W sobotę 24 maja 2014r. w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbyły się uroczystości, którym przyświecało hasło „Nasze kulturalne wiano dla Europy". Program podzielony był na dwie bardzo uroczyste części. W pierwszej części programu odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Antoniego Pikuty oraz podsumowano 10 lat przynależności do Unii Europejskiej i zaprezentowano korzyści jakie odniosła gmina wraz z mieszkańcami. Na scenie pojawiło się też 12 osób symbolizujących 12 unijnych gwiazd.

Jednym z najważniejszych punktów w tej części uroczystości było podpisanie Aktu Partnerstwa przez Primatora Kysuckeho Noveho Mesta i Burmistrza Gogolina. Dokument ten jest ukoronowaniem ponad dziesięcioletniej współpracy. Burmistrz Gogolina oraz Wójt Gniewina podpisali natomiast Deklarację o Współpracy Partnerskiej, która znacznie zbliża Gminę Gogolin z tym bardzo atrakcyjnym i znanym regionem. Przed podpisaniem dokumentów odbyła się prezentacja miejscowości oraz prezentacja wspólnego dorobku w zakresie kontaktów partnerskich. Z rąk burmistrza J. Wojtali Primator oraz Wójt Gniewina otrzymali flagi i symboliczne klucze do miasta.

Następnie rozpoczęła się druga, równie ważna część uroczystości. Wręczono Nagrody Honorowe Ziemi Gogolińskiej – Statuetki Karolinki. Kapituła nagrodziła 8 osób w szczególny sposób zasłużonych dla miasta i gminy. Statuetki otrzymali:

- Pani Dorota Matauszek
- Pani Ewa Wawrzynek
- Pan Janusz Bajorek
- Ksiądz Krzysztof Korgel
- Pan Teodor Pandel
- Pan Andrzej Mrowiec
- Pan Rudolf Kubiczek
- Koło Polskiego Związku Wędkarstwa - Gogolin

Nagrody wręczyli: Przewodniczący Kapituły Eryk Boronczyk, Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Franciszek Holeczek.

Później rozbrzmiały dźwięki wspaniałego, kaszubskiego folkloru, dla wszystkich gości zaśpiewał zespół „Nadolanie" reprezentujący Gminę Gniewino.

W uroczystości uczestniczyły delegacje z miast partnerskich: Jablunkova, Kysuckeho Noveho Mesta, Zwierzyńca, Łodygowic i Gniewina, Przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie i przedstawiciele gminnego samorządu, odznaczeni odznaką Zasłużony dla Miasta i Gminy Gogolin i Nagrodą Honorową Ziemi Gogolińskiej, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele środowisk naukowych, świata kultury i mediów.
Po zakończeniu uroczystości, Burmistrz Gogolina wraz z Primatorem Kysuckeho Noveho Mesta, Wójtem Łodygowic, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Gogolinie, z okazji 10. rocznicy wstąpienia do UE zasadzili przy ul. Szpitalnej „Dąb Wolności".