Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej  w Strzebniowie za pierwsze półrocze 2015 roku

 

                Nowy rok dzieci  i młodzież uczęszczający do świetlicy rozpoczęli od  pogadanki o tym czy mamy wpływ na to jaki będzie nadchodzący rok , nie zabrakło również postanowień noworocznych. Kolejnym punktem była pomoc ptakom w czasie zimy. Pod nadzorem opiekuna dzieci wykonały karmik dla ptaków po czym ustalono grafik dokarmiania a zapisom nie było końca.

       

 

Z okazji dnia Babci i Dziadka dzieciaczki przygotowały lampiony z jabłuszek, które zabrali do domu.

                Kolejną atrakcją dla dzieci był zorganizowany wyjazd  na bal w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie poprowadzone zostały różne konkursy i zabawy

 

                Podczas ferii świetlica zorganizowała również wyjazd do kina na bajkę "Królowa Śniegu". Z wyjazdu skorzystało około 15 uczestników świetlicy, a po kinie nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w mc'donalds.

    

 

                Świetlica zorganizowała również warsztaty kulinarne, podczas to których dzieciaczki nauczyły się wyrabiać ciasto na pizze, a pomysły na łączenie dodatków po prostu się nie kończyły.

   

 

                Kolejną atrakcją była nauka zasad gry w bilarda, - starsi koledzy uczyli młodszych, a później odbyły się rozgrywki

 

Kolejnym ważnym punktem była organizacja sprzątania placu zabaw wokół świetlicy i wykonanie gazetki  tematycznej z okazji  dnia ziemi

 

 

                Świetlica zorganizowała również warsztaty robienia zajączków z siana, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Warsztaty miały na celu zacieśnienia więzi dziecko - rodzic- dziadkowie. Prace wystawione zostały podczas kiermaszu wielkanocnego.

  

 

                Na kolejnych warsztatach poprowadzonych przez opiekuna świetlicy uczestnicy poznali tajniki wyplatania  papierowej wikliny

               

                Dzielnica Gogolin - Strzebniów, Stowarzyszenie działające w Strzebniowie wraz z świetlicą zajęły się organizacją dnia dziecka, w spotkaniu uczestniczyło około 40 dzieci. Nie zabrakło poczęstunku, gier i zabaw oraz po raz pierwszy malowanie twarzy oraz skręcanie balonowych zwierzaczków.

 

  

                Oprócz tego każdego dnia uczestnicy mieli możliwość pod okiem opiekuna odrabiania zadania domowe.  Prowadzone były różnego typu konkursy  z wykorzystaniem gier planszowych.

Lipiec i sierpień to długo oczekiwany czas przez dzieciaki i dla nich właśnie świetlica przygotowuje wiele atrakcji.

 Na czas wakacji świetlica opiekowała się  żółwiem  z Przedszkola nr 3 w Gogolinie

 

 Przez cały ten okres organizowane były wyjścia na basen, wyjazd do kina,

  

 warsztaty kulinarne, plastyczne

 

 piesze wycieczki po okolicy, a oprócz tego każdego dnia różnego typu rozgrywki sportowe na świeżym powietrzu, najważniejszym punktem wakacji była wizyta w zaprzyjaźnionej świetlicy w Zakrzowie gdzie prowadzone były warsztaty językowe

  

 i wiele wiele innych atrakcji.

   

Wrzesień i październik to czas złotej polskiej jesieni, w której to uczestnicy zajęć świetlicowych  wogóle się nie nudzili, gdyż były wyjścia na spacery by nazbierać dary jesieni, a później stworzyć z nich różne prace, ale również  rozgrywki piłki nożnej na wyrysowanym wcześniej boisku oraz próby tworzenia ogromnych mydlanych baniek.

 

W listopadzie odbywało się bardzo wiele mini turniejów - bilard, tenis stołowy, z których wyłoniono świetlicowych mistrzów :).  organizowano również zajęcia z papierowej wikliny, z której wyplatano koszyczki i wianki

  

                Grudzień  rozpoczął się wizytą św. Mikołaja, w której uczestniczyło ok. 50 dzieci, każde dziecko otrzymało paczuszkę przygotowaną przez dzielnicę oraz stowarzyszenie w niej działające.

     

 

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Strzebniowie za rok 2013

 

Styczeń

Nowy rok przywitaliśmy zabawą karnawałową w naszej Świetlicy. Dzieci wykonały samodzielnie stroje i maski. Z okazji Dnia Babci i Dziadka podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy kartki z najserdeczniejszymi życzeniami oraz skromne upominki. Oprócz tego zachęcaliśmy do dokarmiania zwierząt zimą.

Luty

 Odbyły się walentynki oraz poczta walentynkowa. Luty upłynął pod hasłem "Bezpieczny na co dzień, a więc wszystko co się z tym wiąże- bezpieczeństwo na ulicy, podczas zabaw  w bomu i w świetlicy. Dokarmianie zwierząt zimą.

Marzec

Przygotowania do kiermaszu wielkanocnego ruszyły pełną parą- robiliśmy stroiki wielkanocne, witraże na okna, kroszonki, pisanki oraz wiele innych prac, które można było nabyć na kiermaszu w Gogolinie. Wspólny spacer z gaikiem ulicami naszej wioski z okazji pierwszego dnia wiosny, no i oczywiście nie mogło się obyć bez wspólnego robienia marzanny. Oprócz tego każdy uczestnik zajęć w świetlicy projektował kalendarz przyrody.

Kwiecień

W kwietniu obchodziliśmy dzień Ziemi, a więc nie mogło zabraknąć akcji sprzątania ulic naszej wioski i uczyliśmy się jak nie niszczyć przyrody, częste spacery po okolicy pomogły nam obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie co wzbogaciło nasze umysły.

Maj

Zaczęliśmy od poznania święta flagi polskiej, po czym wykonaliśmy piękną gazetkę tematyczną. W tym miesiącu odbywały się warsztaty z papierowej wikliny dla dzieci  i młodzieży, po których zrobiliśmy wystawkę prac. Z okazji dnia matki każde dziecko zabrało do domu skromne upominki

Czerwiec

Tradycyjnie rozpoczęliśmy ten miesiąc od święta naszych milusińskich- Dzień Dziecka 2010. Z tej też okazji odbył się wieczorek filmowy oraz  słodka niespodzianka trafiła w ręce każdego dziecka które przybyło w tym dniu do świetlicy. W tym miesiącu odbywał się turniej koszykówki. Z okazji dnia ojca dzieci zabrał upominki w postaci krawatu przez siebie ozdobionego. Zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa podczas trwania wakacji.

Lipiec i sierpień

Wakacje rozpoczęliśmy od festynu rodzinnego, który zorganizowany został wspólnie  z zarządem dzielnicy Gogolin- Strzebniów. Na festyn przybyli również strażacy z OSP Gogolin. Zorganizowany został również wyjazd do kina pt. Smerfy 3.  a oprócz tego dla dzieci odbywały się różne zajęcia tematyczne jak zabawa tworzywem i wiele innych atrakcji.

Wrzesień

Nowy rok szkolny - nowe postanowienia i oczekiwania (wspólne pogadanki). Jesienne porządki wokół naszej świetlicy. Odbywały się różnego typu pogadanki na temat: "Kim zostanę, gdy dorosnę?". Z okazji Dnia chłopaka dziewczyny obdarowały chłopaków małym prezencikiem. 

Październik

Organizowane były spacery dróżkami naszej wioski, podczas których obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy wiele "kasztanowych ludzików". Z okazji Helloween zorganizowana została dyskoteka.

Listopad

Przygotowania do kiermaszu ruszyły pełną parą. Wykonywaliśmy przeróżne ozdoby świąteczne: stroiki, choinki z kawy, odlewy gipsowe. Wszystkie prace wspólnie wykonane eksponowane były podczas kiermaszu świątecznego w Gogolinie.  Andrzejki  spędziliśmy  w nieco innej formie gdyż oprócz wróżb odbył się również wieczorek filmowy. 

Grudzień

Dzieci i młodzież uczestniczyły w spotkaniu mikołajkowym zorganizowanym przez zarząd dzielnicy oraz stowarzyszenie działające w dzielnicy. Podczas spotkania z gościnną wizytą przybył do dzieci św. Mikołaj, który obdarował wszystkich słodkimi niespodziankami. Braliśmy udział w kiermaszu Bożonarodzeniowym, na który przygotowane zostały różne odlewy gipsowe oraz stroiki. Przed świętami spotkaliśmy się, żeby podzielić się opłatkiem oraz życzyć sobie wszystkiego co najlepsze.

 

 

 

Zajęcia w świetlicy w ROKU 2015 dzieci rozpoczęły uroczyście witając NOWY ROK  balem przebierańców, uczestnicy na bal przybyli  w różnych strojach. Zabawa była bardzo udana, największą frajdę sprawił dzieciom konkurs na wyczarowanie bałwana z kilku rekwizytów z czego dzieci doskonale się wywiązały.
     
Marzanna
W związku z tym, że nie mogliśmy doczekać się słonecznej pogody młodzież postanowiła rozprawić się z zimą i pożegnać ją tradycyjnie robiąc kukłę ze słomy paląc ją w ognisku, przyniosło to skutek i pogoda się poprawiła nareszcie mogliśmy się cieszyć słoneczkiem.

Konkurs kroszonkarski
W świetlicy młodzieżowej w Odrowążu przed Świętami Wielkanocnymi  młodzież miała okazję brać udział w  KONKURSIE  KROSZONKARSKIM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, udział  w konkursie mógł wziąć każdy, kto miał ochotę i niekoniecznie zdolności plastyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze.

 
Palenie żuru
W wielkim tygodniu w środę żurową  dzieci brały udział w tradycyjnej na naszym terenie imprezie plenerowej  palenia żuru. Pogoda nam nie dopisała było bardzo wietrznie więc, zamiast wieczór spędzić przy ognisku trochę zmieniliśmy plany i przenieśliśmy imprezę do świetlicy, zamiast cieszyć się ciepłem bijącym od ogniska paliliśmy zimne ognie, a kiełbaski zamiast upiec nad ogniskiem podgrzaliśmy w piecu. Ale pomimo nie sprzyjającej aury zabawa była udana, choć mamy nadzieję, że w przyszłym roku pogoda nie spłata nam już takiego figla.

Dzień dziecka
Pierwszego czerwca świetlica zorganizowała dla dzieci imprezę plenerową z okazji DNIA DZIECKA. Dzieci brały udział w różnych zabawach integracyjnych, ogromnym powodzeniem cieszyły się kolorowe zwierzęta i kwiaty tworzone  z balonów, specjalnie dla dzieci z okazji ich święta. Ostatnim punktem programu było ognisko i pieczenie kiełbas zasponsorowanych przez sołtysa Odrowąża.

Warsztaty z wolontariuszkami z Chin, Hiszpani, Iranu i Meksyku
Podczas wakacji dzieci i młodzież miały niepowtarzalną okazję poznać kulturę wielu odległych krajów. Na zaproszenie GOK-u do świetlicy przyjechali wolontariusze z Meksyku, Iranu, Chin i Hiszpani i prowadzili warsztaty z dziećmi, które wyraziły chęć uczestniczenia w warsztatach. 
- dzieci miały okazję poznać kulturę innych krajów
- uczyły się pisać swoję imię w językach hiszpańskim, perskim oraz chińskim
- bawiły się różne gry towarzyskie
- zjadły obiad z zaproszonymi gośćmi
- na zakończenie spotkania dzieci oraz wolontariuszki zostały poczęstowane ciastami upieczonymi przez panią Beatę   
   
Dobra rada - jak spędzić upalne wakacje tanio i bezpiecznie
Tegoroczne lato było wyjątkowo upalne, więc znaleźliśmy prosty sposób jak poradzić sobie z żarem lejącym się z nieba.
 
Jesienne porządki
Jesień narobiła trochę bałaganu na naszym boisku, więc nie pozostało nam nic innego jak zakasać rękawy i posprzątać liście.
  

Halloween
W piątek 6.11.2015 r. w świetlicy wiejskiej w Odrowążu odbyła się zabawa dla dzieci z okazji haloween ze względów organizacyjnych  termin zabawy był o tydzień przesunięty, ale nikomu to nie przeszkadzało i na zabawę przybyły czarownice ,duchy oraz wiele innych upiorów. Wszyscy uczestnicy zabawy doskonale się bawili i do domów rozeszli się w doskonałych humorach.
  

Zabawa andrzejkowa
W dzień świętego Andrzeja w świetlicy wiejskiej w Odrowążu zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową dla dzieci. W czasie zabawy można było sobie wywróżyć to, co nas czeka w nadchodzącym roku. Szczególne powodzenie miały wróżby z wylanego wosku, wiele wróżb z zeszłego roku się spełniło, co czyni wróżby w pełni wiarygodne ku wielkiej uciesze dzieci.
  
Mikołajkowy konkurs plastyczny
W piątek 5 grudnia w świetlicy wiejskiej w Odrowążu zorganizowano dla dzieci  MIKIŁAJKOWY KONKURS PLASTYCZNY ,którego tematem  przewodnim był oczywiście Mikołaj. Dzieci  doskonale  wywiązały się ze swojego zadania i przedstawiły Mikołaja w przeróżny sposób puszczając wodzę fantazji. Za swój trud otrzymały słodycze ora nagrody rzeczowe.

Warsztaty Świąteczne
Jak nakazuje tradycja w świetlicy przed świętem  bożego narodzenia piekliśmy przepyszne pierniki korzenne, największą jednak frajdę dzieciom sprawiło dekorowanie świątecznych wypieków ,które dzieci zabrały do domu, żeby poczęstować najbliższych.
  

Sprawozdanie za rok 2013 - świetlica Odrowąż

  

Zajęcia na świetlicy prowadzone były od wtorku do soboty w godzinach od 14.00 do 20.00, uczestnicy zajęć mieli możliwość rozwijać swoje zainteresowania oraz brali czynny udział  w życiu społeczno - kulturalnym naszej wioski poprzez czynny udział w imprezach organizowanych przez świetlicę oraz sołtysa i OSP.

Praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą w świetlicy w pełni uwzględnia ich potrzeby oraz możliwości.

Świetlica jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży z Odrowąża oraz okolicznych wiosek.

Współpracujemy z różnymi organizacjami, które znajdują się na terenie naszej wioski np: OSP, Radą  Sołecką, Mniejszością  Niemiecką oraz Stowarzyszeniem wsi Odrowąż.

Zajęcia na świetlicy prowadzone są w oparciu o kalendarz, który  niejako narzuca tematykę prowadzonych zajęć.

W styczniu dzieci miały zorganizowaną zabawę karnawałową oraz tworzyły upominki dla babci i dziadka.

Pogoda sprzyjała zabawom na śniegu więc lepiliśmy dużego bałwana.

Podczas ferii zimowych byliśmy w kinie, braliśmy udział w wodzeniu niedźwiedzia oraz tworzyliśmy  prace plastyczne różnymi technikami.

W marcu przygotowaliśmy się do kiermaszu wielkanocnego tworząc stroiki, kroszonki oraz inne ozdoby wielkanocne.

Aby powitać wiosnę i pożegnać zimę wykonaliśmy marzannę, która popłynęła do morza oraz wspólnie z sołtysem przygotowaliśmy imprezę plenerową na powitanie wiosny.

Wspólnie z Radą Sołecką w wielkim tygodniu przygotowaliśmy tradycyjnie  palenie żuru dla dzieci i młodzieży.

Jak każdego roku na placu wiejskim w Dzień Dziecka zorganizowaliśmy imprezę integracyjną dla dzieci, które miały okazję brać udział w różnych grach i zabawach.

W czerwcu rozpoczęliśmy przygotowania do dożynek, gdyż wykonaliśmy wieniaczki na dożynki gminne  oraz kwiaty do dekoracji naszej wiejskiej korony żniwnej.

Podczas wakacji pomagaliśmy sołtysowi przy organizowaniu festynu wiejskiego. Zajęcia  w czasie wakacji  prowadzone były zarówno w świetlicy jak i na wolnym powietrzu. Chodziliśmy na łąki zbierać materiały do prać plastycznych, sprzątaliśmy ścieżki spacerowe w lesie. Braliśmy udział w przygotowaniu dożynek gminnych.

Jesienią tworzyliśmy prace z darów jesieni, zorganizowaliśmy zabawę dla dzieci z okazji helloween oraz zabawę andrzejkową. Przygotowaliśmy również prace plastyczne na kiermasz Mikołajkowy oraz uczyliśmy się piec pierniki świąteczne.

W świetlicy skorzystać można również bezpłatnie  z komputerów, które posiadają dostęp do internetu, pograć w bilard oraz ping ponga.

 

opiekun świetlicy- Kilisz Irena

 

 

 

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śląskim za rok 2015

 

Ubiegły rok 2015 obfitował w bardzo różnorodne wydarzenia świetlicowe. Organizowano to i owo w klimatach artystycznych (plastyczno - technicznych), kulinarnych, turystycznych, rozrywkowych, edukacyjnych, zręcznościowych.

Rok 2015 rozpoczął się jak zwykle z myślą o naszych babciach i dziadkach, gdyż to wtedy obchodzimy ich święto. Nie zabrakło również naszej obecności na Balu Karnawałowym w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie. Miło również spędziliśmy czas ferii zimowych, w czasie których wykonywaliśmy maski karnawałowe, graliśmy w różne gry, tworzyliśmy kanapkowe kompozycje, wybraliśmy się do kina.      

      

                Przed Wielkanocą zorganizowano warsztaty wielkanocne, gdzie można było wykonać zające z siana. Innym ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy był DZIEŃ ZIEMI, dzięki któremu pobliskie otoczenie stało się czystsze i przyjemniejsze dla oka. Przekonaliśmy się również, że świetnie znamy EKO ZNAKI, różne miejsca na ziemi, zwierzęta i rośliny. Szczególnie zabawne było dla nas odgadywanie odgłosów zwierząt J.

    

Tak jak w innych latach, tak i w ubiegłym roku 2015 wysyłaliśmy nasze prace plastyczne na kilka konkursów:

ü  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w kolorach”

ü  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „List do Franciszka”

ü  Ogólnopolski Konkurs Rysunku Węglem

ü  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Rysunku Satyrycznego „Karpik”

ü  Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Fryderyka Chopina

    

 

                Możemy się pochwalić, że w jednym z konkursów podopieczna z naszej świetlicy uzyskała wyróżnienie i otrzymała przepiękne wydanie książki z najciekawszymi listami do papieża Franciszka i jego portretami (zgodnie z zadaniem konkursowym). Bardzo cieszymy się z tego powodu i na pewno będziemy wyczekiwać kolejnych sukcesów.

 

Wiosenny czas obfitował w nowe inspiracje. Wykonywaliśmy filcowe ptaszki i serduszka z korków po winie. Nie brakowało również wyjść na wiosenne spacery i aby pograć w podchody. W maju nie zabrakło własnoręcznie wykonanych drobiazgów dla naszych mam. Powstały maki z bibuły i cukierkowe bukiety. Dzień dziecka był niezwykle wyjątkowym dniem, gdyż zamiast szkolnych zajęć mogliśmy poszaleć na „dmuchańcach”, pomalować twarze i włosy, a potem w świetlicy rządy należały do NAS – DZIECI. Robiliśmy dziś to, co chcieliśmy, wedle naszych życzeń. Dominowały zabawy na świeżym powietrzu, na zakończenie zagraliśmy w „Monopoly” i zjedliśmy małe co nieco.

      

                Czerwiec to czas oczekiwania na wakacje. Niektórzy z nas jeszcze sporo czasu spędzają przy nauce, lecz w wolnym czasie przybiegają do świetlicy, aby razem spędzić miło czas. Czerwcowa wizyta na Opolagrze była bardzo owocna. Nieźle się obłowiliśmy, dostaliśmy plecaczki, baloniki, wiatraczki, długopisy, piłkę plażową i inne przydatne gadżety. Dowiedzieliśmy się wiele o naszych poczciwych, mlecznych krówkach… W tym miesiącu nie zapomnieliśmy również o naszych kochanych tatusiach. Każdy chętny wykonał piękną kartkę dla taty i ozdobił puszkę, np. na kawę.

                                              

                Wakacje – cóż to jest za wyjątkowy czas. Świetlica to miejsce gdzie świetnie można spędzić wolny czas, gdyż szkolnych zajęć brak. Odbywały się zajęcia kosmetyczno – modowe, kulinarne i inne plastyczno – techniczne. Gdy pogoda sprzyjała, szliśmy oczywiście na miejscowy basen. Zorganizowano również bardzo ciekawy konkurs na najciekawszą budowlę z piasku na miejscowym placu zabaw, gdyż piasku tam pod dostatkiem.

   

                W czasie wakacji zorganizowano również warsztaty malowania na szkle i filii, tworzymy biżuterię różnego kalibru, gramy w różne gry. Uczestniczyliśmy również w teatrzyku w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie, który przygotowały tamtejsze dzieci, potem zorganizowano tam na miejscu karaoke, na koniec wykonano oczywiście pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Karlika i Karolinki.

    

                Niesamowitymi przeżyciami były wycieczki turystyczno – rozrywkowe. Był wyjazd do Opola. Oprócz tego, że obejrzeliśmy film „W głowie się nie mieści”, wyjazd ten był połączony z wejściem na Wieżę Piastowską. Pomimo upału, już sam spacer przez centrum Opola sprawił nam wiele satysfakcji. Kolejna wycieczka – niezwykle udana. Poszukiwaliśmy Zakrzowskiej Szpicy. Po długich bojach dotarliśmy – cel wycieczki osiągnięty, a po powrocie do świetlicy przepyszny grill dla wygłodniałych rowerowych wycieczkowiczów…

      

                Podopieczni Świetlicy Młodzieżowej w Kamieniu Śląskim uczestniczyli również w czasie wakacji w wycieczce do Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej, a potem oczywiście nie zabrakło nas w miejscowym parku linowym. Szaleństw było co nie miara. Równie ważnym wydarzeniem w naszej świetlicy była wizyta gości z Iranu, Chin i Meksyku. Przygotowywaliśmy się do tego dnia już wcześniej. Wspólnie oprowadziliśmy naszych gości wraz z opiekunami po Kamieniu Śląskim. Goście byli pod wielkim wrażeniem.

 

    

                Września początki były równie aktywne, co wakacyjny czas. Piekliśmy ciasta ze śliwkami, dziewczyny zabrały się za szycie, chłopcy za wykonywanie modeli samolotów. Na uwagę zasługuje również zorganizowanie wycieczki rowerowej na Wilczy Dół w Lesie Kanapeje. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Zajrzeliśmy przy okazji do pobliskiego rezerwatu „Kamień Śląski” i na kamieniołom. W poszukiwaniu tego tajemniczego wejścia do tunelu pomogły nam dwie starsze panie z Kamienia Śląskiego.

      

                Jesień przywitaliśmy bardzo kreatywnie. Powstały piękne prace plastyczno – techniczne, którymi ozdobiliśmy naszą świetlicową gazetkę.

 

 

W świetlicy odbył się również Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego, w czasie którego można było się pochwalić swoją kolekcją. Powstały również znaczki z Kamienia Śląskiego i zmierzyliśmy się z wieloma zadaniami, rebusami i zagadkami na temat znaczków i poczty. Bardzo miłe popołudnie. W październiku zorganizowano również wycieczkę do kina do Opola na film „Hotel Transylwania 2”, a potem mieliśmy okazję „zwiedzić” Radio Opole, a bardziej poznać jego pracę. Ciekawy wyjazd to był.

 

Późną jesienią zorganizowano wyjście do miejscowej twórczyni ludowej. Zapoznaliśmy się z przydomową izbą tradycji, porozmawialiśmy o „dawnych domach”, a potem upiekliśmy przepyszne ciasteczka kręcone przez maszynkę. O tej porze roku zawsze organizujemy wielkie grabienie liści, aby ogarnąć obejście przy świetlicy, plebani i kościoła. W tym roku bardzo żwawo nam to szło.

    

Następnie w świetlicy zorganizowano Dzień Dyni oraz Andrzejki. W czasie Dnia Dyni przygotowaliśmy, a następnie usmażyliśmy pyszne placki z dyni. Taki dzień już wpisał się na dobre w nasz kalendarz wydarzeń świetlicowych. W tym roku lepiliśmy różne straszne stwory i różnorakie dynie z masy solnej. Andrzejkowe popołudnie upłynęło pod znakiem wielu, wielu wróżb, które mamy nadzieję, że się spełnią w kolejnym nadchodzącym roku… Wykonaliśmy również piękne, pachnące ozdoby z pomarańczy.

 

                Z końcem listopada zaczęliśmy już produkcję różnych ozdób bożonarodzeniowych. Były warsztaty tworzenia aniołów z masy solnej, wykonywaliśmy choinki i renifery z korków po winie, powstały śliczne anioły z pudełek po jajkach, a przed samymi świętami zorganizowano warsztaty tworzenia stroików świątecznych. Chętnych jak zwykle nie brakowało.

      

                Grudzień spędziliśmy bardzo aktywnie w świetlicy. Wykonywaliśmy karmniki z drewna. To bardzo owocne prace były. Przed samą Wigilią zorganizowaliśmy wigilię świetlicową. W tym dniu przyozdobiliśmy naszą świetlicę, ubraliśmy choinkę. Poznaliśmy zwyczaje związane z Wigilią, rozwiązywaliśmy różne zagadki i rebusy, narysowaliśmy rysunki związane ze świętami i zimą. Bardzo miło spędziliśmy te popołudnie.

 

                Tegorocznym wielkim sukcesem jest również pozyskanie wolontariuszy – gimnazjalistów. Jest to wielka pomoc dla świetlicy i ogromne wsparcie.

W kronice świetlicowej zapisało się naprawdę wiele niezapomnianych chwil, a wiele z nich na pewno będziemy chcieli powtórzyć lub przynajmniej  zorganizować coś równie udanego w przyszłym roku J.

 

Opiekun Świetlicy Młodzieżowej

w Kamieniu Śląskim

Ewa Kremer

Sprawozdanie za rok 2013 z działalności świetlicy w Kamieniu Śląskim

 

W ubiegłym roku 2013 dużo się działo w naszej świetlicy. Z całą pewnością nie było czasu na nudę. Zdążyliśmy już się do siebie przyzwyczaić i dobrze poznać, co na pewno ułatwiło nam wspólną pracę…

Zimowy czas wypełniliśmy różnymi zabawami i zajęciami przy ciepłej herbatce.  W czasie ferii zimowych odbył się już drugi w naszej świetlicy „Milion w Minutę”, jak również turniej tenisa stołowego. Wspólnie z innymi świetlicami naszej gminy pojechaliśmy do kina na „Prawie jak gladiator”. Czekanie na wiosnę spędzaliśmy również bardzo artystycznie, wykonując rysunki różnymi technikami, kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka, walentynkowe serduszka z papierowej wikliny i kwiaty na Dzień Kobiet. Na przełomie zimy i wiosny skupiliśmy się na wykonywaniu różnorakich ozdób wielkanocnych, a podsumowaniem były zorganizowane Warsztaty Wiosenno – Wielkanocne, na których jak zwykle gościliśmy miejscową twórczynię ludową – Edeltraudę Krupop. Naszych ręcznie wykonanych ozdób nie zabrakło jak co roku na Jarmarku Wielkanocnym w Gogolinie, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, a nasze zające z siana cieszyły się nadal wielkim powodzeniem.  

 

Wiosną, kiedy zrobiło się już cieplej na dworze, często wychodziliśmy poza świetlicowe mury, aby dotlenić się po zimie. Zorganizowano Święto Ptaków (gdzie uczyliśmy się rysować i wykonywać ptaki metodą origami) oraz Wielkie Sprzątanie, dzięki któremu nasze obejście przy świetlicy zrobiło się o wiele przyjemniejsze i ładniejsze. W tym roku nasze prace powędrowały na dwa ogólnopolskie konkursy plastyczne. W pierwszym z nich „Przyroda w kolorach 2013” nasze prace zakwalifikowały się do ogólnopolskiej wystawy prac na Uniwersytecie Jagiellońskim, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dostaliśmy pamiątkowe dyplomy. Drugi konkurs „Bezpieczna woda” nie przyniósł nam niestety żadnych nagród, lecz dzięki niemu przypomnieliśmy sobie przed wakacjami, jak należy zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą. W tym roku odbyły się w naszej świetlicy również warsztaty papierowej wikliny, gdyż nasza pani opiekun jest specjalistką w tej kwestii. Uczestniczyły w nich wszystkie panie świetliczanki naszej gminy. W ostatnim tygodniu przed wakacjami odbyła się bardzo udana wycieczka rowerowa do Kopalni Górażdże. Chociaż żar lał się  z nieba, to wszyscy byli bardzo zadowoleni, a wrażeń naprawdę nie brakowało. Ten kto nie wybrał się z nami – niech żałuje, bo naprawdę było warto…

W czasie wakacji wymyślaliśmy sobie różniste zajęcia. Nie zabrakło inspiracji artystycznych: była nauka rysunku, wykonywanie różności z mas plastycznych  i papierowych, jak również kolczyków z filcu i nie tylko. Gdy słonko grzało pełną parą, to często wychodziliśmy na miejscowy basen, aby się troszkę schłodzić. Humory nam dopisywały. W ten wakacyjny czas odwiedzili nas również goście z Ukrainy, którym mieliśmy umilić czas. Wykonaliśmy wspólnie z nimi piękne motyle z plastikowych butelek. Nasi goście byli bardzo zdziwieni pomysłowością… Odwiedziny takowych gości były dla nas na pewno bardzo interesującym doświadczeniem. Wakacje zakończyliśmy ogniskiem na pobliskim placu zabaw. Pogoda na szczęście dopisała, odbył się też turniej badmintona, w czasie którego nie brakowało rywalizacji. 

 

Po powrocie do szkoły znowu nadeszła jesień. Zanim zrobiło się chłodniej, dużo wychodziliśmy na jesienne spacery do parku i nie tylko, gdzie zaopatrzyliśmy się w dary natury. Tegorocznym hitem stały się „drzewka z buczyny”, które każdy wykonywał dla siebie do domu. W naszej świetlicy zorganizowano tej jesieni Dzień Dyni (który wpisał się już  w tradycję naszego kalendarza wydarzeń), Dzień Kreta (w czasie którego upiekliśmy „kopca kreta”, odbył się konkurs na najładniejszy rysunek kreta, nie zabrakło też innych gier i zabaw), Liścio – Grabienie (pomogliśmy uprzątnąć z liści nasze przyświetlicowe obejście) oraz Andrzejki (gdzie powstały woskowe figury - wróżby, nie brakowało innych różnych gier, zabaw i wróżb, które przygotowała dla nas p. Klara Pollok z miejscowej biblioteki). W ramach projektu „Z tradycją przez święta – Kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z warsztatami świątecznymi” gościliśmy w naszej świetlicy panie, z którymi wspólnie upiekliśmy przepyszne ciasteczka i pierniczki. Chętnych do wypieków nie brakowało jak zwykle. 

 

Końcówka roku kalendarzowego w naszej świetlicy to oczywiście przygotowanie się do Bożego Narodzenia. Każdy wykonywał jakieś ozdoby bożonarodzeniowe i kartki dla najbliższych. Nie zabrakło jak zwykle pięknych wiklinowych choinek i bombek cekinowych na kulach styropianowych. 

 

W czasie całego ubiegłego roku nie brakowało rozmów na różne tematy związane  z rokiem kalendarzowym, odrabialiśmy zadania domowe – przede wszystkim z matematyki, która sprawia nam najwięcej problemów. Nudzić się nam nie pozwalały również różne gry planszowe, a także ciekawe programy telewizyjne. 

 

Podsumowując działalność naszej świetlicy w roku 2013 z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie brakowało w nim atrakcji, jak również osiągnięć w różnych dziedzinach.  W kolejnych latach na pewno będziemy starali się jeszcze wzbogacić nasz kalendarz wydarzeń… Czekamy z niecierpliwością… 

 

 

Opiekun Świetlicy Młodzieżowej  w Kamieniu Śląskim

Ewa Kremer

 

Świetlica Młodzieżowa w Górażdżach

Siedziba:

ul. Wiejska 4

Godziny otwarcia:

poniedziałki i środy

od 13:00 do 17:00

   

 

Sprawozdanie ROCZNE z pracy Świetlicy Młodzieżowej  w Górażdżach za rok 2015

Ferie zimowe

Ferie na prośbę dzieci minęły pod hasłem ,,Monopolly”- co dziennie została rozegrana partia gry. Wraz innymi świetlicami dzieci były na balu karnawałowym w GCK  w Gogolinie. Zostały  przygotowane  prezenty i wiersze z okazji dnia babci i dziadka. Wraz z innymi świetlicami uczestnicy zajęć podczas ferii zimowych pojechali do kina na film pt. ,,Miś  Paddinkton”. Kiedy spadł śnieg, wszyscy bardzo się ucieszyli, gdyż można było stoczyć bitwę na śnieżki w parku.

 

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia odbyło się spotkanie młodzieży z Klubem Seniora z okazji dnia Babci i Dziadka.

Przybyli goście zasiedli przy wspólnym stole z dziećmi. Spędzono miło czas przy kawie, herbatce i cieście przygotowanym przez młodych. Spotkanie uświetniły okolicznościowe wiersze oraz wręczenie przygotowanych prezentów. Z okazji urodzin jednej z uczestniczek odśpiewano sto lat i wręczono solenizantce kwiaty.

 

 

Światowy Dzień Chorego

 

W środę 11 lutego z inicjatywy koła Caritas przy współpracy ze Świetlicą Młodzieżową odbyło się śniadanie dla osób starszych z okazji  Światowego dnia chorego. Po uroczystej mszy świętej przybyło do świetlicy ponad trzydzieści osób. Przy wspólnej kawie, kanapkach   i cieście czas płynął miło i przyjemnie. Spotkanie uświetniły swymi występami dzieci ze szkoły podstawowej, prezentując wspaniałe wiersze i piosenki, wywołując uśmiech na twarzach obecnych. Każdy z przybyłych gości został obdarowany kwiatkiem z wymownym napisem ,,UŚMIECHNIJ SIĘ”

 

Bal karnawałowy

W poniedziałek 16 lutego z inicjatywy pana sołtysa, świetlicy i fili bibliotecznej odbył się karnawałowy bal przebierańców. Dzieci przybyły w pięknych i ciekawych strojach. Przy dobrej muzyce goście bawili się, chętnie uczestnicząc w zabawach i konkursach. Na zakończenie odbyła się parada przebierańców, wszystkie stroje były zachwycające dlatego nagrodzono wszystkich uczestników jednakowo - słodkimi prezentami.

 

 

Kiermasz Wielkanocny

Przygotowano ozdoby  wielkanocne: zajączki z doniczek, baranki i zajączki z gipsu, wazoniki z wikliny papierowej i kolorowe krokusy, białe łabędzie. Całość zaprezentowano na kiermaszu wielkanocnym w Gogolinie.

 

 

Światowy Dzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi świetlica młodzieżowa dołączyła do akcji sprzątania świata.

Młodzież wyzbierała śmieci w parku obok świetlicy, następnie wysprzątano górkę przed cmentarzem i kawałek lasu. Zrobiło się czysto i przyjemnie-wypiękniał kawałek ziemi.

 

 

Prezent z okazji Dnia Matki i Ojca

Kolorowe serca z gipsu, dla mamy i taty przygotowano z okazji ich święta. Wylano formy następnie pomalowano farbami plakatowymi i spryskano lakierem.

Przygotowane serca dzieci zabrały dla rodziców.

 

 

Dzień Dziecka – festyn rodzinny

Z okazji dnia Dziecka, dzieci uczyły się robić zwierzątka z baloników, które zabrały do domu.

Świetlica wraz z filią biblioteki zorganizowały „Uśmiechnięte Miasteczko” na  festynie rodzinnym tworząc wesołe postacie z baloników i malując paznokcie.

 

 

 

Lato-lipiec-sierpień

Wakacje rozpoczęły się spacerem po wiosce, zapoznaniem ze znakami i zasadami ruchu drogowego. Korzystając z pięknej pogody i nowego parku czynnie uczestniczono w zajęciach sportowych na korcie i siłowni. Wykonano prace plastyczne z tacek papierowych. Dzieci uczyły się robić wesołe postacie z kolorowych balonów. Upieczono pyszne ciasteczka maślane wg. własnych wzorów.

Wyjazd autokarem do kina w Kędzierzynie-Koźlu na film pt. ,,W głowie się nie mieści”.

Uczestniczono w spotkaniu integracyjnym w świetlicy w Odrowążu zapoznając się z kulturą  innych państw przekazywaną przez wolontariuszki z Chin, Meksyku, Iranu.

Wyprawa pociągiem PKP do Opola i zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego.

Pomoc przy koronie dożynkowej-nadziewanie ziaren bobu.

Rozegrano turnieje tenisa stołowego i piłkarzyków

Gry planszowe nie miały żadnych tajemnic.    

 

 

Kino i radio

Wyjazd wraz z  świetlicami z Kamienia Śl. i Kamionka do kina w Opolu na film pt. ,,Hotel Transylwania 2”. Po seansie filmowym zwiedzono siedzibę radia Opole. Poznano współczesne techniki tworzenia i nadawania audycji radiowych. Podziwiano również zabytkowy sprzęt i odbiorniki.  

 

Lampiony  św. Marcina 

W przededniu dnia św. Marcina zostały zorganizowane warsztaty plastyczne. Dzieci z brystolu, kolorowych  papierów i przeróżnych ozdób zrobiły kolorowe lampiony, które zaprezentowano w dniu św. Marcina podczas przemarszu z kościoła do centrum konferencyjnego. Było co podziwiać.

 

Królowa Śniegu  

12 grudnia świetlicę odwiedził  teatr ,,ART.-RE” z Krakowa z bajką pt. ,,Królowa Śniegu”. Był to spektakl nie tylko dla dzieci, ale również z udziałem dzieci. Aktorzy zaangażowali widownię do wspólnej zabawy. Dzieci chętnie się zgłaszały i uczestniczyły we wspólnej zabawie. Sztuka potwierdziła ważne przesłanie, że: MIŁOŚĆ ZAWSZE ZWYCIĘŻA.

 

Pierniki świąteczne  

W sobotni poranek dzieci i młodzież zgromadzili się w świetlicy na wielkim malowaniu pierników. Zużyto całą przygotowaną polewę czekoladową i waniliową, obsypano pierniki kolorowymi  posypkami. Wyszło wspaniale. Część pierniczków od razu była zjedzona, reszta została pięknie zapakowana w ozdobny celofan i zabrana do domu. Po skończonej pracy dzieci odwiedził św. Mikołaj którego powitano piosenką. Po krótkich rozmowach i obietnicach dzieci, Mikołaj obdarował wszystkich słodkimi prezentami.   

 

Zajęcia plastyczne w świetlicy młodzieżowej w Kamionku - Sprawozdanie za rok 2015

 

Dzieci oraz młodzież, nie lubią się nudzić ale działać, kleić, malować, rysować                         i wycinać. W związku z tym na zajęciach w świetlicy wykonano błyszczące maski karnawałowe z piórami i cekinami, śnieg z waty i wacikowe bociany. Tak wspólnie i kreatywnie spędzano zimne wieczory w świetlicy.

 

 

PODCZAS FERII ZIMOWYCH

Pierwsze dni ferii zimowych w świetlicy młodzieżowej w Kamionku

 

Hasłem przewodnim pierwszego dnia ferii było „malowanie i rysowanie na dużych formatach”. Rozłożono wielkie brystole i papiery i zaczęto tworzyć.

Kolejnego dnia na uczestników zajęć czekała niespodzianka, którą ufundowała mieszkanka Kamionka, a była to pizza dla wszystkich.

 

 

 

Karaoke i dokarmianie zwierząt

 

Młodzież zorganizowała dla wszystkich karaoke. Wszyscy mogli odkryć swoje talenty muzyczne. W nagrodę na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Innego dnia planowano pójść do lasu aby dokarmić zwierzątka leśne. Dzieci spisały się na piątkę plus, gdyż przyniosły mnóstwo ziarenek, chleba i innych smakołyków.

 

 

Wyjazd na bal karnawałowy

21.01.2015r. wyjechano do Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie na bal karnawałowy. Organizatorzy pokryli koszty przejazdu, a na uczestników czekało wiele atrakcji. Wodzirej „Miron” zabawiał i rozruszał każdego, dzieci dostały soczki, wafelki i cukierki.

 

 

 

Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka w świetlicy młodzieżowej w Kamionku

 

21 i 22 stycznia obchodzono Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie zapomniano o osobach mieszkających w Domu Spokojnej Starości w Kamionku i jak każdego roku postarano się aby pójść z życzeniami i małym upominkiem wykonanym przez dzieci i młodzież i wręczyć każdemu mieszkańcowi. Zrobiono 44 kolorowe kwiaty w doniczce.

Dodatkowo wykonano dla swoich babć i dziadków  „wieczny kwiatek”.

 

 

Wyjazd do kina na film „Królowa Śniegu 2”

 

II tydzień ferii zimowych (26.01.15r.) w świetlicy młodzieżowej w Kamionku rozpoczęto od wyjazdu do kina w Kędzierzynie Koźlu na film pt. „Królowa Śniegu 2”, na który pojechano wspólnie z zaprzyjaźnionymi świetlicami młodzieżowymi z Kamienia Śląskiego, Zakrzowa, Strzebniowa i Nutki Cafe.

 

 

Prace plastyczne

Uczestnicy świetlicy mieli okazję poznać ciekawą, szybką i łatwą metodę wykonania kolorowej maski karnawałowej.

 

Recykling wg dzieci i młodzieży z świetlicy z Kamionka oraz wygłupy na śniegu

 

27 stycznia każdy z uczestników świetlicy przyniósł coś co prawdopodobnie wylądowałoby w śmietniku. Zadaniem było stworzenie czegoś z niczego, czyli wymyślenie co można z tych „śmieci” ułożyć i skleić. Wymyślono i wykonano robota, który strzeże teraz świetlicy. Wspólnymi siłami każdy miał swój wkład w pracę i w ten sposób powstał ogromny robot z kartonów, butelek plastikowych, nakrętek itp.

 

W nagrodę za trudną pracę udano się na śnieg i zbudowano świetlicowe bałwany,              a na koniec urządzono bitwę na śnieżki.

 

 

Warsztaty z igłą i nitką oraz zajączkami z siana

Świetlica młodzieżowa z Kamionka oraz Pani sołtys Kamionka wspólnie zorganizowały mini warsztaciki "z igłą i nitką" gdzie dzieci mogły poznać technikę wyszywania.
Prowadząca Pani Inga Frank instruowała chętnych tak aby wyszywanie było prawidłowe,                       a praca z igłą była przyjemna. Dodatkowo wykonano zajączka z siana.

 

 

Przygotowania do Jarmarku Wielkanocnego

Na Jarmarku Wielkanocnym w Gogolinie wystawiono styropianowe jajka na patyku. Zadaniem dzieci było pomalowanie ich farbą i przyklejenie odpowiednich ozdób.
Było to zadanie łatwe i przyjemne dla uczestników. A jajka zrobiły naprawdę wielkie wrażenie.

 

Kartki Wielkanocne wykonywane w Domu Spokojnej Starości w Kamionku.

 

17 marca o godzinie 16:00 ponownie świetlica młodzieżowa z Kamionka zawitała                w DSS w Kamionku na wspólnym wykonywaniu kartek Wielkanocnych. Warsztaty te poprowadziła pani ze świetlicy młodzieżowej w Kamionku – Elwira Frank.

Współpraca tych dwóch placówek aż wre i zaczyna rozkwitać.

Ciekawie spędzony czas z najmłodszymi to odskocznia dla mieszkańców DSS, a dla dzieci i młodzieży nowe nabyte doświadczenia.

 

 

Konkurs „Wielkanocny Zajączek”

W okresie przed Wielkanocą, ogłoszono w świetlicy konkurs na zajączka Wielkanocnego. Udział wzięły dzieci przedszkole i szkolne. Każdy  uczestników otrzymał nagrodę.

 

Warsztaty Wielkanocne w DSS w Kamionku

10 marca w ramach współpracy DSS z świetlicą młodzieżową z Kamionka, zorganizowano warsztaty z robienia zajączków z siana, a poprowadziła je pani Katarzyna Wystrach – Blaut – pracownik Świetlicy Młodziezowej w Choruli.

Dzieci oraz młodzież wspólnie przy jednym wielkim stole pomagały sobie                         w wykonywaniu zajączków. Dla wszystkich uczestników był to debiut, dlatego też jeden polegał na drugim i liczył na jego pomoc.

 

 

Laurka dla mamy wykonana z przyjaciółmi z DSS z Kamionka

14 maja br. dzieci ze świetlicy młodzieżowej z Kamionka zostały zaproszone przez Panią Dyrektor DSS w Kamionku na wspólne wykonywanie kartek, laurek na dzień mamy.

Warsztaty poprowadziła pani Sonia Strzałek, która okiem fachowca pomagała                          i doradzała. Dzieci miały możliwość zrobienia laurki dla mamy, a osoby starsze dla najbliższych.

Praca wszystkim szła bardzo sprawnie dzięki profesjonalnemu sprzętowi                             i wzajemnej pomocy między starszym pokoleniem, a młodym.

 

 

Zajęcia plastyczne w świetlicy młodzieżowej w Kamionku

Wykonywanie prac plastycznych to ulubione zajęcia dzieci świetlicy młodzieżowej              z Kamionka. Wciąż wymyślano nowe pomysły jakie można było wykonać. Uczestnicy uwielbiają wycinać i kleić, a zabawa ta podoba im się tym bardziej, gdy mogą swoje dzieła zabrać do domu.

 

Wiosenne warsztaty w przedszkolu w Kamionku

19 marca opiekun świetlicy młodzieżowej z Kamionka pani Elwira Frank, przeprowadziła wiosenne warsztaty z przedszkolakami tej wioski.

Warsztaty te przygotowano pod kątem plastycznym oraz tak aby dzieci mogły zaczerpnąć z nich mogły trochę wiedzy jednak głównym celem było wykonanie bocianów                   z wacików. Dzieciaki wykazały się pomysłowością i zaangażowaniem w swoją pracę. Uważnie słuchały jakie rady im daje pani Wiosna i czego od nich oczekuj. Na koniec wręczono podziękowanie, które własnoręcznie przygotowano dla prowadzącej i zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

 

Mama wspiera, mama uczy, mama wychowuje

– laurki, kartki i prezenty dla mojej mamy

26 maja to niezwykły dzień, w którym wręczano mamusiom drobne prezenty                     i jedyne w swoim rodzaju laurki. Dzieci i młodzież świetlicy młodzieżowej w Kamionku                 z zapałem i ogromnymi chęciami tworzyły podczas zajęć plastycznych niesamowite rzeczy. Namalowano na szkle obrazy, stworzono indywidualne i niepowtarzalne kartki, oraz narysowano przepiękne laurki.Sprzątanie świata w świetlicy młodzieżowej z Kamionka

 

24.04.2015r.  świetlica młodzieżowa z Kamionka przyłączyła się do akcji sprzątania Ziemi i wspólnymi siłami zajęła się altaną jaka znajduje się przy świetlicy i siłownią. Dzieci              z zapałem zamiatały grabiły i zbierały śmieci, a to wszystko po to aby „nasza Ziemia” była piękniejsza i przyjemniejsza dla oka.

 

 

1 czerwca – ŚWIĘTO WSZYSTKICH DZIECI

Dla dzieci miejscowości Kamionek, zorganizowano na terenie sportowo – rekreacyjnym za Świetlicą Młodzieżową w Kamionku - Dzień Dziecka. Dzieci uczestniczyły w różnych grach  i zabawach. Podczas spotkania odbyło się malowanie twarzy, a także paznokci dziewczynek. Rodzice z dziećmi wspaniale spędzili wspólny czas. Po wyczerpujących aktywnościach Milusińscy posilili się ciepłą kiełbaską z bułeczką. Organizatorami spotkania byli: Pani Sołtys z Radą Sołecką, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie.

 

Pieczenie ciasteczek

12 czerwca zorganizowano pieczenie ciasteczek w świetlicy. Każdy z uczestników miał swój wkład w wykonywane zadanie.

 

 

 

Pierwszy tydzień wakacji

Pierwszego dnia uczestnicy świetlicy za zadanie mieli stworzenie regulaminu wakacyjnego, pod którym każdy musiał odcisnąć swój kciuk i się podpisać. Następnie ogłoszono konkurs plastyczny „Wakacje dodajecie mi energii!”, po czym rozstrzygnięcie nastąpiło pod koniec tygodnia. W upalne dni pojechaliśmy na basen w Kamieniu Śląskim.

 

II tydzień pełen wrażeń w świetlicy młodzieżowej w Kamionku

Uczestnicy świetlicy najbardziej lubi zajęcia kulinarne. Upiekli ciasto jabłkowe, kolejnego dnia zrobiono  gofry, a jeszcze innego pizzę, na którą każdy mógł przynieść swoje ulubione składniki.
A żeby się trochę poruszać zorganizowano na wycieczkę rowerową do Kamienia Śląskiego na źródełka.

 

 

Wrażeń co niemiara w świetlicy młodzieżowej z Kamionka


Meksyk, Chiny oraz Iran to kraje piękne i wszystkim znane ale uczestnicy mieli okazję poznać osobiście ich mieszkańców. Przedstawicielki tych krajów zaprezentowały nam szczegółowo to w jaki sposób mieszkają i żyją. Następnie my jako gospodarze oprowadziliśmy je wspólnie z uczestnikami świetlicy młodzieżowej z Kamienia Śląskiego po wiosce i pokazaliśmy naszą małą ojczyznę.
W tak upalne dni to musieliśmy skorzystać z basenu, więc wspólnie pojechaliśmy na rowerach na kąpielisko znajdujące się przy szkole w Kamieniu Śląskim.
Nie zabrakł też zajęć plastycznych dla tych najbardziej chętnych.
Jak tydzień gier planszowych to eurobiznes. Dzieci i młodzież spędzały po kilka godzin dziennie przy tej pełnej emocji grze.

 

Wycieczka do Opola

Podopieczni ze świetlic w Kamionku i Kamieniu Śląskim wybrali się na wycieczkę do Opola. Pierwszym punktem wycieczki było kino. Tam obejrzeliśmy film „W głowie się nie mieści”, no i oczywiście zjedliśmy popcorn. Następnie wybraliśmy się na krótki spacerek po Opolu, aby dotrzeć do naszego następnego celu: WIEŻA PIASTOWSKA. Po drodze schłodziliśmy się jeszcze troszkę pod zraszaczami ustawionymi w różnych miejscach Opola… Zwiedzanie z wejściem na sam szczyt Wieży Piastowskiej sprawiło nam wiele miłych niespodzianek. Odnowiona wieża okazała się bardzo interesującym obiektem, który kryje w sobie wiele tajemnic… Szczegółów nie ujawniamy – zachęcamy do odwiedzenia wieży osobiście. Następnie mogliśmy poczuć się przez chwilę jak gwiazdy, gdyż zajrzeliśmy do opolskiego amfiteatru. Jednakże widownia niestety się nie pojawiła, no i cóż: czar prysł. Udaliśmy się do autokaru, aby jeszcze w drodze powrotnej do domu zajrzeć do McDonalda
Wycieczka bardzo udana.

 

 

Wizyta w kinie i Radiu Opole

Podopieczni świetlic z Kamienia Śląskiego, Kamionka i Górażdży wybrali się w ubiegłą środę do kina na film „Hotel Transylwania 2” oraz na zwiedzanie Radia Opole. Wrażeń nie brakowało. Najpierw „postraszył” nas trochę film, potem było już spokojniej, lecz jakże ciekawie… To wszystko za sprawą wizyty w budynku Radia Opole, gdzie mieliśmy okazję poznać pracę radia, jak również sprzęty już nam nieznane (np. kaseta magnetofonowa). Zapoznaliśmy się również ze sposobem nagrywania płyt i wiele innych… Wyjazd jak najbardziej udany

 

 

Halloween w świetlicy młodzieżowej z Kamionka

0.10.br uczestnicy zajęć świetlicowych mogli zrobić z okazji Halloween dosłownie strasznie smaczne wypieki.
Trochę truskawkowego dżemu, ciasta francuskiego, lukru i czekolady
i ... zaczynamy.
Na początek wszyscy zrobili własne, czekoladowe pajączki, które służyły do dekoracji babeczek.
Młodzież pomagała w ubijaniu ciasta i nakładaniu szprycą czerwonej, bitej śmietany.
Gdy babeczki się upiekły to przyszedł czas na paluchy czarownicy, które zrobione zostały z ciasta francuskiego i migdałów.
Niesamowity był efekt wszystkich wyrobów! 

 

 

Symboliczne Andrzejki w świetlicy młodzieżowej w Kamionku

5.11.br zorganizowano Andrzejki świetlicowe.

Oczywiście nie mogło się obejść bez gotowania! Budyń śmietankowy posłodził wspólnie spędzony czas w świetlicy, nie zabrakło także wróżb, jakie przygotowała młodzież. Na koniec długo oczekiwana niespodzianka….bańki mydlane w rozmiarze XL. Bańka marzeń, którą każdy uczestnik mógł zrobić dla siebie.

 

Kamionek - warsztaty kartek świątecznych

W ramach współpracy z świetlicą młodzieżową z Malni  dzieci oraz młodzież zaprosiły panią Barbarę Herok aby poprowadziła warsztaty wyszywania kartek świątecznych. To niesamowicie łatwa technika, a efekt jest oszałamiający. Każdy uczestnik warsztatów mógł z pomocą pani Basi wykonać kartkę, która później oczywiście zabrał do domu.

 

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Kamionku za rok 2013

 

Dzieci uczęszczające  do Świetlicy Młodzieżowej w Kamionku  miały w 2013r. szeroką ofertę zajęć kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych, plastycznych oraz kulinarnych. Zajęcia świetlicowe urozmaicał dostęp do komputerów z Internetem, telewizora oraz sprzętu do gry  w ping-ponga. Nasza świetlica współpracowała z sołtysem, radnym oraz całym środowiskiem lokalnym. W zeszłym roku odwiedzaliśmy domowników z Domu Spokojnej Starości  w Kamionku gdzie, dzieci prezentowały program artystyczny i obdarowywały mieszkańców własnoręcznie wykonanymi prezentami. W roku 2013 zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:

1.        Bawiliśmy się podczas ferii.

Podczas ferii pojechaliśmy do kina Helios w Kędzierzynie – Koźlu  na film „Prawie jak gladiator”. Odbył się bal przebierańców. Dzieci również uczestniczyły  w grach sprawnościowych. Wspólne wykonaliśmy sałatkę owocową.

2.        Zimą wychodziliśmy na dwór .

Zima nam dopisała, dlatego wykorzystaliśmy ten czas  i spędziliśmy go na zabawie w śniegu. Budowaliśmy śnieżne budowle.

3.        Obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Chorego.

Odwiedziliśmy seniorów w Domu Spokojnej Starości  w Kamionku z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Chorego. Złożyliśmy im życzenia i rozdaliśmy wykonane  przez nas prezenty w postaci: zawieszek na okna, bukietów róż z krepiny(wykonanych przez dzieci i panią świetliczankę z Odrowąża)  oraz kartek z życzeniami.

4.        Zrobiliśmy pizze.

Własnoręcznie wykonaliśmy ciasto do pizzy oraz całość przygotowaliśmy do upieczenia. Następnie odbyła się degustacja potrawy. Dzieci podczas tych zajęć zdobyły praktyczne umiejętności przygotowania tego dania.

5.        Przygotowaliśmy się do jarmarku wielkanocny w Gogolinie.

Do jarmarku przygotowywaliśmy się przez wiele tygodni. Na naszym stoisku były zróżnicowane produkty  wykonane z masy solnej( zajączki, owce, ptaszki, jajka),  z papieru- kwiaty, wydmuszki oblepione skręconym papierem i stroiki.

6.        Spaliliśmy marzannę.

Zgodnie ze starym zwyczajem pożegnaliśmy się z zimą. Dlatego wykonaliśmy ze starych ubrań oraz papieru marzannę. Następnie wyszliśmy na dwór  i w specjalnie wyznaczonym miejscu spaliliśmy ją.  7. Odwiedziliśmy domowników Domu Spokojnej Starości w Kamionku.

Podczas naszego spotkania recytowaliśmy wiersze Juliana Tuwima min.”Idzie Grześ przez wieś” Rozdaliśmy domownikom stroiki z okazji świąt wielkanocnych. 

8.        Zrobiliśmy wiosenne porządki.

Postanowiliśmy zadbać o nasze obejście. Wyplewiliśmy nasz ogródek oraz pozamiataliśmy teren wokół świetlicy.

9.        Obchodziliśmy Dzień Dziecka i Dzień Matki.

Z okazji Dnia Matki w świetlicy wykonaliśmy obrazy róż wykonane na panelach podłogowych. Dzieci zabrały upominki do swoich domów  i rozdały swoim mamą. Natomiast z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy w świetlicy rozgrywki sportowe dla dzieci z nagrodami. 

10.    Odwiedziła nas  komisja.

Nasza świetlica brała udział w przygotowaniach do wizyty komisji. Posprzątaliśmy

świetlicę oraz pomogliśmy w pracach porządkowych na  terenie wokół stawu. Gdy do Kamionka przybyła komisja konkursu „Piękna Wieś Opolska 2013” wraz z delegacją z Urzędu Marszałkowskiego z Opola  nasza świetlica zaprezentowała przybyłym gościom  szereg zajęć, które są wykonywane w naszej świetlicy oraz naszą kronikę. 

11.    Pokazaliśmy nasze prace podczas festynu  letniego w Kamionku. Zorganizowaliśmy wystawę prac dzieci ze świetlicy. Zaprezentowaliśmy mieszkańcom różnorodne prace plastyczne jakie wykonaliśmy w świetlicy min. kwiaty z krepiny, drewniane deski ozdobione wzorem kwiatowym, figurki z masy solnej, pudełka kolorowe oraz postacie papierowe.

12.    Wakacje spędziliśmy spokojnie.

Podczas zajęć wakacyjnych uczestniczyliśmy w różnych zajęciach: plastycznych, technicznych, sportowych. W naszej sali świetlicowej rzeźbiliśmy stworki z  mydła, zrobiliśmy sałatkę owocową, malowaliśmy węglem oraz farbami. Byliśmy również na  wycieczce w Kamieniu Śląskim, gdzie skorzystaliśmy z miejscowego basenu. Jeździliśmy na łyżworolkach i hulajnodze .Wykonaliśmy kwiaty z krepiny dla naszego sołectwa. Kwiaty te były umocowane do wozu żniwniokowego.

13.    Zrobiliśmy ognisko. Na zakończenie lata zrobiliśmy ognisko. Dla uczestników były przygotowane kiełbaski, napoje, chleb, kawa i herbata.  Każdy mógł upiec na patyku kiełbaskę.

14.    Podziwialiśmy Kamionek jesienią.

Jesienią  w naszej okolicy zbieraliśmy kasztany, owoce buku, mech i  inne dary natury. Następnie wykorzystaliśmy je do wykonania wianków jesiennych, które stały się ozdobą naszej sali.

15.    Uczestniczyliśmy w warsztatach bożonarodzeniowych.

W ramach projektu pt. "Z tradycją przez święta - Kiermasz Bożonarodzeniowy połączony z warsztatami świątecznymi" odbyły się u nas warsztaty bożonarodzeniowe. Podczas  zajęć upiekliśmy a następnie ozdabilaiśmy pierniki. 16. Upiekliśmy pierniki na Dzień Seniora. Dla seniorów z naszej okolicy upiekliśmy i ozdobiliśmy pierniki, które zostały podarowane im na spotkaniu seniorów z panią sołtys w DSS w Kamionku. Wykonaliśmy jeszcze świąteczne stroiki ze świerku na stoły.

17.  Spotkaliśmy się z okazji andrzejek.

Zorganizowaliśmy spotkanie podczas, którego było wiele atrakcji dla dzieci. Wykonały  one czapki czarodziejskie, uczestniczyły w grach ruchowych,  poczęstunku i wróżbach.

18.  Przygotowaliśmy się  do jarmarków bożonarodzeniowych w Kamionku  i w Gogolinie.

W tym roku skupiliśmy się na wykonaniu choinek oraz wieńców adwentowych z siana i darów natury. Nasze produkty można było podziwiać na jarmarkach w Kamionku  i w Gogolinie. 19. Pojechaliśmy na wycieczkę z okazji  mikołajek.

Pojechaliśmy na wycieczkę do kręgielni w Kątach Opolskich. Główną atrakcją była gra w kręgle. Zjedliśmy również pyszną pizzę. W oczekiwaniu na autobus dzieci bawiły się w kąciku dziecięcym z piłeczkami.

20. Uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym.

Przed świętami spotkaliśmy się w naszym świetlicowym gronie. Każdy przyniósł jakąś potrawę. Podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.

 

Wszystkie te przedsięwzięcia można było zorganizować dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu życzliwych nam osób, za co bardzo dziękujemy!

SPRAWOZDANIE ROCZNE

CHORULA 2015

 

 

 

FERIE  plan ułożono tak aby każdy znalazł coś dla siebie, nie brakowało zajęć artystycznych, gier stolikowych, kulinarnych… Młodzież uczestniczyła w balu zorganizowanym przez Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie.

 

Brali udział w balu przebierańców w Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Choruli,

 

Zorganizowano także wyjazd do kędzierzyńskiego Heliosa na film pt” Paddington”

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA młodzież uczestnicząca w zajęciach świetlicowych przygotowała upominki oraz przedstawienie pt. Czerwony Kapturek, które zostało wystawione w czasie spotkania z okazji dnia babci i dziadka w Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Choruli 25 stycznia 2015.

 

W lutym zorganizowano konkurs na kartkę walentynkową oraz walentynkowe zajęcia kulinarne, podczas których uczestnicy piekli i zdobili ciasteczkowe serduszka i mufinki.

 

MARZEC to czas przygotowań do Wielkanocy, oraz jarmarku wielkanocnego. W czasie zajęć świetlicowych młodzież wykonała stroiki, kartki, ozdoby świąteczne,  które można było nabyć na gogolińskim jarmarku 22 marca.

 

 

Opiekunka świetlicy poprowadziła cykl zajęć dla dzieci i młodzieży pt. ”Wielkanocne zające”.

3 marca zajęcia odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Malni, uczestniczyli w nich uczniowie klas 4- 6.

 

10 marca zorganizowano zajęcia w Domu Spokojnej Starości w  Kamionku, wspólnie ze Świetlicą Młodzieżową z Kamionka. Podczas warsztatów mieszkańcy DSS-u stworzyli wspaniałe zajączki.

 

18 marca odbyły się zajęcia w Nutka Cafe, w których uczestniczyli podopieczni świetlicy oraz młodzież i mieszkańcy Gogolina.

 

23 marca zorganizowano  zajęcia  dla uczniów klasy 6 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie.

 

25 marca odbyły się zajęcia w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu Śląskim

 

ŚWIETLICOWE WAGARY/PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY  to wyjście na lody oraz gry   i zabawy na placu zabaw.

 

KWIECIEŃ odbyły się cykliczne zajęcia pt. „Już wiosna” dzieci i młodzież wykonywały filcowe ozdoby oraz budki dla ptaków.

 

24 KWIECIEŃ  świetlica włączyła się w akcję sprzątania gminy Gogolin,  w ramach zajęć dzieci wyplewiły rabatki wokół świetlicy, pozamiatano chodniki, wygrabiono trawniki.

 

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA. 6 maja dzieci udały się do filii biblioteki, by obdarować  panią okolicznościową kartką oraz upominkiem.

 

 

MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ. 13 maja wspólnie z biblioteką zorganizowano piknik, był czas na zabawę, wspólne czytanie oraz piknikowy kosz obfitości.

 

Z okazji dnia mamy przygotowano okolicznościowe kartki oraz krepinowe bukiety dla mam.

 

DZIEŃ DZIECKA. Zorganizowano 28 czerwca przygotowano gry i zabawy dla dzieci,  balonowe zwierzątka oraz malowanie buziek,  na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek

 

DZIEŃ OJCA przygotowano okolicznościowe kartki oraz medale dla super taty.

 

 

LIPIEC/SIERPIEŃ – WAKACJE

Plan ułożono tak by zadowolić wszystkich uczestników, odbyły się zajęcia artystyczne (tworzono ozdoby związane z morzem), sportowo – ruchowe (spacery, wycieczki rowerowe, ), kulinarne (pieczenie, smażenie, gotowanie) Dzieci i młodzież tworzyły też świeczki żelowe i woskowe, kule kąpielowe, balsamy itp.

Zaproszono także młodzież z sąsiednich Kątów Opolskich na wspólne zajęcia.

 

W czasie wakacji -  15 lipca -  zorganizowano wyjazd do kędzierzyńskiego Heliosa na film pt” W głowie się nie mieści”.

 

 

 

Wakacje pożegnano – 24 sierpnia -  wyjazdem na kręgle do Kątów Opolskich.

WRZESIEŃ – DOŻYNKI

W czasie zajęć świetlicowych przygotowano dekoracje dożynkowe do CAW  oraz stroje dla grupy reprezentującej Chorulę w konkursie dożynkowym.

 

 

 

PAŹDZIERNIK – SŁODKA JESIEŃ/DARY NATURY

W świetlicy odbył się cykl zajęć kulinarnych pt „Słodka jesień” przygotowano specjały z jabłek, marchewek, dyń…

 

Odbyły się także zajęcia artystyczne z wykorzystaniem darów jesieni, przygotowano także jesienne dekoracje świetlicy.

 

LISTOPAD – PORZĄDKI/MARCINKI/ANDRZEJKI

3 listopad uczestnicy zajęć uporządkowali skwery, rabaty i chodniki z opadłych liści.

 

9 listopad to  świetlicowe marcinki, w czasie zajęć przygotowano lampiony, upieczono rogale.

30 listopad świetlicowy wieczór wróżb i magii.

 

GRUDZIEŃ – MAGIA KARTEK/JARMARK/MIKOŁAJKI/SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE

W czasie grudniowych spotkań odbyły się zajęcia scrapbookingowe, powstało wiele pięknych kartek.

 

Uczestnicy przygotowali także ozdoby na świąteczny jarmark do GOK.

 

Mikołajki upłynęły pod hasłem świątecznych dekoracji, przyozdobiono świetlicę, ubrano choinki, a potem każdy otrzymał słodki upominek.

 

Rok zakończono świątecznym spotkaniem opłatkowym.

Poza tym:

- pomoc w odrabianiu zadań

- zajęcia ruchowe

- gry stolikowe

- pogadanki

- spacery

 

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY MŁODZIEŻOWEJ W CHORULI ZA ROK 2013

 

Przygotowania do Dnia Seniora

W tym roku poproszono nas abyśmy przygotowali dla naszych ukochanych Dziadków pamiątki. Postanowiliśmy, że będzie to tym razem własny Mały Anioł Stróż, którego wykonaliśmy z gipsu.

 

Wyjazd do kina w Opolu

W dniu 29.01.br świetlice młodzieżowe z Malni, Choruli i Odrowążu wybrały się wraz  z Publiczną Szkołą Podstawową z Malni do kina na film pt. "Ralph Demolka" w 3D!!!

 

Ferie zimowe w świetlicy

Zaproszono aktorów z Krakowa, którzy przedstawili  wspaniałą, mniej znaną baśń braci Grimm pt. „Dwie Dorotki". Dzieci mogły brać udział w przedstawieniu. Tańcząc, śpiewając  z aktorami i odpowiadając na ich pytania. Na koniec zrobiono wspólne zdjęcie z artystami  i rozgoszczono się przy stole, częstując się herbatą i ciasteczkami.

 

Bal maskowy

30.01.br rada sołecka wraz z świetlicą młodzieżową zorganizowały bal maskowy dla wszystkich dzieci i młodzieży z Choruli. Rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo przyprowadzili małych przebierańców. Stroje były przeróżne, od wróżek po krokodyle. Nikt nie miał takiego samego przebrania. Były gry i zabawy prowadzone przez DJ'a. Każdy mógł się poczęstować chrupkami, chipsami i napojami. Na koniec dzieci z chęcią pomogły  w sprzątaniu sali. Wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.

 

Walentynki

W świetlicy także obchodzono walentynki wykonując gazetkę i piękne serduszka dla osoby, którą darzy się szczególną sympatią.

 

 

 

 

 

Doświadczenie z solą

Przygotowano roztwór z soli, następnie przywiązano sznurek do patyczka i pozostało cierpliwie czekać, aż pojawią się kryształki. Pierwsze oznaki tego, że nasze doświadczenie działa pojawiły się już następnego dnia! Na sznurku pojawiły się białe, błyszczące kryształki z soli.

 

Przygotowania do Jarmarku 

 

W tym tygodniu dzieci i młodzież z świetlicy młodzieżowej w Choruli postanowiły posiać rzeżuchę, owies wielkanocny, szczypior i wykorzystać te produkty jako ozdoby świąteczne podczas jarmarku Wielkanocnego.

 

Świetlica na Jarmarku Wielkanocnym 

 

17.03.br tradycyjnie świetlica wzięła udział w corocznym jarmarku wielkanocnym. Można było podziwiać prace wykonane przez dzieci i młodzież z wszystkich świetlic naszej okolicy. Zaprezentowano stroiki na drzwi, gęsi i kurki z drewna, szydełkowane kurczaczki, wiklinowe zajączki i ozdoby z rzeżuchy.

 

 

 

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA AH TO TY... !!!  - przywitanie wiosny

 

Świetlica młodzieżowa z Choruli wraz z panią Krystyną z biblioteki poszukała i przywitała wiosnę. Pierwszym celem było szukanie wiosny. Wybrano się na spacer do lasu. Oznak, że wiosna już zawitała było wiele. Śpiew ptaków, słońce, przebiśniegi, kwitnące bazie to niektóre z tych, które zaobserwowano. Po powrocie do świetlicy pani Krystyna przeczytała bajkę o jeżu, a następnie pokazała jak łatwo można zrobić przebiśniegi i krokusy z bibuły. Wykonano również kolorowe motyle z wycinanek, które umieszczono na wiosennej gazetce.

 

 

Zajęcia plastyczne i nie tylko

 

4.04.br urządzono mały warsztacik plastyczny. Do dyspozycji były pudełka po czekoladkach, a dzieci miały wymyśleć co kreatywnego można stworzyć z tego kawałka kartonu. Stwierdzono, że kształtem przypomina laptop, tak więc postanowiono zrobić własnego świetlicowego laptopa. Później wybrano się na dwór na śnieg, a nawiązując do minionych świąt Wielkanocnych dzieci ulepiły zajączki.

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia świetlicowe

 

Zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i gotowanie, w taki sposób dzieci z Choruli spędzają wolny czas na świetlicy. Jednego dnia zbudowano robota ze zwykłych „śmieci". Pudełka po butach, plastikowe butelki, stare korale, kolorowe guziki i trochę kreatywności. Tak właśnie powstał  świetlicowy robot. Kolejnego dnia gotowano. W menu na pierwszym miejscu znalazła się pizza! Ale najpierw zrobiono taką z papieru, w ten sposób dzieci mogły opowiedzieć jakie produkty na ich pizzy muszą się znaleźć. A później w kuchni  upieczono prawdziwą margherittę.

 

 

Gry i zabawy 

 

Zorganizowano gry, zabawy i zawody na powietrzu. Na początku biegi na czas, podskoki na jednej nodze i rzuty piłką do pudła. A później w ramach relaksu konkurs rysowania kredą  i rozwiązywanie zagadek, krzyżówek itp.

 

DZIEŃ MATKI!!! 

 

Uczestnicy świetlicy skupili się na robieniu prezentów na  bardzo ważny dzień, otóż Dzień Matki! Najmłodsi mieli możliwość zrobienia laurki w 3D, a młodzież malowała obrazy na szkle.

 

 

Dzień Dziecka

 

W dniu 5.06.br świetlica młodzieżowa z Choruli wraz z panią Krystyną z gminnej biblioteki publicznej zorganizowały dla wszystkich dzieci i młodzieży z Choruli mini dzień dziecka. Mimo, iż pogoda w tym roku była deszczowa, nie popsuła świetnej zabawy. Uczestnicy mogli brać udział w grach i zabawach zorganizowanych przez panią z świetlicy i panią z biblioteki. Każdy otrzymał drobny upominek. Za udział w konkursach zdobyć można było wiele wspaniałych nagród.

Na koniec dzieci zaproszone zostały do „niby kina". W sali konferencyjnej ustawiono krzesła, stoły i podłączyliśmy rzutnik. Atmosfera była niesamowita, czuliśmy się jak w prawdziwym kinie! Gdy wszyscy zajęli miejsce włączono film i częstowano się przepyszną pizzą.

 

 

 Prezenty na wyjątkowy dzień - DZIEŃ TATY 

 

19.06.br zrobiono przepiękne prezenty dla tatusiów. Wykonano oryginalne laurki i kwiaty, które kwitną przez cały rok!! Dzieci bardzo się starały i włożyły wiele pracy i miłości w to co robiły, gdyż prezenty te otrzymać ma ktoś bardzo wyjątkowy.

 

Zdrowo- owocowo

Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, dlatego postanowiono zrobić sałatki owocowe i plakat, który zawieszono na drzwiach świetlicy, tak aby każdy go zobaczył. Na koniec zajęć dzieci wymyśliły owocowy wierszyk.

 

Wyjazd do kina

 

W dniu 16.08.br świetlice młodzieżowe z Zakrzowa, Strzebniowa i Choruli w ramach współpracy pojechały do kina w K-Koźlu na film pt. SMERFY 2 w 3D.

 

Jesień świetlicy

 

Zrobiono wiele pięknych, kolorowych ozdób, którymi udekorowano salę. Najpierw wybrano się do lasu i pozbierano jesienne liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę, dziką różę i inne dary jesieni. Z tego powstały wspaniałe prace plastyczne. Każdy starał się jak najbardziej mógł aby ozdoby wyszły jak najlepiej i żeby w świetlicy panowała odpowiednia, jesienna atmosfera.

 

 

 

Wieczór Andrzejkowy w świetlicy 

 

Wieczór Andrzejkowy odbył się 25.11.br, a rozpoczęto go fantastycznymi wróżbami. Uczestnicy dowiedzieli się kim zostaną w przyszłości, co oznacza ich ulubiony kolor, na co muszą uważać w życiu i jakie niespodzianki na nich jeszcze czekają. Podczas tej wspaniałej zabawy nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej oczekiwanych wróżb, lania wosku. Mały poczęstunek posłodził nasze spotkanie, a nagrody i upominki sprawiły, że każdy był zadowolony.

Jarmark bożonarodzeniowy

W tym roku świetlica młodzieżowa w raz z innymi świetlicami wystawiła swoje prace na jarmarku bożonarodzeniowym.

Przygotowania do świąt. 

 

Na pierwszym miejscu i w centrum sali stanęła choinka. Dzieci miały mnóstwo frajdy podczas jej ubierania. Zmieniono także gazetkę, powieszono kolorowe światełka i przyklejono na okna śnieżynki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roczne sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Zakrzowie

 

 

. Owocna współpraca - w dniu 15.01.2015 odbył się Wieczór Jasełkowy dla mieszkańców Zakrzowa i Dąbrówki, zorganizowany przez uczniów PSP nr 3 w Gogolinie oraz filią w Zakrzowie. W ramach współpracy świetlicy młodzieżowej z miejscową szkołą, dzieci i młodzież brały czynny udział w przygotowaniach do tego wydarzenia.

 

 

2. Pizza w nagrodę - w dniu 19.01. 2014 (poniedziałek) w świetlicy młodzieżowej w Zakrzowie odbyło się spotkanie dla wszystkich osób z Zakrzowa, Dąbrówki i Obrowca, które brały udział w Jasełkach.

W nagrodę za ich ciężką pracę radny – Pan Patryk Blania ufundował dla wszystkich pizzę oraz napoje.

 

 

 

3. Ferie rozpoczęte - w świetlicy w Zakrzowie ferie rozpoczęły się na dobre. Zaczęło się od przypomnienia  zasad bezpieczeństwa i regulaminu świetlicowego.

Następnie został sporządzony plakat, który zawierał informacje co wolno, a czego nie wolno robić podczas ferii, na którym każdy z uczestników świetlicy pozostawił swój odcisk dłoni, aby potwierdzić, że zapoznał się z tym kodeksem.

 

 

 

4. Bałwany bez śniegu - kolejny dzień ferii, śniegu brak, ale uczestnicy świetlicy postanowili się dobrze bawić. Na boisku sportowym zaplanowali różne gry i zabawy z piłką.

Później odbył się konkurs na najciekawszego bałwana. Powstały przepiękne dzieła, co pokazało, że i bez śniegu można stworzyć bałwana.

Na koniec w świetlicy na wszystkie dzieci czekała ciepła herbata i słodki poczęstunek.

 

 

 

5. Bal karnawałowy - w środę  21 stycznia świetlica z Zakrzowa wraz z innymi świetlicami wybrała się autokarem do Gminnego Centrum Kultury na bal karnawałowy.

Uczestnicy balu  przebrali się w przepiękne stroje - był kotek, nietoperz, księżniczka, Alladynka, karateka, wilk, żołnierz, kowbojka, Pippi Langstrumpf…

Odbyło się wiele konkursów i zabaw przy muzyce. Każdy uczestnik balu został obdarowany soczkiem i batonikiem.

Dzieci i młodzież uczestniczący w balu, byli bardzo zadowoleni z tak miło spędzonego dnia.

 

 

 

6. Kino - 26 stycznia świetlica z Zakrzowa wraz ze świetlicą ze Strzebniowa pojechała autokarem do kina Helios w Kędzierzynie - Koźlu na bajkę pt. : „Królowa Śniegu 2”,  Film wszystkim bardzo się podobał. Po seansie uczestnicy udali się jeszcze do Mc Donalda,

 

 

 

7. Zakrzowskie gofry - Tego dnia świetlica zamieniła się w kuchnię. Na stolikach: mąka, cukier, margaryna i inne składniki. Uczestnicy świetlicy wspólnie przygotowali ciasto,                            a następnie w gofrownicy powstawały przepyszne gofry.

Każdy mógł sobie zjeść gofra z tym, co lubi – był dżem malinowy, bita śmietana i cukier puder. Wszystkim smakowały te słodkie wypieki.

 

 

 

8. Poczta Walentynkowa - Już tradycją jest, że z okazji Walentynek  w świetlicy organizowana jest poczta walentynkowa. W tym roku uczestnicy świetlicy wykonali przepiękne karteczki, laurki, liściki dla swoich sympatii. Ponadto każdy mieszkaniec Zakrzowa i Dąbrówki otrzymał serduszko z walentynkowymi życzeniami, które zostały dostarczone do skrzynek pocztowych 13 lutego. Na zakończenie tego pracowitego dnia, w świetlicy czekała już na wszystkich ciepła herbata i słodki poczęstunek.

 

 

 

9. Dokarmianie głodnych ptaszków - Jak co roku, od początku stycznia aż do pierwszego dnia wiosny wyznaczane są dyżury przy dokarmianiu ptaszków. Uczestnicy świetlicy codziennie kruszą chlebek, sypią ziarenka do karmnika i wystawiają go na parapet jednego                  z okien. Wszystko po to, aby choć trochę pomóc głodnym ptaszkom w zimę.

 

 

 

10. Występ z okazji dania Kobiet - W dniu 01.03.2015 dziewczęta ze świetlicy młodzieżowej w Zakrzowie wystąpiły w remizie OSP Zakrzów z okazji Dnia Kobiet. Na koniec występu każda z Pań dostała malutki upominek od świetlicy.

 

 

 

11. Autka do zjedzenia - W  świetlicy zrobione zostały ciasteczka w kształcie autek. Dzieci ozdobiły je czekoladą i posypywały kolorowymi perełkami i wiórkami. Następnie gotowe zostały zapakowane do foli. Część ciasteczek dzieci zabrały ze sobą do domu, reszta wykonanych samochodzików została podarowana Mężczyznom 21 marca, na spotkaniu                        z okazji ich święta.

 

 

 

12. Występ z okazji Dnia mężczyzny - 21 marca br. dzieci i młodzież ze świetlicy młodzieżowej w Zakrzowie wystąpiły w remizie OSP Zakrzów, z okazji  święta wszystkich Panów. Mini skecz bardzo się wszystkim podobał, było przy tym wiele śmiechu. Na koniec każdy z gości otrzymał ciasteczkowe autko.

 

 

 

13. Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosna - pora roku radosna” - 23 marca br. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „ Wiosna – pora roku radosna”. W konkursie wzięło udział 10 osób. Prace uczestników konkursu można było podziwiać na świetlicowej gazetce przez całą wiosnę.

 

 

 

 

14. Palenie żuru -W środę 1 kwietnia sołectwa Zakrzowa i Dąbrówki zorganizowały palenie żuru przy remizie OSP Zakrzów. Wzorem ubiegłych lat wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców. Licznie przybyły również dzieci i młodzież, uczęszczające do miejscowej świetlicy, które chcą podtrzymywać tą piękną śląską tradycję. Był słodki poczęstunek oraz przepyszne kiełbaski przygotowane przez nasze panie. Największa atrakcją było jednak ognisko, przy którym każdy z chęcią się ogrzał.

 

 

 

 

 

15.     Dekoracje wiosenne - W świetlicy już od dawna trwały przygotowania do powitania wiosny. Stworzono rozmaite prace, aby ożywić trochę wnętrze świetlicy. Powstały kolorowe kwiatki, uśmiechnięte słoneczka i chmurki, motylki oraz biedronki.

 

 

 

 

16. Sprzątanie Zakrzowa - 23 kwietnia o godzinie 16:00 wyruszyliśmy w teren wraz  z grabkami, miotłami i dużymi workami na śmieci. A wszystko po to, aby choć trochę pomóc naszemu środowisku. Pogoda dopisała. Pracowali i duzi i mali, wszyscy z uśmiechem na twarzach i wielkim zaangażowaniem wykonywali przeróżne prace.

Po wykonanym zadaniu, w świetlicy, czekała na uczestników wielkiego sprzątania niespodzianka – napoje, słodycze oraz sandwiche z serem i szynką.

Wszyscy byli zadowoleni z wykonanej pracy oraz niespodzianki, która ich spotkała.  Z pewnością ten dzień będą wspominać jeszcze długo!

 

 

 

17. Zabawy na świeżym powietrzu - uczestnicy świetlicy młodzieżowej w Zakrzowie bardzo lubią sport, dlatego gdy tylko była ładna pogoda wychodzili na dwór. Tam korzystaliśmy z obiektu sportowego i placu zabaw. Były zabawy  w chowanego czy berka, gra w siatkówkę czy badmintona.

 

 

 

18.             Upominek dla mam - 25 maja wszyscy uczestnicy świetlicy młodzieżowej w Zakrzowie pamiętali o tym, że zbliża się ważny dzień jakim jest Dzień Matki, dlatego też wykonali dla swoich mam przepiękne gipsowe ramki z kwiatkiem w środku. Każdy starał się wykonać swoją pracę najlepiej, jak tylko mógł. I dzięki temu powstały niezwykłe prace, które dzieci wręczyły następnego dnia swoim kochanym mamom.

 

 

 

19. Baloniki dla każdego - 1 czerwca to święto wszystkich dzieci i tych dużych i tych małych. Na każdego, kto zawitał tego dnia do świetlicy w Zakrzowie, czekał słodki poczęstunek oraz niespodzianka – balonowe zwierzaki i szable. Chętnych nie brakowało.  Czas ten upłyną wesoło i radośnie.

 

 

20.  Mali artyści - 4 czerwca dzieci i młodzież ze świetlicy młodzieżowej  w Zakrzowie miały okazję wystąpić w Obrowcu na pikniku śląskim. Przedstawienie to było po śląsku o Królewnie Śnieżce i krasnoludkach. 

 

 

 

21.       Dzień Dziecka i powitanie wakacji - 30 czerwca w świetlicy młodzieżowej                                w Zakrzowie odbyły się obchody Dnia Dziecka połączone z powitaniem wakacji. Pogoda płatała nam figle, ale mimo to wydarzenie to zgromadziło wielu uczestników. Atrakcji nie brakowało - były konkurencje sportowe, zwierzątka z balonów, malowanie twarzy, malowanie kredą, słodki poczęstunek, kiełbaska z grilla oraz pokazy strażackie w wykonaniu strażaków              z OSP Zakrzów.

 

 

 

22.  Wyobrażam sobie wakacje... - Na początku wakacji uczestnicy świetlicy  ustalili wspólnie obowiązujące zasady. Następnie zostały wykonane plakaty, dotyczące tego „jak będą wyglądały moje wakacje”. Pomysłów było wiele, powstały bardzo ciekawe prace.

 

 

23.  Wyjazd do kina - 15 lipca świetlica młodzieżowa w Zakrzowie wraz  z innymi świetlicami wybrała się do Kędzierzyna – Koźla na bajkę: „W głowie się nie mieści”. Po seansie uczestnicy wycieczki udali się jeszcze do McDonalda, a następnie bezpiecznie wrócili do domu

 

 

 

24. Poznawanie nieznanych lądów – Dzieci i młodzież  bardzo lubią poznawać nowych ludzi oraz nowe kraje. Na początek uczestnicy przypomnieli sobie nazwy wszystkich kontynentów oraz nauczyli się je rozróżniać. Później uczestnicy wspólnie wyruszyli w podróż, tym razem celem podróży był Meksyk, Chin i Iran.

 

25. Wyjazd na basen - 21 lipca uczestnicy świetlicy młodzieżowej wybrali się na basen. Pogoda dopisała. Były zabawy w wodzie z piłką, nurkowanie czy zjazdy ze zjeżdżalni.

 

 

 

26. Plastycznie – Artystycznie -  Dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlicy przez cały tydzień wykonywała prace plastyczne, tworzyła z przeróżnych materiałów –papieru, bibuły, plastiku, tkaniny…

Dzięki temu powstały niezwykle interesujące prace - pszczółki, wieloryby                    i Domisie oraz inne bajkowe stworki.

 

 

 

27. Wizyta wolontariuszek - We wtorek 28 lipca świetlicę młodzieżową odwiedziły wolontariuszki z Chin, Meksyku i Iranu. Gościliśmy także dzieci  i opiekuna świetlicy młodzieżowej w Strzebniowie. Po zakończonych   prezentacjach goście wybrali się na spacer po okolicy, a w tym samym czasie dzieci poznawały techniki decoupagu i wykonywały prezenty dla                                                          wolontariuszek, które po powrocie były bardzo miło zaskoczone prezentami,  jakie otrzymały.

 

 

 

28. Wyjazd  do kina - 31 lipca świetlica młodzieżowa w Zakrzowie wraz ze świetlicą ze Strzebniowa wybrały się do kina w Kędzierzynie – Koźlu na bajkę „Koko smoko”, opowiadającej o przygodach małego smoka ognistego i jego przyjaciołach. Po seansie był jeszcze Mc Donald, a następnie  bezpieczny powrót do domu.

 

 

 

 

29. Wyjazd na basen - Kolejny wyjazd świetlicy młodzieżowej z Zakrzowa  na basen do Gogolina można zaliczyć do udanych. Pogoda dopisała, uczestnicy wyjazdu świetnie się bawili.

 

 

                                                                                                                                                       

 

30. Na świeżym powietrzu - W czasie wakacji dzieci i młodzież swój czas spędzają też na świeżym powietrzu. Tam dzieje się wiele fajnych rzeczy, a to puszczanie ogromnych baniek, zabawy z piłką czy też bitwy na wodne balony.

 

 

 

 

31. W Zakrzowie sprzątamy - 13 sierpnia mieszkańcy Zakrzowa zebrali się, aby posprzątać okolicę. Świetlica również dołączyła do tej akcji. Dzięki pracy wielu osób udało się posprzątać okolice placu zabaw.

 

 

 

32. Wycieczka do Olszowej - 17 sierpnia świetlica młodzieżowa z Zakrzowa wraz z innymi świetlicami wybrała się na wycieczkę do Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej. Uczestnicy wyjazdu mieli  okazję zobaczyć tam m.in.:  opolską Katedrę, bazylikę św. Marka w Wenecji czy bazylikę i plac św. Piotra  w Rzymie. Następnie dzieci i młodzież pokonywali przeszkody w parku linowym. Na koniec wycieczki zaplanowano posiłek w KFC.

 

 

 

33. W świetlicy zdrowo się odżywiamy - Uczestnicy świetlicy młodzieżowej mieli okazję przygotować sałatkę z owoców, każdy mógł wybrać sobie owoce które lubi, następnie pokroić je i ułożyć w misce według własnego upodobania. Dzieci i młodzież miała okazję również przygotować sobie kanapki. Wykorzystane zostały do tego pomidory i ogórki z własnych ogródków.

 

 

 

 

34. Wyjazd na teatrzyk -  20 sierpnia zakrzowska świetlica wraz z innymi świetlicami wybrała się do GCK w Gogolinie na teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci uczęszczające w czasie wakacji na zajęcia w Nutka Cafe. Mini teatrzyki bardzo podobały się wszystkim. Po przedstawieniach był słodki poczęstunek, a następnie karaoke show, w którym każdy chętny mógł zaprezentować swe zdolności. Po spędzonym miło dniu uczestnicy wyjazdu wrócili bezpiecznie do domu.

 

 

 

35. Na zakończenie wakacji - 25 sierpnia w świetlicy zorganizowane zostało ognisko na zakończenie wakacji. Były kiełbaski, grzanki oraz słodki poczęstunek. Później trochę zabaw ruchowych na boisku. Na zakończenie każdy dostał niespodziankę ufundowaną przez sołectwa.

 

 

 

36. Gry planszowe - Dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlicy bardzo lubią gry planszowe, dlatego też postanowiły ułożyć krótki wierszyk, aby zachęcić innych do przyjścia i wspólnej zabawy:

Bo przy nich nigdy się nie nudzimy.

Gry przeróżne wybierać możemy,

Dlatego do świetlicy przychodzić chcemy.

 

Uno, Rummikub, Farmer czy inne gry,

Przyjdź i zagraj z nami TY!

Wspólne zabawy dają nam wiele radości,

Dlatego uśmiech na naszych twarzach zawsze gości!

 

 

 

37. Dożynkowe kury - Mieszkańcy Zakrzowa wraz ze świetlicą młodzieżową przygotowali stroje do konkursu „Nasze zwierzęta w dożynkowym korowodzie – fauna Gminy Gogolin”. Zakrzów to wieś z jajem dlatego też jako  zwierzęcych przedstawicieli wybrane zostały kury.

 

 

 

 

 

38. Festyn wiejski - 19 września dzieci i młodzież miały przyjemność wystąpienia na festynie integracyjnym „Siatkówka na wesoło”, z przedstawieniem o Królewnie Śnieżce po śląsku. Ponadto podczas festynu malowane były twarze chętnym dzieciom oraz tworzono zwierzaczki i inne cudeńka z balonów. Chętnych było wielu, każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

 

 

 

 

 

 

39. Wyniki konkursu Moja wakacyjna przygoda – w połowie września br. Zostały ogłoszone wyniki konkursu „Moja wakacyjna przygoda”. Każdy z uczestników konkursu został nagrodzony.

 

 

 

 

40. Jesienne prace z darów natury - Dzieci i młodzież miały okazję tworzyć  z jesiennych darów natury. Każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie, dzięki czemu powstały śmieszne grzybki, wesołe wiewiórki i sowy z szyszek, ślimaki z kasztanów, żołędziowe jabłuszka i jeszcze wiele innych jesiennych prac.

 

 

 

 

41. Halloween - 29 października zorganizowany został wieczór przygód z okazji Halloween. Było mnóstwo zabaw i zadań do wykonania m.in.: poszukiwanie skarbów, przeprawa przez bagno, taniec z miotłą czarownicy, „zbijanie duchów”, balonowe zagadki czy wykonywanie mumii.   Uczestnicy spisali się na medal, za co zostali nagrodzeni cukierkami.

 

 

 

42. Święty Marcin - 12 listopada o  godzinie 17:00 spod remizy OSP   w Zakrzowie wyruszył korowód z lampionami, na czele ze Św. Marcinem na koniu. Gdy uczestnicy pochodu dotarli do świetlicy, tam odbyło się przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Art- Re z Krakowa pt.: „Rubinowy Książę”. Następnie była kawa, herbata oraz pyszne rogaliki.

 

 

 

 

43. Jesienne  popołudnia uczestnikom  świetlicy umilają gry planszowe, karciane oraz łamigłówki i rebusy.

 

 

 

44. Andrzejki - 23 listopada w świetlicy odbył się wieczór andrzejkowy. Było mnóstwo wróżb i przepowiedni: o tym kim się zostanie w przyszłości, co czeka kogoś w najbliższych dniach, jaką jest się osobą czy jak brzmi imię drugiej połówki. Można było wrzucić grosik do wody, aby spełniło się marzenie oraz odczytywane były symbole z wosku.

Oprócz tego był słodki poczęstunek, a na koniec każdy uczestnik wieczoru andrzejkowego otrzymał wróżbę na dobranoc, którą zabrał ze sobą do domu.

 

 

 

45. Mikołaj - 10 grudnia wszystkie grzeczne dzieci w Zakrzowie i Dąbrówce odwiedził Święty Mikołaj, który przyniósł każdemu prezent. Dzieci śpiewały i opowiadały wierszyki Mikołajowi, a na koniec zrobione zostało wspólnie z naszym Gościem zdjęcie. Dzieci podziękowały za prezenty i wróciły zadowolone do swoich domów.

 

 

 

46. Prezenty dla seniorów – W grudniu dzieci i młodzież ze świetlicy młodzieżowej wykonywały ozdoby na choinki oraz świąteczne świeczniki z gipsu. Część  z nich została podarowana seniorom 10 grudnia na ich corocznej wigilii.

 

 

 

 

 

 

Deklaracja dostępności

Zajęcia w GOK

Najbliższe wydarzenia

Polub nas na Facebooku!

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

Logo NCK Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziadedukoBardzo Młoda Kultura
Początek strony /*====== Moduł dostępności ======*/