A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Minione wydarzenia ATW

14 marca 2018 r. grupa piętnastu entuzjastek twórczości plastycznej spotkała się z twórczynią ludową, przez wiele lat malującej dla nieistniejącej już " Cepelii", panią Grażyną Czekałą.
Pani Czekała jest mistrzynią tradycyjnej kroszonki opolskiej i opolskiej porcelany. Przedstawiła nam film o swojej twórczości i kilka podstawowych informacji o malowaniu porcelany.
Niektóre panie odważyły się na samodzielną pracę. 


Powstały malowane filiżanki i talerzyki,  które dzięki uprzejmości GOK-u będą kiedyś wypalone w piecu ceramicznym.

Dnia 9 marca 2018 r. dziesięciu seniorów naszego Stowarzyszenia ​brało udział w promocyjnych zajęciach nauki gry w tenisa na krytych kortach tenisowych w Gogolinie obok Orlika.
Dzięki trenerowi Arkadiuszowi Frączykowi poznaliśmy kilka podstawowych  umiejętności, zasad gry i jej punktowania.


Uczyliśmy się tzw "wolną piłką" ( 50 % wolniejsza od tradycyjnej) podbijania do góry, do przodu, utrzymania piłki w wyznaczonym obszarze, liczenia uderzeń i punktów.
Wszyscy osiągnęliśmy sukces w grze i satysfakcje ze zdobywania nowych umiejętności.
Dziękujemy

22 lutego 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Gogolińskiej w Nutce Cafe.
Gościem tego wieczoru był wykładowca Uniwersytetu Opolskiego ks. dr hab. prof. Joachim Piecuch opowiadający historię życia Martina Luthra i reformacji w kościele katolickim.

17 lutego pojechaliśmy autokarem do Opola w grupie czterdziestu pięciu osób. Rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki z panem Piotrem Giecewiczem, a potem marsz z kijkami przez wyspę Bolko i Pasiekę z przewodnikiem panem Jerzym Kłeczkiem pochodzącym z Opola.


Druga część naszej wycieczki to zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki. Bardzo dobra zabawa, w multimedialnych salach, zwiedzanych dzięki słuchawkom, w indywidualnym tempie i zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

8 lutego w Gminnym  Centrum Kultury w Gogolinie uczestniczyliśmy w świętowaniu tłustego czwartku.
Ponad trzydziestu członków UTW wzięło udział we wspólnej zabawie podczas występów artystów scen śląskich : Izabeli Fojcik, Andrzeja Potępy, Krzysztofa Wierchowskiego oraz Vlasty Mudrikowej z zespołem Narodopisna Skupina Hrcava.

18.01.2018 r. odbyło się spotkanie z panią Anną Piosek z Urzędu Miasta w Gogolinie, która przedstawiła sposoby prawidłowego, górnego rozpalania w piecach węglowych. Omówiła sposoby finansowania zmiany systemu ogrzewania na ekologiczny.

W drugiej części spotkania kolędowaliśmy wspólnie przy akompaniamencie akordeonu , skrzypiec i gitary. Były też wspominki z młodości dotyczące kolęd.

Dnia 12.01.2018 r. świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka oglądając piękne jasełka przygotowane przez dzieci z Przedszkola Nr 3 w Gogolinie i słuchając wierszy w wykonaniu pani Stanisławy Kasner.

Nowy rok w uniwersytecie rozpoczęliśmy 10.01.2018 r. spotkaniem  z panią policjantką, sierżant Eweliną Pielorz, która zachęcała nas do ostrożności i asertywności w kontaktach z nieznajomymi, którzy manipulują i okradają starsze osobna na różne sposoby.

Druga część spotkania z paniami kosmetyczkami  Aleksandrą  Michalewską  i Nikolą Tkocz dotyczyła prawidłowej pielęgnacji twarzy, rąk, stóp, ciała i przekazania wiedzy o naturalnych kosmetykach.

Gimnastyka

W każdy wtorek i czwartek o godzinie 10 - tej ćwiczymy w dużej sali Domu Kultury w Gogolinie pod okiem instruktora - rehabilitanta.

TAŃCE

We wtorki o godzinie 16:30 uczymy się tańców ludowych pod okiem tancerza z Gliwic, pana Jacka Nowosielskiego.

BIŻUTERIA

Dnia 12.10. 2017 r. razem z panią Krystyną Kozdraś z Choruli tworzyłyśmy indywidualną, oryginalną biżuterię.

ZDROWIE

Dnia 19.10.2017 r. rozpoczęliśmy ( 24 osoby ) uczestnictwo w dużym projekcie organizowanym przez pana Andrzeja Mrowca z Gminnego Ośrodka Zdrowia pn.” Ruch , zdrowa dieta, edukacja i opieka krokiem do szczęśliwej i pogodnej jesieni życia”. Zapoznaliśmy się z założeniami projektu.

Wysłuchaliśmy wykładu pani dietetyk Agnieszki Wasiak – Szufranowskiej o informacjach zawartych na kodzie kreskowym kupowanych produktów spożywczych. Dzięki tej wiedzy bardziej świadomie wybierzemy zdrową żywność i nie damy się zwieść wszech obecnym reklamom.

Chętni poddali się badaniu poziomu cukru we krwi i spirometrii sprawdzającej wydolność oddechową.

INAUGURACJA

Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku dnia 26.10.2017 r. w obecności wielu zacnych gości .

Wykład inauguracyjny o historii uniwersytetów ludowych poprowadził prof. dr hab. Franciszek Marek. Profesor Marek w sposób szczegółowy, wnikliwy przedstawił historię szkolnictwa od czasów starożytnej Grecji i Rzymu poprzez Oświecenie do współczesności.

W części artystycznej spotkania pan Herbert Kasner przy akompaniamencie pani Doroty Łakomy zaśpiewał Kujawiaka Henryka Wieniawskiego.

PROFESOR PONIKOWSKA

27.10. 2017r. liczna grupa słuchaczy UTW wzięła udział w spotkaniu z krajowym konsultantem wodolecznictwa z Ciechocinka panią prof. dr hab. Jreną Ponikowską. Najpierw obejrzeliśmy film „Moje leczenie wodą” poświęcony pracy i karierze naukowej pani profesor, potem bohaterka spotkania omówiła najważniejsze zagadnienia lecznictwa sanatoryjnego w Polsce.

CHOINKI

14.11.2017 r. zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie „ Okaż Serce Innym” na warsztaty kreatywne podczas, których wykonywaliśmy oryginalne choinki.

WARSZTATY KULINARNE

Dnia 15.11.2017 r. uczestniczyliśmy ( 23 osoby ) w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez dietetyczkę panią Agnieszkę Wasiak – Szufranowską. Mottem przewodnim spotkania była wegetariańska, cudownie rozgrzewająca jesienna kuchnia na co dzień. Podzieliliśmy się na 5 grup. Każda grupa przygotowywała inną potrawę, by to :
1. Zupa marchwiowo – imbirowa z czerwona soczewicą
2. Dyniowo – kokosowe puree z kaszą
3. Sałatka z kapustą i ciecierzycą
4. Pesto z jarmużu
5. Sałatka z pieczonych buraków

Oprócz cennych i smacznych przepisów zdobyliśmy wiedzę na temat właściwości zdrowotnych produktów., a udział w warsztatach pozwoli urozmaicić nasze codzienne jadłospisy.

REGINA KALA – SZULC

Spotkanie promujące kolejną książkę pani Reginy Kalii – Szulc pt.” Posługa Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w latach 1895 - 2015”

Niezwykła opowieść o wielce zasłużonych dla historii Gogolina siostrach boromeuszkach założycielkach gogolińskiego szpitala, przedszkola, Szkoły Gospodarstwa Domowego.

DEMENCJA

22.11.2017 r. Dwudziestoosobowa grupa słuchaczy UTW wysłuchała wykładu mgr psychologii pani Katarzyny Byrskiej na temat chorób otępiennych t.j. demencji, choroby Alzheimera i.t.p.

ANDRZEJKI

30.11.2017 r. andrzejkowy masz nordic walking w zimowej aurze Dobrej.

Grupę 45 uczestników rekreacyjnego spaceru oprowadzali państwo Goleniowie znawcy historii i atrakcji miejscowości.

GERIATRA

Mikołajkowe spotkanie z geriatrą w sali Urzędu Miasta organizowane przez miejski wydział zdrowia.

Pani Magdalena Socha koordynująca projekt badawczy realizowany przez lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przedstawiła jednostkę chorobową „Zespół kruchości w życiu” zwany FRAILY. Nie jest to synonim starości ani niepełnosprawności, natomiast choroby towarzyszące są czynnikiem ryzyka FRAILY. Konsekwencją choroby jest zależność od innych.

Pani Socha zakończyła swoją prezentację ważną sentencją : „ Nigdy nie jest się na tyle starym, żeby nie móc poczuć się lepiej”

WIGILIA

Uroczyste spotkanie wigilijne w restauracji Karolinka, w którym uczestniczyli pan burmistrz Joachim Wojtala, dyrektor biblioteki pani Ewa Bury, ksiądz Aleksander Sydor i pięćdziesięciu trzech członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wigilię rozpoczął tradycyjnie ksiądz proboszcz Ewangelią i modlitwą, potem były życzenia świąteczne i noworoczne prezes stowarzyszenia, pana burmistrza oraz wspólne kolędowanie przy akompaniamencie panów Juliana Kuklewskiego i Kazimierza Ferta.

Trudno było się nam rozstać po takim uroczystym, serdecznym i rodzinnym spotkaniu.

Pucharem i medalem zakończyliśmy działalność ATW

Kijki łączą – liczna grupa słuchaczy Akademii Trzeciego Wieku z Gogolina wzięła udział w marszu nordic wal king w Suchym Borze. W sobotnie popołudnie 7 października chwyciliśmy za kijki i podczas marszu podziwialiśmy uroki suchoborskich ścieżek i lasów, a przy okazji skorzystaliśmy z kolejnej możliwości aktywnego spędzenia czasu. Do przejścia przy zmiennej pogodzie było 6 km. Uczestnicy ATW świetnie sobie poradzili. Wróciliśmy z pamiątkowym medalem i pucharem.

BRAWO GOGOLIŃSKA AKADEMIA!!!

28 września 2017 r. - spotkanie wyborcze

Akademia Trzeciego Wieku zakończyła działalność, w jej miejsce powołano stowarzyszenie UTW. Taka forma działalności umożliwi seniorom m. in. pozyskiwanie środków zewnętrznych i staranie się o dotacje gminne. Podczas zebrania założycielskiego (28.09.) uczestnicy przyjęli statut i dokonali wyboru członków Zarządu UTW oraz członków Komisji Rewizyjnej. Burmistrz Joachim Wojtala gratulował wyboru Marii Jolancie Matuszek oraz wszystkim wybranym do organów UTW. Do życzeń dołączyła się również Henryka Sadowska – była prezes ATW, która przekazała prezes UTW biret studenta i słuchacza.

Spotkanie sprawozdawcze

21 września odbyło się spotkanie sprawozdawcze z działalności Akademii Trzeciego Wieku za okres minionej kadencji. Sprawozdanie przedstawiła prezes Henryka Sadowska w formie prezentacji. W spotkaniu uczestniczyli burmistrz Joachim Wojtala, dyrektor GCK Iwona Cimek, dyrektor GBP Ewa Bury, dyrektor GOZ Andrzej Mrowiec oraz przewodniczący GRS Jan Nadbrzeżny. Po sprawozdaniu ,podziękowaniach i odśpiewanym hymnie ATW, zabrał głos burmistrz ,który przedstawił słuchaczom propozycję dotyczącą przekształcenia ATW w stowarzyszenie UTW i omówił płynące korzyści z tych zmian. Spotkanie zakończyło się koncertowo. Powitaliśmy jesień w nastroju poetycko – muzycznym z zespołem z Kluczborka.

Rowerzyści na start.

Sezon rowerowy jeszcze trwa, środowe wyjazdy cieszą nas i bawią. Znamy prawie wszystkie zakątki naszej gminy i nie tylko… Ruch, świeże powietrze, piękne widoki i okolice to jest to co lubimy.

Żegnaj lato na rok…

Słuchacze gogolińskiej Akademii dnia 7 września radośnie, tanecznie i z humorem pożegnali lato 2017.

Poznawali bioróżnorodność gminy Gogolin

„Sąsiedzi nie wiedzą, co mają tuż za miedzą” – pod takim hasłem, w minioną sobotę (26.08) odbyła się krajoznawcza trasa plenerowa szlakiem gogolińskich form ochrony przyrody. Ponad 100 osób (w tym liczna grupa członków ATW )mieszkańców gminy Gogolin i powiatu krapkowickiego, wzięło udział w wycieczce rowerowej i pieszej, która zakończyła się wspólnym piknikiem w ogrodzie bioróżnorodności w kopalni Górażdże.

Cementownia Chorula.

27 lipca 50 osób zwiedzało nowoczesny zakład znajdujący się na terenie gminy Gogolin.

Studyjny wyjazd( 30VI – 1 VII)

Leżajsk, Zamość, Zwierzyniec i Sandomierz – te cztery miasta odwiedzili w trakcie wizyty studyjnej, przedstawiciele Akademii Trzeciego Wieku w Gogolinie oraz Gminnej Rady Seniorów. W wyjeździe uczestniczył również Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury

Zajęcia w GOK

Zajęcia w GCK

BIP

 

bip m

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad

Początek strony