A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Minione wydarzenia ATW

Pucharem i medalem zakończyliśmy działalność ATW

Kijki łączą – liczna grupa słuchaczy Akademii Trzeciego Wieku z Gogolina wzięła udział w marszu nordic wal king w Suchym Borze. W sobotnie popołudnie 7 października chwyciliśmy za kijki i podczas marszu podziwialiśmy uroki suchoborskich ścieżek i lasów, a przy okazji skorzystaliśmy z kolejnej możliwości aktywnego spędzenia czasu. Do przejścia przy zmiennej pogodzie było 6 km. Uczestnicy ATW świetnie sobie poradzili. Wróciliśmy z pamiątkowym medalem i pucharem.

BRAWO GOGOLIŃSKA AKADEMIA!!!

28 września 2017 r. - spotkanie wyborcze

Akademia Trzeciego Wieku zakończyła działalność, w jej miejsce powołano stowarzyszenie UTW. Taka forma działalności umożliwi seniorom m. in. pozyskiwanie środków zewnętrznych i staranie się o dotacje gminne. Podczas zebrania założycielskiego (28.09.) uczestnicy przyjęli statut i dokonali wyboru członków Zarządu UTW oraz członków Komisji Rewizyjnej. Burmistrz Joachim Wojtala gratulował wyboru Marii Jolancie Matuszek oraz wszystkim wybranym do organów UTW. Do życzeń dołączyła się również Henryka Sadowska – była prezes ATW, która przekazała prezes UTW biret studenta i słuchacza.

Spotkanie sprawozdawcze

21 września odbyło się spotkanie sprawozdawcze z działalności Akademii Trzeciego Wieku za okres minionej kadencji. Sprawozdanie przedstawiła prezes Henryka Sadowska w formie prezentacji. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Joachim Wojtala, dyrektor GCK Iwona Cimek, dyrektor GBP Ewa Bury, dyrektor GOZ Andrzej Mrowiec oraz przewodniczący GRS Jan Nadbrzeżny. Po sprawozdaniu ,podziękowaniach i odśpiewanym hymnie ATW, zabrał głos burmistrz ,który przedstawił słuchaczom propozycję dotyczącą przekształcenia ATW w stowarzyszenie UTW i omówił płynące korzyści z tych zmian. Spotkanie zakończyło się koncertowo. Powitaliśmy jesień w nastroju poetycko – muzycznym z zespołem z Kluczborka.

Rowerzyści na start.

Sezon rowerowy jeszcze trwa, środowe wyjazdy cieszą nas i bawią. Znamy prawie wszystkie zakątki naszej gminy i nie tylko… Ruch, świeże powietrze, piękne widoki i okolice to jest to co lubimy.

Żegnaj lato na rok…

Słuchacze gogolińskiej Akademii dnia 7 września radośnie, tanecznie i z humorem pożegnali lato 2017.

Poznawali bioróżnorodność gminy Gogolin

„Sąsiedzi nie wiedzą, co mają tuż za miedzą” – pod takim hasłem, w minioną sobotę (26.08) odbyła się krajoznawcza trasa plenerowa szlakiem gogolińskich form ochrony przyrody. Ponad 100 osób (w tym liczna grupa członków ATW )mieszkańców gminy Gogolin i powiatu krapkowickiego, wzięło udział w wycieczce rowerowej i pieszej, która zakończyła się wspólnym piknikiem w ogrodzie bioróżnorodności w kopalni Górażdże.

Cementownia Chorula.

27 lipca 50 osób zwiedzało nowoczesny zakład znajdujący się na terenie gminy Gogolin.

Studyjny wyjazd( 30VI – 1 VII)

Leżajsk, Zamość, Zwierzyniec i Sandomierz – te cztery miasta odwiedzili w trakcie wizyty studyjnej, przedstawiciele Akademii Trzeciego Wieku w Gogolinie oraz Gminnej Rady Seniorów. W wyjeździe uczestniczył również Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

23 czerwca Zakończenie Roku Artystycznego w GCK .

W programie, prezentacje artystyczne uczestników zajęć. Czternasto osobowa grupa ATW zatańczyła dwie wiązanki tańców , tańce ludowe oraz tańce nowoczesne.

„Natura - samo życie”

Poznawanie walorów przyrodniczych Parku Krajoznawczego Góra Św. Anny 22 czerwca Słuchacze gogolińskiej Akademii podziwiali niezwykłe walory przyrodnicze, wzniesienia, bogate urzeźbienie terenu z licznymi wąwozami, ścieżką edukacyjną, malownicze buczyny, stanowią krajobraz parku urzekającą pięknym i niepowtarzalnym. Najbardziej cenne przyrodniczo obszary leśne objęto ochroną. Są to rezerwaty leśne: "Lesisko", "Boże Oko" zwane śląską Szwajcarią. Następnie zwiedziliśmy Park Miniatur Obiektów Sakralnych w Olszowej. W tym osobliwym i przepięknym ogrodzie znajduje się kilkanaście miniatur najbardziej znanych obiektów sakralnych z całego świata. Nasi słuchacze tylko w jednym miejscu mogli podziwiać miniatury słynnych bazylik i katedr katolickich, w tym cenne zabytki sakralne z wielu miejsc pielgrzymkowych w Polsce i na świecie. W jednej chwili mogliśmy być przed Bazyliką na Placu św. Piotra w Rzymie oraz przed Bazyliką Św. Marka w Wenecji, a za chwilę przed Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem wiernego odtworzenia Katedry Wawelskiej w Krakowie, Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, czy Katedry Świętego Krzyża w Opolu. Spacer po parku dostarczył nam wiele miłych wrażeń.

Wczasy zdrowotne.

Na przełomie maja i czerwca osiemnasto osobowa grupa ATW odpoczywała nad polskim morzem w pięknym ośrodku „Zastal” w Dziwnowie, korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych i walorów nadmorskiego powietrza.

 

Jubileuszowa Biesiada

Kolejowa Orkiestra w Gogolinie

Grupa taneczna „ 50 lat + Vat”

to my… z panem Jackiem Nowosielskim. Jest wesoło jest dużo ruchu, niemało humoru i trochę śpiewu.

„Matkom zamiast laurki”

Dnia 18.05.2017r Zarząd Akademii Trzeciego Wieku zorganizował wyjazd dla swoich słuchaczy do opolskiego teatru im. Jana Kochanowskiego na spektakl OPOLE /04. Spektakl powstał z okazji 800 – lecia Opola .Czworo reżyserów, cztery opowieści, cztery oblicza miasta. Nietypowe, zaskakujące, odkrywcze , przedstawienie na najnowszej scenie teatru „ Modelatornia”. Każda odsłona przedstawienia miała miejsce w innym okresie historycznym ( lata 30, 70, współczesność i przyszłość). Wielkim zdziwieniem dla słuchaczy było to, że kontrowersyjny spektakl można było oglądać na siedząco lub na leżąco na poduchach. Kontynuacja niesamowitych przeżyć teatralnych odbyła się przy kawie i słodkim poczęstunku u „ Antka”. Wrażeń i zaskoczeń było wiele…

Wystawa w „ Vertigo”

26 kwietnia duża grupa ATW zwiedzała wystawę w „ Vertigo” zorganizowaną z okazji 50-cio lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Podczas oglądania dawnych zdjęć dzieliliśmy się wspomnieniami z minionych wydarzeń – było wesoło. Zwiedzanie zakończyliśmy rozgrywką w kręgle.

„ Ze sztuką na ty”

20 kwietnia słuchacze spotkali się w GCK ze wspaniałą znawczynią sztuki mgr Barbarą Jaskólską, której wykłady cieszą się dużym zainteresowaniem. Pani Basia w pokazie multimedialnym pokazała nam główne trendy – wzornictwa przemysłowego i architektury światowej. Warianty łączenia starego z nowym –np. Filharmonia w Szczecinie i Hamburgu. Wykład był bardzo ciekawy, pouczający i przeplatany dużą dawką humoru.

Wielki Piątek

W tym wyjątkowym dniu 22 osobowa grupa słuchaczy naszej Akademii odwiedziła o poranku kapliczkę Matki Boskiej „ Na Bagnach” w której znajduję się źródło. Po odprawieniu krótkiej Drogi Krzyżowej, obmyciu twarzy wodą źródlaną i złożeniu sobie życzeń wielkanocnych przy wspólnie przygotowanym śniadaniu .Słuchacze w świątecznym nastroju rozeszliśmy się do swoich domów.

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, pozwala na ożywienia działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym. W piątkowe przedpołudnie w GCK w Gogolinie odbyło się spotkanie poświęcone zaburzeniom depresyjnym. Depresja jest tematem przewodnim tegorocznej kampanii informacyjnej z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2017. Jak podkreśla psycholog Ewa Krancioch - Schynol z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie, depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa naszych słuchaczy. Organizatorem spotkania był Referat Zdrowia i Polityki Społecznej w Gogolinie, przy współpracy Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie.

Warsztaty plastyczne z p. Basią Herok

06.04.2017 r. –„ Wielkanocne stroiki”, 11.05.2017 r. – „ Kwiatowe pejzaże” , 08.06.2017 r. – „ Na ludowo – wianki”

Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Jolantą Szwalbe odbyło się 30 marca 2017r. Pani Jolanta, która mówi o sobie, że z zawodu nie jest pisarką lecz "optymistką", jest autorką pięciu bardzo inspirujących antologii. Podczas swojego wykładu z wielką lekkością opowiadała o dokonaniach i cytowała myśli i sentencje wielu znanych myślicieli, pisarzy, ludzi kultury i nauki. Celem spotkania było pokazanie uczestnikom pozytywnego nastawienia do świata i ludzi, zachęcenie do pokonywania przeciwności losu, nie oglądania się w przeszłość, ale patrzenia w przyszłość z uśmiechem, radością i pogodą ducha.

„To warto wiedzieć”

16 marca w GCK odbył się wykład dla seniorów na temat „To warto wiedzieć” praktyczne informacje i wskazówki na temat zdrowia ( krioterapia, leczenie bezsenności, stopień szkodliwości stresu, zapotrzebowanie energetyczne organizmu itp.) Spotkanie prowadził fizjoterapeuta , autor wielu książek Zbigniew Kołba.

Śledzikowy Nordic Walking

Marsz Nordic Walking i biesiada w rytm muzyki płynącej z akordeonu – to przepis na udane zakończenie karnawału. Blisko 50 mieszkańców Gminy Gogolin( w tym 36 osób z ATW) uczestniczyło w tradycyjnym już Śledzikowym Marszu Nordic Walking O godzinie 16.00 grupa zapaleńców wyjechała autokarem z Gogolina do Malni, by tam przemaszerować około 4 i półkilometrową trasą w stronę Odrowąża. Uczestników marszu powitał Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, a ciekawostki na temat wsi, malnińskiego kościoła, a także planowanej rozbudowy firmy Gniotpol przekazał Krzysztof Reinert – naczelnik Wydziału Funduszy. Po intensywnym wysiłku fizycznym, na wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu czekała niespodzianka – odpoczynek w towarzystwie śledzika oraz dobra zabawa przy dźwiękach akordeonu. Każdy uczestnik otrzymał również upominek – odblaskową czapkę, która z pewnością przyda się podczas kolejnych wypraw i sprawi, iż wszyscy będą bardziej widoczni na trasie.

TŁUSTY CZWARTEK – Biesiada w greckich rytmach

23.02.2017r – biesiadę z dużą dawką humoru zapewnił śląski wodzirej Marek Szołtysek oraz Grecki Zespół „ ZORBA” W sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury ponad trzy godziny królowały dźwięki buzuki, greckie pieśni i piosenki oraz grecki taniec. Uczestnicy biesiady podziwiali taniec solistów zespołu, mieli także okazję nauczyć się tradycyjnej „zorby”. Zgodnie z tradycją, jak przystało na Tłusty Czwartek, na stołach królowały różnorodne pączki. Nie zabrakło także aromatycznej, domowej kawy.Organizatorem biesiady był Urząd Miejski w Gogolinie i Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie. Biesiada była kolejnym przedsięwzięciem zorganizowanym w ramach obchodów gogolińskiego roku jubileuszowego.

Warsztaty plastyczne –z p. Basią Herok


09.03.2017 – wiosenne wstęgi
09.02. 2017 – Walentynkowe serduszka
26.01.2017 – karnawałowe ozdoby „ kotyliony”

Ciekawe spotkanie ( wykładowo – karnawałowe)

16 lutego słuchacze Akademii spotkali się z radcą prawnym mec. Joanną Dzisiewicz na wykładzie „ Rozporządzenie majątkiem w drodze testamentu oraz darowizny”. Temat bardzo zainteresował zebranych. Pani mecenas ciekawie przekazywała informacje posługując się przykładami. Było wiele pytań i wyczerpujących odpowiedzi. Po wykładzie przyszedł czas na zabawę. W karnawałowy nastrój wprowadziła nas „Wędrująca Kapela”. Zabawę rozpoczęto muzycznym upominkiem dla Jubilata p. Eryka ( 80lat).A potem wszyscy świetnie się bawili. Zebrani chętnie brali udział w różnego rodzaju zabawach i konkursach karnawałowych. Były kotyliony, świetna muzyka, cudowna atmosfera, pyszne słodkości i oczywiście tańce.

WIELOPOKOLENIOWE SPOTKANIE

W ramach integracji pokoleń, 12 stycznia słuchacze gogolińskiej Akademii Trzeciego Wieku uczestniczyli w spotkaniu kolędowym w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Gogolinie .Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności, a jednocześnie wprowadziły członków ATW w magiczny nastrój Mali aktorzy we wspaniałych strojach z dumą prezentowali się na tle bożonarodzeniowej szopki. Uroku inscenizacji dopełnił wspólny śpiew pięknych polskich kolęd.

„ Przy wspólnym stole”

Słuchacze ATW spotkali się 15 grudnia w restauracji „Joanna” na uroczystej kolacji wigilijnej. W nastrój świąteczny wprowadziły nas piękne polskie kolędy w wykonaniu p. Juliana Kuklewskiego na skrzypcach oraz bożonarodzeniowe wiersze recytowane przez kol. Stasię Kassner. W wigilijnym spotkaniu uczestniczył burmistrz Joachim Wojtala, który złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a Mikołaje rozdali drobne świąteczna upominki.

„ Andrzejkowy Nordic Walking”

30-tego listopada 35 osobowa grupa naszej Akademii pokonała 5km trasę. Zakończeniem wspaniałego przemarszu było biesiadne spotkanie przy ognisku.

 

17 listopada Krapkowiccy policjanci na czele z rzecznikiem prasowym Jarosławem Waligórą wraz z naczelnikiem GCR Tadeuszem Byrskim przeprowadzili debatę dotyczącą wielu obszarów bezpieczeństwa osób w starszym wieku. Głównym celem spotkania było przekazanie wiedzy seniorom na temat istniejących zagrożeń, aby mogli oni świadomie i rozważnie reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

 

29.10.2016 r. bawiliśmy się na Święcie Piwa – OKTOBERFEST 2016. Było to spotkanie integracyjne ze społecznością karłu biecką, do tańca przygrywał czeski zespół Jablunkovanka.

 

20.10. 2016 r. odbył się wykład z pokazem multimedialnym „Zioła w leczeniu – syropy i nalewki” spotkanie bardzo interesujące, poprowadziła p. Beata Wielgosik. Dowiedzieliśmy się ,że natura obdarzyła nas ziołami na prawie wszystkie dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, jak je stosować, by przyniosły pożądany skutek. Sporządzając napary , syropy czy nalewki z ziół trzeba dokładnie znać ich właściwości i sposób przyjmowania, bo zioła niewłaściwie użyte mogą szkodzić.

 

13 października, 10 listopada i 8 grudnia – spotykaliśmy się na warsztatach plastycznych, które prowadziła p. Basia Herok. Tematyka prac była związana ze świętami ( stroik na drzwi, na stół, aniołki jako dodatek do prezentów)

 

Od października w każdy poniedziałek grupa około 20-sto osobowa spotyka się na zajęciach taneczno- ruchowych. Do estetycznego poruszania się zachęca nas p. Jacek Nowosielski.

Mrzeżyno –wczasy zdrowotne

Od 20 września do 2 października szesnasto osobowa grupa ATW odpoczywała nad polskim morzem w pięknym ośrodku „ Koral”, korzystając z zabiegów rehabilitacyjnych. Dom wczasowy położony przy ujściu rzeki Regi do morza, 100m od pięknej szerokiej plaży. Było SUPER!!!

 

„ Żegnaj lato na rok…”

Słuchacze gogolińskiej Akademii w dniu 14 września podsumowali XIII semestr oraz „ żegnali lato” w gościnnej Choruli integrując się z seniorami Malni, Górażdzy i Choruli. Było edukacyjnie, było śpiewająco, grająco i tanecznie. Wszyscy bawili się doskonale

 

11.IX Gminne Dożynki

Podczas tegorocznego święta plonów dopisało dosłownie wszystko: pogoda, misternie przygotowane płody rolne z koronami żniwnymi na czele, barwny korowód a wśród pięknego korowodu ATW z transparentem o treści „ 50 LAT + VAT” dwudziesto sześcio osobowa grupa taneczna .

Festiwal w Kamieniu Śląskim

27 VIII ok. 30 osobowa grupa naszych słuchaczy uczestniczyła w Festiwalu Tożsamości i Kultury Wsi Odnowionej – który rozpoczął się rajdem rowerowym z Gogolina do Kamienia Śl. Występy zespołów folklorystycznych, stoiska z rękodziełami, świeżo wyciskany sok jabłkowy to tylko niektóre z licznych atrakcji.

Udana wizyta studyjna w gminie Bieliny i Morawica

4 i 5 sierpnia 2016r gogolińska Akademia podziwiała malownicze zakątki serca Gór Świętokrzyskich. To niezwykłe miejsce zachwyciło nas atrakcyjnym położeniem, zdrowym klimatem i unikalnym dziedzictwem kulturowym naznaczonym magią Świętego Krzyża. Odwiedziliśmy również Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej wraz ze słowiańskimi rzemieślnikami oraz postaciami Krainy Legend Świętokrzyskich, a także zagrodę chłopską w Kakoninie. Przy smakowitej kuchni regionalnej, gdzie króluje zalewajka, pachną truskawkowe smakołyki, a smalec z mnóstwem pyszności kusi swoim aromatem - wymieniliśmy swoje doświadczenia z przedstawicielami aktywnych społeczności . Gościnność i niepowtarzalny temperament „ świętokrzyskich górali” pozostaną nam długo w pamięci.

SENIORIADA

Czterodniowe święto seniorów. W programie wiele atrakcji i artystycznych rozmaitości m.in. wykład prof. Doroty Simonides, wieczór ”Słowo, poezja i taniec”, parada seniorów, pokaz tańca towarzyskiego, zabawny występ Artystów Scen Śląskich „Lata 20, lata 30”, koncert Wojciecha Gąsowskiego, itp. Także było super działo się dużo a ci co nie byli niech żałują.


Czerwiec


Słuchacze licznie i czynnie uczestniczyli w projekcie przygotowanym przez Gminną Radę Seniorów„ Aktywni Seniorzy – kulinarnie i kulturalnie” od 30 maja do 3 lipca
„ Jak zadbać o siebie od wewnątrz” spotkanie z dietetykiem I cz. prelekcja o zdrowym żywieniu. II cz. warsztaty polegające na przygotowaniu zdrowych potraw i ich degustacja.Warsztaty poświęcone sztuce carwing’u rzeźbieniu w warzywach i owocach z mistrzem Polski. Dzięki tej sztuce przygotowane dekoracje idealnie nadają się na przystrojenie stołów i potraw.
„Redukcja masy ciała dla zdrowia” – wykład Centrum Dietetyczne Naturhause w Krapkowicach. Na spotkaniu oprócz wiedzy jak prawidłowo dbać o zdrowie, słuchacze mogli popróbować zdrowych napojów m.in. z pokrzywy, mięty, cytryny i jabłek przygotowanych przez nasze panie.
„ Naturalny sposób na urodę” prowadzone przez mgr biologii i technika farmacji ,
I cz. Wykład o uzdrawiającym działaniu domowych produktów, II cz przygotowanie przez uczestników naturalnych kosmetyków z ogródka( mydełko lawendowe, tonik, maseczka itp.

Zakończeniem projektu była SENIORIADA – czterodniowe święto seniorów. W programie wiele atrakcji m.in. wykład prof. Doroty Simonides, wieczór ”Słowo, poezja i taniec”, parada seniorów, pokaz tańca towarzyskiego, koncert Wojciecha Gąsowskiego itp.


Maj07 maja  50 osobowa grupa uczestniczyła w IV ogólnopolskim  marszu nordic  wal king . Trasa marszu  przebiegała   ścieżką  przyrodniczą Parku  Krajoznawczego Góra św. Anny do kapliczki św. Tereski.Druga wyprawa  jeszcze liczniejsza odbyła się 19 maja do  miejsca  nauki i wielkiej przygody  do wrocławskiego  Afrykarium.  W unikatowym na europejską skalę obiekcie oglądaliśmy  przepiękną faunę i florę Czarnego Lądu.  Spacer przepięknymi alejami  „Ogrodu  Japońskiego „był dopełnieniem naszych doznań.

„Święto Matki” – uczta literacko – muzyczna z udziałem „ Wędrującej Kapeli” oraz naszej kol. Stasi. Było cudownie – było lirycznie, kabaretowo i biesiadnie
Dom Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku obchodził Jubileusz 10–lecia działalności. Z tej okazji pracownicy placówki wspólnie z sołtysem wsi Kamionek, radą sołecką oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek zorganizowali dwudniowy „Festyn w Ogrodzie” w którym licznie uczestniczyliśmy.

Już po raz siódmy wielu naszych słuchaczy uczestniczyło w Diecezjalnej Pielgrzymce Nordic Walking  z Gogolina na Górę Św. Anny.

Kwiecień
            Bóle kręgosłupa plagą współczesnego społeczeństwa”- wykład dr Dawid   Bączkowski  z Politechniki Opolskiej.

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego . Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. W tym wyjątkowym dniu 12 osobowa grupa słuchaczy naszej Akademii odwiedziła o poranku kapliczkę Matki Boskiej „ Na Bagnach” w której znajduję się źródło. Po odprawieniu krótkiej Drogi Krzyżowej, obmyciu twarzy i złożeniu życzeń wielkanocnych w świątecznym nastroju rozeszliśmy się do swoich domów.

Historia kapliczki która została wybudowana przez rodzinę von Gaschin z Żyrowej w 1801r. Według ustnego przekazu córka Gaschynów była niewidoma. Żaden lekarz nie dawał nadziei na wyleczenie. Legenda mówi, że pewnej nocy hrabina śniła o bagnistej łące z źródełkiem, z którego zabrała wodę i przemyła chore oczy córki. Rankiem po przebudzeniu poprowadziła małą hrabinę do źródełka. Po przemyciu oczu, córka odzyskała wzrok.

 

W ramach zajęć fakultatywnych spotykaliśmy się na warsztatach plastycznych.

Staramy się polubić „ zdrowy styl życia”

Staramy się polubić „ zdrowy styl życia” i aktywne spędzać czas po przez różne formy wypoczynku takie jak: pływanie, aerobik, gimnastyka, nornic wal king, jazda na rowerze oraz inne.

 

Tydzień z Internetem w GBP.

18 marca - 12 osób z ATW uczestniczyło w spotkaniu „Bezpieczny e- konsument”. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie prawa przysługują kupującym w Internecie czy jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci. Kluczowym elementem spotkania był quiz. Podczas spotkania swoją prezentację dotyczącą kart bankomatowych przedstawili również informatycy z BS w Gogolinie.

Spotkanie Świąteczne

W środę 16 marca spotkali się słuchacze Akademii Trzeciego Wieku. Centralnym punktem Wielkanocnego spotkania był wykład księdza Marka Sobotty na temat dziejów i zasług szlacheckiego rodu de Gaschin, właścicieli dóbr żyrowskich i donatorów sanktuarium św. Anny na Górze Chełmskiej. W drugiej części spotkania uczestnicy świątecznego spotkania obejrzeli film o miejscowych zwyczajach wielkanocnych. Henryka Sadowska - prezes ATW przy tradycyjnym żurku i świątecznych wypiekach złożyła zaproszonym gościom i słuchaczom Akademii życzenia. Jajko – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia, dlatego dzieląc się nim życzę „ aby Święta Wielkiej Nocy były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia dającego radość, pokój i nadzieję” W spotkaniu uczestniczył burmistrz Joachim Wojtala , dyrektor Gminnego Domu Kultury Iwona Cimek oraz Barbara Jaskólska . Spotkania wielkanocne odbyły się w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.

Spotkanie z psychologiem

Kolejnym i ostatnim obszarem pracy psychologa z seniorami była „Asertywność”. Czym jest ASERTYWNOŚĆ? To umiejętność wyrażania siebie w kontaktach z innymi ludźmi. 18 lutego seniorzy rozwijali w praktycznych ćwiczeniach tą niezwykle cenną umiejętność, potrzebną w każdej relacji z drugim człowiekiem. Poszczególni uczestnicy z wielkim zaangażowaniem ćwiczyli swoje asertywne umiejętności, aby polepszyć swoje relacje z wnukami, z innymi poszczególnymi członkami rodziny, ale też, aby umieć ochronić się przed nachalnym sprzedawcą, czy też umieć zadbać o swoje potrzeby np. u lekarza, czy w autobusie.

Śledzik na sportowo

32 osobowa grupa ATW zakończyla karnawał Śledzikowym Marszem Nordic Walking. Przygotowania do marszu rozpoczęły się (9.02.) na terenie Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć ciśnienie krwi, a po intensywnej rozgrzewce wyruszyli w kierunku ulicy Kamiennej i ulicy Marzanny. Pięciokilometrową trasę pokonało ponad pięćdziesiąt osób. Spotkanie było dla środowiska entuzjastów wędrowania również spotkaniem integracyjnym, a dobrą atmosferę zapewniła muzyka „na żywo w wykonaniu młodzieżowej orkiestry dętej.

TŁUSTY CZWARTEK

04.02.2016r uczestniczyliśmy w hucznym pożegnaniu karnawału. Świetną zabawę zapewnili prowadzący Barbara Pakura i Jerzy Kiolbasa . W programie znalazły się śląskie anegdoty, wspólne zabawy i konkursy z nagrodami. Uczestnicy biesiady startowali w konkursach muzycznych i tanecznych. W finale, przy ogromnym aplauzie publiczności, brawurowo wykonali sławny taniec z filmu Grek Zorba i kankan. Biesiadna atmosfera i czeska muzyka zachęciły także do tańca. Na stołach nie mogło również zabraknąć pączków, które symbolizują rozpoczęcie ostatniego tygodnia karnawału. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.

W Dniu 21 stycznia 2016r. o godz. 16:00 w GCK z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyło się spotkanie członków Akademii Trzeciego Wieku. Spotkanie to było połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Uczestnicy mogli wysłuchać historii kolęd oraz wspólnie pośpiewać. Uroczystość uświetnił występ dzieci z PSP nr 2 w Gogolinie w przedstawieniu pt. "Czerwony Kapturek"

Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.
Spotkaie Akadem...
Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r. Spotkaie Akademi Trzeciego Wieku - 20.01.2016r.

…aby wszystkie dni były tak wyjątkowe, jak ten wigilijny wieczór…


17grudnia słuchacze gogolińskiej Akademii oraz zaproszeni goście spotkali się by świętować nadchodzące Boże Narodzenie. W nastrój świąteczny wprowadziła nas „ Wędrująca Kapela” przygrywając kolędy i pastorałki oraz  jasełka przygotowane przez przedszkolaków i ich opiekunów. Na stole wigilijnym nie mogło  zabraną dwunastu dań przygotowanych przez słuchaczki na ten wyjątkowy wieczór. Były życzenia, opłatek oraz wspólne śpiewanie kolęd. Żegnaliśmy się w radosnym nastroju z życzeniami na Święta oraz nadchodzący Nowy Rok

 

10.12 i 12.11. 2015r  warsztaty plastyczne z p. Basią Herok

Panie z różnymi zdolnościami plastycznymi podjęły bardzo misterne wezwanie ( pod względem manualnym ) Uczestniczki warsztatów przygotowywały świąteczne upominki w postaci „ bombek” dla wszystkich słuchaczy ATW oraz zaproszonych gości na spotkanie wigilijne. 

 

03.12.2015r – spotkanie internetowe

„Z niewiadomych mi przyczyn nigdy się w życiu nie nudzę. I to właśnie jest strasznie nudne” to słowa Zofii Czerwińskiej – bohaterki  spotkania. „Nie nudzę się sobą” – to poruszany temat podczas którego seniorzy wspólnie porozmawiali o optymizmie i sympatii do siebie, a także o samotności i w jaki sposób można ją oswoić. Bardzo dziękujemy Akademii Trzeciego Wieku, za tak liczny udział w spotkaniach. Mamy nadzieję, że spotkania te wniosły wiele nowych pomysłów, odwagi i uzupełnią zapasy energii przydatne do życia aktywnego i spełnionego

 

Andrzejkowy  Marsz Nordic Walking

Zakończeniem realizacji  przedsięwzięć prozdrowotnych w naszej gminie był „ Andrzejkowy Marsz”. Udział w marszu po zdrowie wzięła  ok. 30 - to osobowa grupa ATW wraz z p. Piotrem Giecewiczem i dyr. GOZ  Andrzejem Mrowcem . Grupa przemaszerowała trasę ok. 5 km.  Po przebytej trasie  odbyło się miłe spotkanie z degustacją zdrowej żywności w  gospodarstwie agroturystyczny ” Stary Młyn”

 

Spotkanie literacko – andrzejkowe


W czwartkowy wieczór( 26.11.2015r) miłośnicy literatury spotkali się z entuzjastką życia, p. Jolantą Szwalbe. Opowiadała o sobie, o twórczości,  o  ludziach na których się wzoruje. Podczas spotkania autorka promowała swoje książki. Druga część spotkania nie mogła obyć się bez wróżb i magii. W tajemniczy świat czarów zabrała wszystkich „cyganka”, która w świetle świec częstowała  gości ciasteczkami z wróżbą, czytała miłosne horoskopy, marzenia, przepowiadała przyszłość . Aby spełniły się wróżby zapłacono „cygance” piosenkami zaśpiewanymi przez studentów ATW. Było miło i z humorem.

 

19.112015r  -  „ Szukać pamięci” spotkanie z psychologiem A.Kipką 

Celem spotkania było dostarczenie słuchaczom wiedzy i umiejętności dotyczących pamięci, zasad jej funkcjonowania i sposobów usprawniania.

 

OKTOBERFEST  2015r

14 listopada o godz 18.00 Hala Sportowa im. B i Z Blautów  w Karłubcu i liczna grupa gogolińskiej Akademii  świetnie bawiącej się na Święcie Piwa. Było zabawnie, miło , wesoło i bardzo rozrywkowo. ATW jak zwykle bawiło się wspaniale!!!

8 06.2015r odbyło się spotkanie z onkologiem. W związku z letnim sezonem urlopowym temat wykładu  to „Choroby skóry – czerniak”. Pani doktor Maria Urbaniec zachęcała uczestników spotkania do badań profilaktycznych oraz uczulała na umiejętne korzystanie z kąpieli słonecznych. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie , było wiele pytań na które p. doktor udzielała wyczerpujących odpowiedzi.

08.06 i 11.05 Warsztaty plastyczne z p. Basią Herok. Pierwsze spotkanie było typu kulinarnego – sposób wykonania masy do dekoracje ciast i tortów ( różyczki). Drugie natomiast to ciekawe sposoby pakowania prezentów, dekoracyjne wstążki.

01.06.2015r – wspólne zabawy z przedszkolakami  w dniu ich Święta. Było wiele miłych niespodzianek: życzenia ,100 lat, muzyka i tańce oraz drobne upominki dla naszych milusińskich.

30.06.2015r Integracyjna wycieczka wielopokoleniowa do Opola. Rodzinne spotkanie z przyrodą – rejs statkiem „ Opolaninem” po Odrze oraz zwiedzanie opolskiego ZOO.

21.06.2015r „ Niebo jest u stóp Matki” spotkanie literacko – muzyczne. W pierwszej części mgr Joanna Zelent  z krapkowickiego Stowarzyszenia „ Pasja” przedstawiła nam swój tomik wierszy. Druga część była biesiadna – pyszna kawa, domowe wypieki, muzyka (gitara) i śpiew.

09.05 2015r godz. 11.00 – ATW już po raz kolejny włączyła się do międzynarodowego przedsięwzięcia „Marsz Nordic Walking Studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku 2015”. Około  pięćdziesięcio osobowa grupa  gogolińskich słuchaczy  maszerowała  piękną trasą w Mosznej.

Zajęcia w GOK

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad

Początek strony