Zespół Folklorystyczny „Szwarne Dziołchy” z Górażdży obchodził 25-lecie swojej działalności artystycznej. Już od 25 lat „Szwarne Dziołchy” promują śląskie pieśni ludowe i naszą śląską kulturę. Burmistrz Joachim Wojtala składając jubileuszowe życzenia wskazał na zasługi jego członków jako ambasadorów kultury Śląska Opolskiego, gratulował przy tym nagród i koncertów oraz zachęcał do dalszej działalności. Do życzeń dołączył się Zastępca Burmistrza Gogolina Krzysztof Długosz oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Gogolinie Gizela Sapok. Z rąk burmistrza zespół otrzymał również okolicznościowe tableaux. Do jubileuszowych życzeń przyłączyli się także goście: Burmistrz Strumienia, Zastępca Burmistrza Zwierzyńca, Starosta Zamojski, Przewodniczący Rady Gminy Łodygowice oraz dyrektor Domu Kultury w Kysuckem Novem Meście. Szczególne życzenia złożyły dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie wraz z dyrektorem placówki - Katarzyną Figielą. Warto dodać, iż członkinie zespołu od lat współpracują z Przedszkolakami z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Gogolinie przy realizacji ścieżki edukacyjnej związanej z tematyką regionalną. Jubileuszowy koncert został nagrodzony gromkimi brawami oraz owacją na stojąco.

Na zakończenie uroczystości „Międzynarodowego Festiwalu z Karolinką” odbyło się III bicie rekordu w śpiewaniu „Karolinki”. „Karolinkę”, przy pomniku Karlika i Karolinki, śpiewali w tym roku mieszkańcy gminy i okolic oraz członkowie wszystkich zespołów biorących udział w Festiwalu, na czele z Miejską Młodzieżową Orkiestrą Dętą w Gogolinie. W „rekordowym” śpiewaniu uczestniczyli także członkowie delegacji samorządowych, uczniowie szkół, przedszkolaki i gogolińskie mażoretki. Do śpiewania zagrzewał Leszek Wiklak z zespołem, który - tradycyjnie przygotował kilka interpretacji tej najsłynniejszej śląskiej pieśni.

Rekord został pobity, gdyż we wspólnym śpiewaniu udział wzięło 1084 osób.

 

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony