A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

W ostatnim tygodniu lipca Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie zorganizował cykl zajęć pod hasłem „Z GOKiem bliżej świata”. Zajęcia odbywały się w ramach projektu International Summer Semi-Camps.
To projekt podczas którego przez 5 dni w tygodniu w gminie Gogolin gościły trzy wolontariuszki: Kata z Meksyku, Cara Li z Chin oraz Raha z Iranu. Dziewczyny należą do międzynarodowej organizacji AISEC zrzeszającej wolontariuszy z całego świata, z siedzibą na Politechnice Wrocławskiej.

Głównymi celami tego projektu było przeprowadzenie cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży.
Podczas pobytu wolontariuszki odwiedziły Gminne Centrum Kultury w Gogolinie, wszystkie świetlice młodzieżowe naszej gminy oraz Kulturalną Nutkę Cafe. W każdej placówce przedstawiały prezentacje multimedialne na temat swojego kraju, jego kultury i obyczajów. Prezentacje były przygotowane w bardzo ciekawy i interesujący sposób, tak że dzieci i młodzież biorący udział w zajęciach bardzo dużo dowiedziały się na temat krajów z których pochodzą wolontariuszki. W każdej świetlicy zajęcia jednak wyglądały zupełnie inaczej, gdyż animatorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie – opiekunowie świetlic, tak przygotowali zajęcia by nikt się nie nudził.
Dzieci ze świetlic w Odrowążu i Górażdżu wspólnie spotkały się w Odrowążu i tam razem z wolontariuszkami grali w różnorodne gry i zabawy. Wolontariuszki przywitano bardzo gościnnie, specjalnie na tę okazję upieczonym, domowym ciastem.

W świetlicy w Zakrzowie spotkały się dzieci z Zakrzowa i Strzebniowa gdzie wspólnie grali w „Meksykańskie Bingo” pisali swoje imiona w języku chińskim, spacerowali po okolicy oraz poznawali technikę decoupagu, by wykonać prezenty dla gości.

W Kamieniu Śląskim spotkały się dzieci i młodzież ze świetlicy z Kamienia i Kamionka. Tam głównym punktem było zwiedzanie zamku w Kamieniu Śląskim, parku, Sanatorium oraz ogrodu ziołowego. Wszyscy wspólnie skorzystali z kąpieli w sanatoryjnych źródłach, zwiedzili lotnisko, a nawet stanowisko susła mręgowanego.

W Nutce Cafe, Gminnego Centrum Kultury również było wiele atrakcji. Wspólne zabawy, tańce, prace plastyczne oraz malowanie twarzy według zagranicznych kultur.

Ostatni przystanek wolontariuszki miały w Świetlicy Młodzieżowej w Malni, gdzie spotkały się dzieci ze świetlic z Malni i Choruli. Tu również mnóstwo się działo. Wszyscy wspólnie wykonywali tradycyjne prezenty noworoczne z życzeniami w języku chińskim, malowano twarze. Zwiedzano także Malnię i jej najpiękniejsze zakątki. Wizyta Wolontariuszek zakończyła się przy wspólnym posiłku - domowych pierogach przygotowanych w świetlicy specjalnie na tę okazję.


Przez cały pobyt wolontariuszek w naszej gminie, z dziećmi i młodzieżą porozumiewano się tylko w języku angielskim, była to zatem okazja do szlifowania tego języka.
Była to wspaniała inicjatywa, z której wszyscy uczestnicy wynieśli wiele dobrego. Była to edukacja językowa połączona z poznaniem innych kultur, ludzi i zwyczajów. Był to również sposób na uatrakcyjnienie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży naszej gminy.

Ferie 2019

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony