A- A A+
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Gmina Gogolin zrealizowała projekt pn. „Ku pamięci - zbiorowa mogiła powstańców w Kamieniu Śląskim” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Pozyskane środki w wysokości 49 875,00 zł zostały przeznaczone na przeprowadzenie prac renowacyjno-konserwatorskich zbiorowej mogiły powstańców śląskich na terenie cmentarza parafialnego w Kamieniu Śląskim. 

Celem projektu było podtrzymanie pamięci nad zbiorową mogiłą powstańców, stanowiącą materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem. Zbiorowa mogiła powstańców śląskich jest miejscem upamiętniającym poległych w walce na rzecz Państwa Polskiego podczas trzech powstań śląskich. Na nagrobku umieszczono trzy daty: rok 1919, 1920 i 1921. W trzecim powstaniu śląskim Kamień Śląski był rejonem zaciętych walk powstańców. Kilkakrotnie przechodził z rak do rąk, a ostatecznie 23 maja 1921 r. wieś przeszła w posiadanie Niemców. Powstańcy utrzymali miejscowy dworzec kolejowy. Polegli powstańcy zostali pochowani w zbiorowej mogile, zlokalizowanej w północnej części cmentarza parafialnego w Kamieniu Śląskim. Obiekt został wzniesiony w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Mogiła powstańców znajduje się w rejestrze zabytków i został dla niej opracowany program prac renowacyjno – konserwatorskich. Prace ujęte w programie stanowiły przedmiotowy zakres dofinansowanego projektu. Przedmiotem projektu była zatem renowacja pomnika - nagrobka ustawionego na zbiorowej mogile powstańców śląskich. Wykonane prace renowacyjno - konserwatorskie obejmowały m.in. usunięcie wtórnych wypraw tynkarskich wraz z siatkami podtynkowymi, oczyszczenie struktury odlewu betonowego, uzupełnienie ubytków, likwidację spękań, rekonstrukcja zdestruowanej kuli; konserwację tablic z nazwiskami poległych, oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków oraz wzmocnienie struktury płyt.

Na cele projektu nawiązano współpracę z Dyrekcją Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamieniu Śląskim, której zadaniem przy czynnym zaangażowaniu uczniów jest dbanie o mogiłę. Odnowienie mogiły powstańców śląskich wzmocni promocję lokalnych zasobów dziedzictwa kulturalnego i przyczyni się do budowania lokalnej tożsamości kulturowej, której jednym z filarów jest bogata kultura ludowa, a w niej pamięć o poległych.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Dożynki to piękne święto, które łączy wszystkich w dziękczynieniu za plony i jest ukoronowaniem całorocznej pracy na wsi. Tegoroczne Gminne Uroczystości Święta Plonów „Żniwniok 2020” odbyły się 6 września w Gogolinie.

Czytaj więcej: Żniwniok 2020

 

Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci wykonały kolorowe krasnoludki. Do ich wykonania potrzebne były: filc, płyta CD, kolorowy papier, włóczka, ruchome oczka oraz koraliki. Kontynuowane były również prace z makramy – wyplatanych sznureczków. Powstały przepiękne tęczowe pióra. Wykorzystane m. in. do breloczków.

Część uczestników rozpoczęło swoją przygodę z wyplataniem papierowej wikliny. Nie zabrakło także występów karaoke.

Czytaj więcej: Ostatni tydzień zajęć wakacyjnych

W poniedziałek 13 lipca 2020 r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie przywitano nowych uczestników zajęć wakacyjnych. Dzieci zapoznały się z zasadami obowiązującymi w reżimie sanitarnym. Każdy uczestnik przygotował swoje stanowisko. Nie zabrakło chwil na to aby poznać się nieco bliżej. Zajęcia zakończyły się wykonaniem prac origami.

Czytaj więcej: Nowa grupa rozpoczęła I tydzień wakacji

Mało kto wie ile trzeba włożyć czasu i wysiłku by przygotować koronę żniwną. To misterna praca wymagająca precyzji i wielkiego zaangażowania.

W trosce o tradycję nawet w czasach pandemii pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie wspólnie zaangażowali się w wykonanie korony dożynkowej. Zebrali i wysuszyli kłosy zbóż. Nadziewają ziarna na druty. Efekty pracy będzie można podziwiać już wkrótce po wakacjach.

Czytaj więcej: Korna dożynkowa

Kolejny tydzień wakacji w Gminnym Ośrodku Kultury ruszył pełną parą! Aby wyjść dziecięcej naturze naprzeciw – na dzisiejszych zajęciach przygotowano drewniane szkatułki. Dzieci uwielbiają kolekcjonować na pozór błahe przedmioty: kamyczki, muszelki, koraliki. To dla nich prawdziwe skarby, które w specjalnym pudełku będą jeszcze ważniejsze. Do dekoracji wykorzystano metodę decoupage – jest to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej.

Czytaj więcej: Drugi tydzień wakacji w GCK (turnus 1)

Wakacje to dla dzieci najwspanialszy czas w całym roku. Podczas ich trwania można w różny, ciekawy sposób spędzać wolne chwile. Pierwszego dnia wakacji w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie dzieci miały możliwość wykonania dwóch prac plastycznych. Pierwsza z nich polegała na ozdobieniu swojego pudełka do przechowywania, a druga na stworzeniu pejzażu z motywem zachodu słońca. Oprócz tego nie zabrakło zabawy z muzyką oraz gimnastyki. Rozpoczęcie wakacji należało do bardzo udanych, a przede wszystkim bezpiecznych!

Czytaj więcej: Pierwszy tydzień wakacji w GCK (turnus 1)

Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie oraz świetlic młodzieżowych na terenie Gminy Gogolin. Mimo licznych obostrzeń związanych z koronawirusem mamy nadzieję, że te wakacje będą udane.

Ważne informacje:

1. Procedury COVID-19  zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania
a. Oświadczenie rodzica 1 - opiekuna prawnego (do wypełnienia)
b. Deklaracja rodzica 2 - opiekuna prawnego (do wypełnienia)
2. Instrukcje
3. Ważne numery telefonów


Chorula

Czytaj więcej: #Zostańwdomu

Dziś obchodzimy wielkie święto. Jakie? Najlepiej wiedzą o tym najmłodsi! Z okazji Dnia Dziecka dyrektor oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie postanowili złożyć zarówno tym małym, jak i dużym najserdeczniejsze życzenia!

Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie wraz ze świetlicami młodzieżowymi przyłączył się do akcji szycia maseczek dla seniorów organizowanej przez Gmina Gogolin. 

Czytaj więcej: Maseczki dla seniorów

Zajęcia w GOK

Najbliższe wydarzenia

Polub nas na Facebooku!

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

menu logo Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziad
Początek strony