Setki mieszkańców i gości odwiedziły gogoliński Jarmark Wielkanocny (17 marca 2024 r.) przyciągani atrakcyjnymi stoiskami, interesującym programem artystycznym i piękną pogodą. Uczestników Jarmarku powitały przepięknie udekorowane stoiska, wielkanocne stoły oraz wiosennie ozdobiona Hala Sportowa im. B. i Z. Blautów, gdzie odbywała się impreza.

Stoiska oferowały bogactwo wielkanocnych ozdób, stroików, robótek ręcznych, a także świątecznych potraw i wypieków. Świątecznymi babami, mazurkami i sałatkami hojnie częstowały panie ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich oraz Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Gogolin i sołectw. W ramach XIV Wojewódzkiej Wystawy Stołów Wielkanocnych prezentowanych przez Związek Śląskich Kobiet Wiejskich swoje zdolności kulinarne zaprezentowały: Walce, Spórok, Biedrzychowice, Kórnica, Głogówek Winiary, Nowy Browiniec, Przewóz, Karpień oraz Ucieszów. Natomiast naszą gminę podczas wystawy reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich „Kamieńskie Babki” z Kamienia Śląskiego oraz z Malni oraz Klub Aktywnych Kobiet z Zarządu Dzielnicy Gogolin – Karłubiec. W tym roku powrócono również do uwielbianych przez wszystkich konkursów świątecznych na ,,Najlepszy wypiek - Babkę wielkanocną”, i ,,Tradycyjną ozdobę świąteczną”, w których uczestniczyły wszystkie sołectwa oraz zarządy dzielnic gminy Gogolin, a także Dom Spokojnej Starości Św. Barbara z Kamionka, Klub Seniora z Gogolina oraz oddział przedszkolny przy PSP w Malni. Do konkursu zgłoszono liczne, imponujące wypieki. Dominowały wielkanocne baby piaskowe i drożdżowe, ale nie zabrakło także zajęcy z ciasta, wielkanocnych koszy i kompozycji. Była to prawdziwa gratka dla smakoszy i miłośników kultury ludowej.

W ramach konkursu „Gogolin na Wielkanoc” komisja przyznała:
Pierwsze miejsca ex aequo: Dzielnica Gogolin – Karłubiec, Sołectwo Malnia i odział przedszkolny przy PSP w Malni, Sołectwo Górażdże, Sołectwo kamionek i DSS Św. Barbara w Kamionku, Sołectwo Zakrzów;
Drugie miejsce ex aequo: Dzielnica Gogolin – Strzebniów, Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Chorula, Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Dąbrówka, Sołectwo Obrowiec, Klub Seniora w Gogolinie.

Głównym punktem Jarmarku Wielkanocnego były występy artystyczne. Jak co roku na scenie zaprezentował się zespół Mażoretek „ArriVa” oraz grupa hip-hopowa WTR. Popis wokalny dały także dziewczyny z zespołu muzycznego. Z roku na rok rośnie również zainteresowanie Gminnym Konkursem Kroszonkarskim i Zdobienia Jaj Wielkanocnych im. Jerzego Lipki „Wielkie dzieło sztuki na małej skorupce”. W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 70 osób w trzech kategoriach wiekowych. Zebranych oceniała komisja w osobach: Barbara Herok – przewodnicząca komisji, Rozalia Czekała – członek komisji, Marta Wiora – członek komisji.

Wyniki:

Kategoria wiekowa do lat 12
Natalia Kurek, Julia Blaut, Natalia Dudek, Malwina Tomas;
II miejsce: Fabian Kauczok, Iga Woźniak, Nina Kaptur, Grzegorz Janusz;
III miejsce: Jakub Janusz, Nina Blaut;
Wyróżnienie: Katarzyna Folmer, Wiktoria Krawiec, Roman Bondarewko, Jagoda Najda, Natalia Dubanowicz, Liliana Guz, Klara Guz, Magdalena Makiola;

Kategoria wiekowa od 12 lat do 16 lat
Emilia Szefer, Milena Bogacka;
II miejsce: Jagoda Reinert, Lena Kurek;
III miejsce: Zofia Lisowska, Malwina Simon;

Kategoria wiekowa od 16 lat i dorośli
Andrea Michalik, Patryk Blania, Magdalena Czekała;
II miejsce: Gizela Śmieszek, Monika Raczek, Wioleta Obrzud, Mariola Blania;
III miejsce: Teresa Radajewska;
Wyróżnienie: Sabina Gorzel, Paulina Bekiesch, Zyta Junghardt, Aurelia Spallek, Maria Gawron, Agata Dudek, Katarzyna Kozioł;
Nagroda pocieszenia: Julia Starzycka.

Mieszkańcy mieli również okazję zakupić świąteczne ciasta i dekoracje, ozdoby, wiklinowe koszyki czy ręcznie wykonane zabawki. Swoje stoiska przygotowały: PSP nr 3 w Gogolinie, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Klub Seniora w Gogolinie, Świetlica Środowiskowa w Gogolinie, Kamieńskie Babki, DSS św. Barbara z Kamionka, a także Irena Jasińska Delicious HOME, Państwo Kozioł z wyrobami z wikliny, Pasieka Rodziny Mróz, twórczyni ludowa Grażyna Czekała, Ozdoby Dorota Krych, Kwiaciarnia Państwa Doleżych oraz gościnnie z Walec Elbieta Rinke – lukrowane ciasteczka, która w swojej ofercie miała również wianki oraz wyroby szydełkowe. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gogolinie oraz Urząd Miejski w Gogolinie.
Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Gogolina, Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Zespół Rekreacyjno – Sportowy w Gogolinie.