Minione wydarzenia ATW

Ostatnie z cyklu spotkań ( 16.05.2019 r. )   z paniami rehabilitantkami Dorotą  Jaszkowic i Natalią Konieczną było bardzo ciekawym podsumowaniem  i przypomnieniem dotychczasowej wiedzy.

Forma losowanych pytań dotyczących różnych dolegliwości mobilizowała do uważności i przekazywała praktyczne rady dotyczące profilaktyki zdrowia i samoleczenia.

Najpierw zwiedziliśmy z przewodnikiem zabytkowy Nikiszowiec.

Indywidualnie oglądaliśmy Muzeum na Nikiszowcu ( miejską pralnie, wyposażenie mieszkań z połowy XX wieku, wystawę dotyczącą orkiestr dętych i malarstwo górników ).

W Katowicach odwiedziliśmy Muzeum Śląskie w nowoczesnym budynku na terenie pokopalnianym ( bardzo bogate zbiory rzeźby średniowiecznej, malarstwa i historii Śląska ).
Wieczór zakończyliśmy w najnowocześniejszej sali koncertowej w Polsce, w budynku NOSPR-u, na koncercie Koreanki Youn Sun  Nah.

Piękny zwyczaj spotkania wczesnym rankiem Wielkiego Piątku koło kapliczki na bagnach.

Atmosfera wyjątkowej chwili.  Obmywanie się wodą ze źródełka, wspólnie odmówiona  droga krzyżowa i życzenia świąteczne podczas

dzielenia się jajkiem. Piękne uczucie wspólnoty dobrych znajomych, życzliwych sobie ludzi.

Kolejny wiosenny rajd rowerowy, tym razem do Żyrowej.

Dzięki radnej powiatu krapkowickiego i liderce wsi pani Heldze Bieniusie poznaliśmy ponad 700 - letnią historię wsi , historię kolejnych rodów właścicieli wsi i pięknego pałacu, w  którym trwają obecnie intensywne prace remontowe.

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy i pięknego języka pani Bieniusy, którą na pewno zaprosimy do siebie na kolejne wykłady.

To miłe spotkanie ( 11.04.2019 r. ) większości członków UTW z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Składaliśmy sobie serdeczne życzenia, wspominaliśmy zwyczaje świąteczne panujące w naszych rodzinnych domach,

częstowaliśmy się świątecznymi wypiekami.

Drugie spotkanie ( 4.04. 2019 r. ) z prof. Franciszkiem Markiem, który mówił o wkładzie Ślązaków w kulturę Polski i Europy.

Tym razem profesor przestawił sylwetki: wybitnego pedagoga, muzykologa i kompozytora Józefa Elsnera urodzonego w Grodkowie i poetę z  Łubowic pod Raciborzem Josepha von Eihendorfa.

Kolejne postaci wybitnych Ślązaków poznamy na trzecim, jesiennym spotkaniu z profesorem.

Spotkanie 28.03. rozpoczął nasz kolega Jan Bochen, który podzielił się swoją  wiedzą o możliwościach korzystania, przez osoby niepełnosprawne, z dofinansowania z PEFRON-u.

Kolejne spotkanie z dietetyczką panią Agnieszką Wasiak - Szufnarowską uczącą nas w formie warsztatowej jak gotować potrawy działające przeciwzapalnie.

Przyszła wiosna.

Do naszych dotychczasowych aktywności dołączamy comiesięczny rajd rowerowy.

Dnia 27.03. grupa 15 osób spotkała się przy kamieniach pod lasem, skąd wyruszyliśmy przez Wygodę do Domu Rekolekcyjnego Heliosz w Jasionej.

Na miejscu spotkaliśmy się z gospodarzem, księdzem Romanem Hoszem, który opowiedział nam 25 - letnią historię tego niezwykłego miejsca, jego misję, formy działania.

Dnia 21 marca duża grupa kobiet uczestniczyła w spotkaniu z gogolińskimi rehabilitantkami panią Dorotą Jaśkowiec i Natalią Konieczną mówiących  o problemach z nietrzymaniem moczu.

Temat bardzo intymny, często bardzo wstydliwy i eliminujący dużą grupę kobiet z życia społecznego i towarzyskiego.

Statystyka problemu wszystkich zaskoczyła, bo dotyczy on 20% kobiet do 20 roku życia  i aż 50 % pań po 60 roku życia.

Dzięki spotkaniu zyskałyśmy wiele cennej wiedzy, ale też śmiałości do rozmów o problemie.

Efektem tego spotkania jest rozpoczęcie trzymiesięcznego cyklu ćwiczeń mięśni dna miednicy pod okiem fachowca pani Justyny Tupko.

Planowaliśmy to spotkanie od dawna.
Udało się spotkać 14 marca z panem Rafałem Michalikiem psychoterapeutą uzależnień pracującym od 3 lat w gogolińskiej Poradni Leczenia Uzależnień na ul. Strzeleckiej ( wejście od strony PKS - u ),
( godziny pracy to wt. 10:00 - 17:35 ; śr. 8:00 - 12:00; czw. 10:00 - 17:35 ).

Temat uzależnień dla wielu z nas jest bardzo trudny lub wydaje się nam , że nas nie dotyczy. A jednak każdy z nas zna kogoś z rodziny, przyjaciół, znajomych kto jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, hazardu, internetu, gier komputerowych od zakupów i.t.d. '
Mechanizm psychologiczny wszystkich uzależnień jest podobny, a zdobywając wiedzę na ten temat jesteśmy bezpieczniejsi i może uda nam się  dzięki temu komuś pomóc.

Zachęcamy do zapoznania się ze stronami internetowymi :

dopalaczeinfo.pl

www.uzaleznieniabehawioralne.pl

i obejrzenia filmu na You Tube "Nuggets".

Spotkanie z ks. Joachimem Piecuchem 7 marca 2019 r przyciągnęło do Nutka Cafe bardzo wielu słuchaczy. Był to,  jak powiedział ksiądz, wykład teologiczny, o duchowości i historii sztuki, a dotyczył niezwykłego dzieła sztuki gotycko-renesansowego, ołtarza z Isenheim w Alzacji.
Poznawanie historii i znaczenia tego ołtarza stało się inspiracją dla przyszłych ( planowanych ) wykładów o historii i symbolice dzieł sztuki naszego gogolińskiego kościoła.