A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Skończyła się wiosna, a wraz z nią kolejna edycja Samstagskurs czyli Kursów Sobotnich języka niemieckiego dla dzieci. Zajęcia Kursu prowadzonego przez DFK –Koło Gogolin odbywały się w salce w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Gościnnie odbyły się zajęcia również w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie. Jak co semestr dzieci uczyły się języka poprzez zabawę, prace plastyczne, taniec i śpiew a także … wycieczki.

Tym razem dzieci wraz z rodzicami i znajomymi udały się w zagraniczną trasę, aby na żywo poznać historyczne bogactwo czeskiej części Śląska. Pierwszym celem wycieczki był Krnov, a konkretnie wzgórze Cvilín (z niem. Zwillinge – bliźniacze wieże kościoła) z kościołem pielgrzymkowym pod wezwaniem Marii Panny Siedmiobolesnej. Aby dotrzeć do tego pięknego miejsca trzeba pokonać 222 schody! Nieopodal na tym samym wzgórzu znajduje się kamienna wieża widokowa, która leży nad miastem na wysokości 436 m npm. Wycieczkowicze po pokonaniu 144 schodków mieli przed oczami przepiękny widok na region. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć w kierunku zachodnim nawet Biskupią Kopę.

Drugim celem wycieczki był pałac w centrum miasta Bruntal na Śląsku Czeskim. Ma on nietypowy kształt ćwiartki koła. W XV wieku w tym miejscu powstał gotycki zamek miejski. Właścicielami była wówczas rodzina von Würben, szlachta z pogranicza morawsko-śląskiego (w jej posiadaniu znajdowało się m.in. Vrbno pod Pradědem, którego nazwa pochodziła od nazwiska von Würben). Po bitwie na Białej Górze w 1620r zamek przekazano zakonowi krzyżackiemu. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto i zamek kilkukrotnie okupowały wojska szwedzkie. W latach 1766–1769 rycerze zakonni przebudowali zamek na pałac w stylu barokowym. Turyści z Samstagskursu mogli podziwiać bogatą bibliotekę pałacową - 20 tysięcy książek i starodruków głównie w języku niemieckim, galerię obrazów malarzy niemieckich, niderlandzkich i włoskich, a także kolekcje broni. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć ślady niemieckości na czeskiej części Śląska. Bogactwo niemieckiego dziedzictwa kulturowego jest obecne po dziś dzień w całym naszym regionie niezależnie od tego w granicach, którego państwa aktualnie się znajduje. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na krótki spacer po kurorcie Karlova Studenka.

Kursy sobotnie są projektem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i finansowane są ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Rzeczpospolitej Polskiej.

    

Ferie 2019

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony