Żniwniok 2022

Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się 11 września w sołectwie Górażdże. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji wszystkich Rolników Gminy Gogolin oraz ich Rodzin w Kościele Parafialnym pw. Błogosławionego Czesława w Górażdżach.

W godzinach popołudniowych uformułował się korowód, który przemaszerował przez centrum miejscowości na boisko sportowe, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Korowód prowadziła Orkiestra Dęta Górażdże Cement S.A. oraz Mażoretki ArriVa funkcjonujące przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie.

Tradycyjnie można było podziwiać pięknie przyozdobione przyczepy, wozy z humorystycznymi scenkami rodzajowymi, bogato zdobione – misternie wykonane korony oraz wieńce dożynkowe, czy płody rolne lokalnych rolników, ogrodników i działkowców. W przemarszu wzięli udział również przedstawiciele sołectw i dzielnic, gminnych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń i lokalnych grup działania

Występy artystyczne dzieci i młodzieży, koncert orkiestr dętych, podziękowania, gratulacje i wręczenie nagród w dożynkowych konkursach - tak w skrócie można podsumować popołudniową część obchodów niedzielnego Gminnego Święta Plonów. Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podziękował wszystkim osobom, które swoją pracą przyczyniają się do tego, by na naszym stole nie zabrakło przysłowiowego "chleba". Włodarz złożył także podziękowania sołtysom i przewodniczącym zarządów dzielnic, a Sołectwo Górażdże za przygotowanie tegorocznych dożynek otrzymało od samorządu bon na kwotę 5 tysięcy złotych. Gratulacje i skromne podarunki otrzymali również laureaci tegorocznych wojewódzkich konkursów dożynkowych. Na ręce burmistrza bochen chleba – symbol pomyślności i dostatku złożyli tegoroczni Starostowie - państwo Patrycja i Grzegorz Wicher. Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień zaproszonych gości.

„Koncert na dwie orkiestry” w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina oraz Waleckiej Orkiestry Dętej CAPRI odbył się w ramach projektu “Jest w Orkiestrach Dętych Wielka Siła - muzyka łączy pokolenia” finansowanych ze środków Samorządu Województwa Opolskiego Marszałkowski Budżet Obywatelski.

Wyniki konkursu „Wozy Korowodowe”
I miejsce i nagrodę w wysokości 250 zł otrzymały:
- Sołectwo Kamień Śląski
- Sołectwo Kamionek
- Sołectwo Odrowąż
- Sołectwo Malnia
- Sołectwo Zakrzów
- Dzielnica Gogolin – Karłubiec
- Sołectwo Dąbrówka
- Sołectwo Górażdże
II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymały:
- Sołectwo Chorula
- Sołectwo Obrowiec
Wyniki konkursu „Wystawa Płodów”
I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymały:
- Sołectwo Chorula
- Sołectwo Kamionek
- Sołectwo Malnia
- Sołectwo Zakrzów
- Dzielnica Gogolin – Karłubiec
- Dzielnica Gogolin – Strzebniów
- Sołectwo Dąbrówka
- Sołectwo Górażdże
II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymały:
- Sołectwo Odrowąż
- Sołectwo Kamień Śląski
- Sołectwo Obrowiec
Wyniki Konkursu Koron Żniwnych:
I miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł otrzymały:
W kategorii koron ziarnkowych - sołectwo Odrowąż.
W kategorii koron kłosowych - sołectwo Zakrzów.
W Kategorii koron mieszanych - dzielnica Gogolin - Karłubiec, dzielnica Gogolin - Strzebniów, sołectwo Chorula, sołectwo Kamionek, sołectwo Malnia, sołectwo Dąbrówka, sołectwo Górażdże.
II miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł otrzymały w kategorii koron mieszanych sołectwo Kamień Śląski i sołectwo Obrowiec.