Wakacje z Nutką Cafe - turnus I

Jak co roku Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie przygotował wakacyjną ofertę dla dzieci i młodzieży. W trakcie I tury uczestnicy zajęć spotykali się od 4 lipca do 22 lipca 2022 r. od poniedziałku do piątku.

I TYDZIEŃ

4 lipca

Poniedziałek to dzień plastyczny, podczas pierwszego spotkania dzieci wykonały smoki 3D. Okazało się, że znają się w ich temacie jak nikt inny! Powstały wspaniałe dzieła, a każdy ze smoków jest wyjątkowy i inny! Efekty naszych prac już jutro.
Nie mogło zabraknąć także zabaw ruchowych na sali, które uwielbiają wszystkie dzieci!

5 lipca

Wtorek to dzień kulinarny podczas zajęć wakacyjnych w Nutka Cafe. Dziś dzieci odwiedziła Pani Karmelarz z Manufaktura słodkości "Bonominka". 
Każdy uczestnik wykonał swojego lizaka, a także można było spróbować innych słodkości! Okazało się, że kolor wcale nie musi oznaczać konkretnego smaku i Pani zrobiła nam małego psikusa. Do domu można było zabrać także paczuszkę przygotowaną przez Panią Prowadzącą - niektóre jednak zniknęły w mgnieniu oka bo były tak pyszne!

6 lipca

W dniu 06.07.2022 r. Nutka Cafe oraz Świetlice w Kamieniu Śląskim oraz Górażdżach wybrały się do kina w Kędzierzynie Koźlu na film "Minionki".
Film opowiadał o perypetiach Minionków: Kevin, Stuart, Bob oraz Otto muszą ratować młodego Gru, który popadł w konflikt z grupą super złoczyńców znaną jako Vicious 6.
Dzieci mogły przeżyć także wspaniałą przygodę jadąc pociągiem. Dla niektórych była to pierwsza podróż tym środkiem lokomocji!

7 lipca

W kolejnym dniu wakacyjnych zajęć Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w lekcji poprowadzonej przez Panią Ewą Kremer z Informacji Turystycznej Gminy Gogolin. Tematy dot. m.in. zabytków Gminy Gogolin, szlaków w woj. Opolskim (budownictwa drewnianego, kulinarny, obuwniczy itp.)
Wykonane zostały także kolaże z wykorzystaniem zdjęć ważnych miejsc na mapie Gminy Gogolin.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady każdy mógł wykonać swoją kostkę czekolady, nie zabrakło również degustacji. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu oraz poczęstunku w Owocowym Ogrodzie Miejskim, gdzie znaleziono naprawdę wiele zdrowych smakołyków.

8 lipca

W kolejny dzień zajęć wakacyjnych dzieci wcieliły się w małych chemików. 
Wykonane zostały ciekawe eksperymenty takie jak: domowy wulkan, krystalizację soli czyli magiczna tęcza z wykorzystaniem kolorowych cukierków.
Uczestnicy poznali także nową metodę malarską, którą jest malowanie kawą. Technikę malowania tym czarnym, aromatycznym napojem stosowano już wiele lat temu w Chinach do barwienia papieru, tworząc efekt postarzenia.


II TYDZIEŃ

11 lipca

Kolejny tydzień zajęć wakacyjnych rozpoczął się od wykonania elementów potrzebnych do stworzenia słoika na pyszności! 
Dekoracje wyglądały tak apetycznie, że każdy miał ochotę je zjeść Niestety było to niemożliwe, bo wykonane zostały z glinki polimerowej.

12 lipca

Na stołach w Nutka Cafe królowały owoce, z których wykonane zostały pyszne i zdrowe sałatki owocowe! Zadaniem uczestników było także odgadnąć najpierw po dotyku a później po smaku jaki to owoc, były również nieznane dla niektórych smaki np. pomelo czy granatu. Następne zadanie polegało na ćwiczeniu współpracy w grupie. Dzieci w grupach kilkuosobowych wykonały rysunki do treści piosenki, nad którą popracujemy w następnym tygodniu.

13 lipca

W środę 13.07.2022 r. uczestnicy zajęć wakacyjnych Nutka Cafe a także świetlic wiejskich w Kamieniu Śląskim, Górażdżach, Strzebniowie oraz Choruli wybrali się na wycieczkę do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Główną atrakcją był podziemny spływ. Była to niesamowita przygoda, ukryta pod ulicami w XIX-wiecznych oryginalnych wyrobiskach dawnej Sztolni i jednocześnie najdłuższa tego typu podziemna trasa w górnictwie węglowym! 
W trakcie przepływu łodziami spotkać można było legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka, co dostarczyło niesamowitych wrażeń. Poznano także w jak ciężkich warunkach pracują górnicy, postać św. Barbary i wiele innych ciekawostek.
Nie zabrakło także czasu na odpoczynek na świeżym powietrzu przy pięknej fontannie a także spaceru w specjalnej strefie CARNALL z poprzemysłowymi budynkami, w jednym z nich ukrywa się działająca, ponad 100 letnia maszyna parowa, czy unikatowa, jedyna taka wystawa poświęcona ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalni. Atrakcji było co nie miara!

14 lipca

Czwartek to dzień zajęć sportowych podczas wakacji z Nutka Cafe. Był czas na zabawę na placu zabaw oraz rozgrywki sportowe na kompleksie boisk. 
Można było nauczyć się także wykonać statek metodą origami, a także pomalować twarz lub wykonać tatuaż. Następnie wspólnie wybrano się na lody. Chwila odpoczynku wszystkim się przydała po takich aktywnościach.

15 lipca

W szkole uczono, że wyróżniamy 3 stany skupienia materii: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się, że jest coś pomiędzy! Ciecz nienewtonowska, to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. Brzmi ciekawie?
Kolejny eksperyment polegał na gasnącej świeczce. Świeczka zgasła wcale nie za sprawą powietrza czy wody, jednak nie zdradzimy naszej tajemnicy. Wykonano także bańki XL oraz „bańki w bańce”.
Dzieci próbowały wykonać także własne „slimy” czyli ciągnącą masę. Ciekawostką jest to, że jedne wyszły a inne nie… dlaczego? To wie tylko matka natura  Dzień z eksperymentami zaliczamy do bardzo udanych!
Ostatnią godzinę uczestnicy spędzili na świeżym powietrzu, każdy mógł robić to co lubi najbardziej: były naklejki, ścieżka sensoryczna, plac zabaw, chwila relaksu, ale także czas na wspólną rozmowę bez telefonu czy internetu co szczególnie nam się podobało!


III TYDZIEŃ

18 lipca

Zajęcia rozpoczęły się od lekcji muzyki z Panią Elą Klimas oraz Gośćmi, którzy zaprezentowali nam grę na instrumentach perkusyjnych. Dzieci, mogły także zagrać na różnych instrumentach, wykonano między innymi piosenkę o Doboszu, do której wykonały ilustracje.
Kolejne zadanie polegało na stworzeniu obrazu na płótnie!
Pomysłów było wiele. I chociaż inspiracją był piękny obraz baletnicy z sukienką z tiulu oraz motyw safari, dzieci stworzyły także własne prace. Wszystkie wyszły wspaniałe. 

19 lipca

W kulinarny wtorek dzieci mogły samodzielnie wykonać swoją własną pizzę! Rozpoczęto od wyrabiania ciasta oraz krótkiej pogawędki na temat składników oraz tego czym są drożdże i jakie jest ich działanie. Następnie wybrano swoje ulubione składniki, które trafiły na wyrobione ciasto. 
Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszego, czyli wspólnego jedzenia. Dziękujemy Restauracja Centrum za przygotowanie, było pysznie! 
Dziś dokończono także słoiki na nasze słodkości, wyszły na prawdę przepięknie. Elementy wyglądały tak realistycznie, że niejedna osoba miała ochotę ich spróbować.

20 lipca

W tak słoneczną pogodę uczestnikom zajęć wakacyjnych z Nutką Cafe, nie pozostało nic innego jak skorzystać z terenów rekreacyjnych przy pływalni w Gogolinie. Zabawa w wodzie wszystkim przyniosła ulgę od upałów, był czas na odpoczynek, opalanie, a do dyspozycji dzieci miały także ślizgawkę wodną, ślizg wodny oraz boiska do siatkówki plażowej i do koszykówki.

21 lipca

50 - osobowa grupa uczestników zajęć wakacyjnych z Nutka Cafe, Świetlic w Choruli, Strzebniowie, Komionka i Odrowąża wzięła udział w wycieczce do Katowic.
Celem wycieczki była podróż do "Bajki Pana Kleksa". Bajka Pana Kleksa to pierwsze w Polsce Centrum Kultury, Nauki i Zabawy podzielona na 8 stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja, Złomowisko Robotów.
Uczestnicy przeszli wspólnie przez wszystkie strefy tematyczne w poszukiwaniu 3 zaginionych przedmiotów Pana Kleksa. Była to podróż wypełniona wspólną zabawą, poszukiwaniem wskazówek i rozwiązywaniem zagadek. Wszyscy świetnie się bawili także podczas warsztatów chemicznych. To był bardzo udany dzień a na twarzach najmłodszych ciągle gościł uśmiech! Do zobaczenia Panie Kleksie!

22 lipca

Ostatniego dnia pierwszego turnusu Nutka Cafe było to co dzieci lubią najbardziej czyli... aktywnie i brudno!
A to za sprawą kolejnych eksperymentów, które wykonano. Dzieci poznały także metodę decoupage na drewnianych skrzyneczkach oraz brelokach. Wszyscy także dokończyli swoje prace aby zabrać je do domu. Wszystko co dobre szybko się kończy i tak jest również z naszym turnusem. Serdecznie dziękujemy Uczestnikom oraz rodzicom za wspólnie spędzony czas!