Minione wydarzenia ATW

Emerytura nie musi być nudna. Seniorom nie można odmówić energii i młodego ducha. Grają, śpiewają, tańczą, recytują. 13 września 2019 r. w Nyskim Domu Kultury odbył się VI Wojewódzki Przegląd Twórczości Amatorskiej Seniorów. Gogolińska grupa taneczna „50 lat + VAT” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie zaznaczyła swoją obecność i aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu. Zatańczyła wiązankę tańców europejskich.

nyska-senioriad...
nyska-senioriada nyska-senioriada

Piękny korowód, w którym z entuzjazmem uczestniczyliśmy (19 osób) prowadząc przystrojone dożynkowo, przez naszą koleżankę Wandę  Skrzypiec, rowery.
Bardzo się cieszymy z drugiego miejsca w konkursie i nagrody pieniężnej. Warto było się wspólnie wybrać na dożynki.

Dnia 5 września w pierwszym powakacyjnym spotkaniu członków Stowarzyszenia UTW uczestniczyło ponad 40 osób.
Świętowaliśmy urodziny naszej koleżanki.

Omówiliśmy przygotowania do dożynek, wymiany grup seniorów z Dzierżoniowa, Cekcyna, Gniewina i Gogolina, Festiwalu Dyni, wycieczki do Wałbrzycha i okolic, wyjazdu do Jablonkova.

Dzięki dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie mogliśmy 18 czerwca 2019 r. uczestniczyć w pięknej i emocjonującej imprezie Zakończeniu Roku Artystycznego.
Wśród wykonawców wielu sekcji plastycznych, muzycznych i tanecznych wystąpili nasi koledzy - seniorzy z grupy tanecznej działającej w GOK-u od kilku lat pod opieką pana Jacka Nowosielskiego.

Gratulujemy różnorodnego i pięknego występu.

Dnia 12 czerwca w upalny letni dzień, grupa kilkunastu osób wyruszyła ze stałego miejsca spotkań "koło kamieni w lesie" na wycieczkę rowerową na Tempelberg za Obrowcem. Dzięki obecności pana Józefa Szulca, autora książki o Obrowcu mogliśmy poznać szczegółowo  historię tego średniowiecznego grodu, jego dzieje i legendy.

Dzięki zaproszeniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Krapkowicach, Dom Dziennego Pobytu "Fantazja" w Krapkowicach, Zespół  Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach sześciu naszych reprezentantów uczestniczyło w piątej już Olimpiadzie Seniorów.

Była to impreza zorganizowana z wielkim rozmachem, integrująca i dająca dużo radości ze wspólnego działania. Dziękujemy.

Dnia 6.06.2019 r. spotkaliśmy się z panem Tadeuszem Byrskim  naczelnikiem Gminnego Centrum Reagowania Kryzysowego w Gogolinie, żeby dowiedzieć się o skutkach i przeciwdziałaniu zanieczyszczenia powietrza pyłem MP 10 i MP 2,5. Najbardziej poruszająca była informacja z mapy najbardziej zanieczyszczonych rejonów  Europy, Polski , Opolszczyzny. Niestety we wszystkich kategoriach przodujemy.

Dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko i minimalizowanie szkód przez właściwe paliwa do ogrzewania mieszkań oraz sprawne pojazdy.
Symbolem dbania o zdrowie stał się dorodny ananas - podziękowanie zamiast kwiatka.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie (30.05.2019 r.) z dietetyczką  panią Agnieszką Wasiak - Szufnarowską  dotyczyło zdrowej diety w profilaktyce cukrzycy i diety dla osób chorych na cukrzycę.

Poznaliśmy mechanizmy trawienia , funkcję wątroby i trzustki. Uczyliśmy się tworzyć jadłospis z potrawami o niskich indeksach glikemicznych. Bardzo przydatna życiowo wiedza.
Osoby nieobecne na wykładzie zachęcamy do obejrzenia na You Tubie filmu dokumentalnego pt. " Cały ten cukier".

Dzień Matki był okazją do uroczystego spotkania ( 23 maja 2019 r. ) członków UTW.
Naszemu świętowaniu towarzyszyły występy dwóch pań z krapkowickiego Klubu Pasja : Joanny Zelent i Jolanty Cichackiej, które śpiewały utwory o matce i miłości. Dziękujemy.
Dzięki uprzejmości pani starosty Sabiny Gorzkuli mogliśmy również zapoznać się z  wyjątkową wystawą  zdjęć i życiorysów matek niepełnosprawnych i matek dzieci niepełnosprawnych przygotowaną przez Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji i Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.

W minioną środę, 22 maja 2019 r. ( zgodnie z harmonogramem comiesięcznych wypraw ) grupa 16 członków UTW wyjechała na wycieczkę rowerową. Panowie Jerzy Długosz i Seweryn Sapok poprowadzili nas pięknymi drogami leśnymi do legendarnego dla gminy Gogolin miejsca jakim jest Szpica. Pan Jerzy Długosz przedstawił nam historię geologiczną pasma wzgórz oraz historię i legendy związane z tym urokliwym miejscem. Dziękujemy

Ostatnie z cyklu spotkań ( 16.05.2019 r. )   z paniami rehabilitantkami Dorotą  Jaszkowic i Natalią Konieczną było bardzo ciekawym podsumowaniem  i przypomnieniem dotychczasowej wiedzy.

Forma losowanych pytań dotyczących różnych dolegliwości mobilizowała do uważności i przekazywała praktyczne rady dotyczące profilaktyki zdrowia i samoleczenia.