Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Górażdże

Dwa tygodnie zajęć wakacyjnych w świetlicy w Górażdżach przebiegły w pomyślnej atmosferze. Bardzo zróżnicowane propozycje warsztatów pozwoliły chociaż trochę zaspokoić potrzebę działań twórczo – artystycznych, pomimo tego, że wakacje w świetlicy trwały tylko 2 tygodnie. Zrealizowano wiele ciekawych zajęć warsztatowych, takich jak: papierowa wiklina, sztuka wyplatania sznurkiem – makrama (breloki i bransoletki), kwiaty z plastikowych butelek, a także zorganizowano wyjścia w teren – czyli okazja do posmakowania lokalnej turystyki.

Ewa Kremer
opiekun zajęć wakacyjnych

Uprzejmie informujemy, że od 2 marca 2020 r. świetlica młodzieżowa w Górażdżach będzie czynna w poniedziałki od 15:00 do 19:00, w środy od 17:00 do 19:00 oraz w piątki od 14:00 do 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Mimo, że rozpoczął się już rok szkolny, wszyscy możemy miło wspominać czas wakacyjny. Na Świetlicy w sierpniu odbyło się wiele ciekawych zajęć. Wykonywaliśmy przeróżne doświadczenia, łączyliśmy składniki, próbowaliśmy stworzyć tak popularne ostatnio slimy – glutki, z płynu do prania, pianki do golenia.

Udekorowaliśmy z domu przyniesione słoiki. Z pomocą soli gruboziarnistej, brokatu, kolorowych wstążek powstały bardzo efektowne lampiony, które tworzą nastrój wieczorową porą.

Ozdobiliśmy naszą salę świetlicową wykonanymi sercami z  kolorowej włóczki, zawieszonymi na kiju. Połączenie kolorów stworzyło interesujący efekt, więc takie same serca każdy przyozdobił sobie, by stworzyć w domu dekorację.

Malowaliśmy farbami zebrę na pasach, korzystaliśmy z kredek świecowych oraz czarnej farby, tworząc tęczowe litery, kolorowe wzory, kwiaty.

Na spotkaniach z Panią z Biblioteki wysłuchaliśmy bajek o piratach, kolorowaliśmy obrazki, szukaliśmy słodkich skarbów ukrytych na naszym placu, rysowaliśmy kredą na podwórku.

Na warsztatach kulinarnych przygotowaliśmy tosty francuskie pieczone na patelni z brązowym cukrem i zdrowym olejem kokosowym, upiekliśmy placki z cukinii. Na podwieczorek ugotowaliśmy również kisiel owocowy oraz budyń. Mieliśmy okazję upiec kolorowe kanapki z serem, szynką, pomidorami. W przerwie między kolejną porcją tańczyliśmy przy muzyce, biorąc udział w konkursie i zabawach.

Na zakończenie zajęć wakacyjnych 13-14 sierpnia na świetlicy zostały zorganizowane warsztaty mydlarskie. Każdy mógł stworzyć swoje własne mydełko. Eksperymentowaliśmy ze specjalną masą, kolorowymi barwnikami, aromatami pachnącymi colą oraz wanilią, suszonymi płatkami róż oraz lawendy. Własnoręcznie zrobione, kolorowe i pachnące mydełka to piękna ozdoba naszej łazienki. Zapakowane w folię powstały niepowtarzalne dzieła, które każdy mógł zabrać do domu.

Nadszedł wrzesień, więc czas nowych wyzwań i doświadczeń. Na świetlicy przygotowujemy się do konkursu dożynkowego, którego efekty zobaczymy już niebawem.

 

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Pierwszy miesiąc wakacji minął, więc czas na krótkie podsumowanie. Tegoroczne wakacje na Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach spędzamy bardzo aktywnie. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, kulinarnych, majsterkowaniu, zabawach na świeżym powietrzu, spotkaniach z Panią z Biblioteki. Na samym początku przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa. Odbyła się rozmowa z dziećmi, jak należy się zachowywać podczas wakacji, by spędzić je bezpiecznie. Przypomnieliśmy sobie o dobrych i złych zachowaniach w domu, na jezdni, na podwórku, w lesie. Zapisaliśmy sobie numery telefonów alarmowych.

Podczas warsztatów plastycznych przygotowaliśmy gazetkę wakacyjną, która umila nam czas zajęć.  Mogliśmy stworzyć kolorowe pajacyki z talerzyków papierowych oraz bibuły, które też ozdabiają naszą świetlicę. Malowaliśmy akwaria dla żółwi z pomocą folii bąbelkowej. Stworzyliśmy latawce z patyczków laryngologicznych. Zaprosiliśmy również do nas Gościa - Panią Jolantę Lerch, która pokazała nam jak wykonać swój łapacz snów. Ilość zainteresowanych wciąż wzrastała, więc poświęciliśmy kilka dni na ich zrobienie. Mimo małych trudności z wykonaniem, każde dziecko było bardzo usatysfakcjonowane swoją pracą. Nauczyliśmy się w ciekawy sposób barwić sól, za pomocą kolorowej kredy powstały różne kolory tęczy. Zabawa dostarczyła dzieciom wielu wrażeń dotykowych oraz sporo radości. Kolorową solą wykleiliśmy motylki. Powstały piękne prace.

Na cotygodniowych warsztatach kulinarnych każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Próbowaliśmy przepysznych naleśników z dżemem, nutellą, bitą śmietaną. Wykonaliśmy kolorowe, a jakże zdrowe soki z ulubionych warzyw i owoców oraz koktajl truskawkowy ze szpinakiem. Upiekliśmy również babeczki brownie z malinami oraz borówkami. Bardzo spodobał się dzieciom prosty przepis na wykonanie placków twarogowych, nie było żadnych trudności z ich zrobieniem, a tym bardziej z ich zjedzeniem. Wytrwane przekąski też u nas gościły. Upiekliśmy pizzerinki z ciasta francuskiego z serem, szynką i ziołami oraz upiekliśmy bardzo zdrowe i smaczne placuszki z cukinii.

W czwartkowe popołudnia Pani z Filii Bibliotecznej w Górażdżach zabierała nas do krainy przygód z baśniami z dalekich wysp i krajów. Wysłuchaliśmy baśni z różnych stron świata, kolorowaliśmy obrazki, rozwiązywaliśmy krzyżówki oraz rebusy.

Gdy upały nam nie doskwierały wybraliśmy się na piesze wycieczki oraz na plac zabaw.
W II tygodniu wraz ze Świetlicami z Kamienia Śląskiego, Kamionka oraz Nutką Café wybraliśmy się na wycieczkę do Zoo w Opolu. Obdarowani przez Sołtysa Górażdży czapkami przeciwsłonecznymi śmiało mogliśmy spacerować w ten słoneczny dzień. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy wiele ciekawych okazów zwierząt, ssaków, ptaków oraz roślin. Nawet polska krowa znalazła się w zoo. Podziwialiśmy pokaz karmienia uszatek.

Na zajęciach świetlicowych zawsze jest wesoło, graliśmy w gry planszowe, karty, plaster miodu, UNO. Stała grupa bywalców kilka razy w tygodniu przychodziła, by rozegrać turniej w Eurobiznes. Tenis stołowy cieszył się dużym powodzeniem.

Na warsztatach z majsterkowania wykonywaliśmy przeróżne eksperymenty, z wodą, pianką do golenia, olejem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a przy tym mieliśmy wiele zabawy. Dzieci na widok kolorowego deszczu, czy bąbelków były zachwycone.

Zorganizowaliśmy dzień SPA. Każdy mógł zrobić sobie peeling na dłonie z kawy, cukru brązowego, oleju kokosowego. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni działaniem i rezultatem. Później nadszedł czas na malowanie i ozdabianie paznokci oraz nakładanie balsamu nawilżającego. Na samym końcu zrobiliśmy naturalną nawilżającą maseczkę na nasze twarze. Użyliśmy wielu zdrowych składników: jogurtu naturalnego, miodu, banana, płatków owsianych. Okazało się, że maska nie tylko bardzo dobrze wpływa na nawilżenie naszej twarzy, ale także smakuje wszystkim. Z tych samych składników stworzyliśmy bardzo smaczny deser.

Mamy nadzieję, że kolejne zajęcia sierpniowe również będą cieszyć się dużym zainteresowaniem oraz obecnością wielu uczestników.

 

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

W ubiegłym tygodniu zostały zorganizowane w Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach warsztaty plastyczne. Tematem przewodnim było wykonanie prezencików z okazji tak ważnego święta – Dnia Ojca, które obchodziliśmy w niedzielę – 23 czerwca. Dzieci zaprezentowały na zajęciach swoje umiejętności w wykonaniu breloczków do kluczy, ramek na zdjęcia z filcu oraz serduszek ozdobionych kawą. Dzięki kreatywności i pomysłowości wszystkich uczestników powstały bardzo ładne upominki!

 

Drogi Tato!

Na dzień Ojca ślemy życzenia,

Bo to nie jest bez znaczenia!

Jesteś dobry dla nas Tato,

Chcemy podziękować za to!

Wspierasz nas od urodzenia,

Więc się nigdy już nie zmieniaj.

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

W piątek 7 czerwca 2019 r. w przepiękną popołudniową pogodę Przedszkole w Górażdżach przy współpracy z Radą Sołecką i Sołtysem zorganizowali festyn z okazji Dnia Dziecka.  W programie festynu znalazło się wiele atrakcji: gry, zabawy, konkursy prowadzone przez animatora. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy wygrywał los. Dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i zamienić się w swoją ulubioną postać.


Wielką atrakcją był Występ nauczycieli pt. „Świnki trzy”, śląskie beranie w wykonaniu dzieci, a także pokazy i  przyjazd Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Najbardziej oblegane były stoiska z watą cukrową, ciastami, i innymi smakołykami. Wśród tylu atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Był to też świetny moment, by spędzić czas w gronie najbliższych i okazać swoim dzieciom sporo miłości. Na twarzach dzieci widzimy mnóstwo uśmiechu, więc festyn możemy zaliczyć do udanych!

 

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Dzień matki obchodzony 26 maja jest dla nas bardzo ważnym dniem – dedykowany i poświęcony naszym mamom. Przygotowywaliśmy się do tego święta przez kilka dni.
Z pomocą naszego gościa – Pani Joli, zostały zorganizowane warsztaty plastyczne, na których każdy z nas mógł stworzyć piękny kwiat, a nawet cały ich bukiet. Nauczyliśmy się szyć, oraz wyklejać z filcu. Wszyscy zebrali swoje prezenciki do domu. Podczas całego tygodnia dzieci również rozmawiały o swoich mamach, ich rolach w rodzinie. Wykonały piękne serduszka z wypisanymi cechami, ozdobione ziarenkami kawy. 


Było również wiele zabawy na podwórku z piłką oraz rysunki kredą na placu.

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszego kraju. Z okazji Święta Narodowego 3 maja, które obchodzimy na pamiątkę uchwalenia Konstytucji, dzieci w świetlicy omawiały symbole narodowe, patriotyczne oraz ich znaczenie w życiu każdego z nas. Przypomnieliśmy sobie wiersz W. Bełza “Polak Mały” oraz hymn Polski “Mazurek Dąbrowskiego”.  


Malowaliśmy wspólnie symbole narodowe - flagę oraz godło, wycinaliśmy z papieru serca, kwiaty oraz flagi. Z wszystkich prac wykonaliśmy piękną gazetkę tematyczną, uwrażliwiającą dzieci na wartości związane z ojczyzną.  


W między czasie upiekliśmy smaczne gofry, które zostały zjedzone podczas wspólnej zabawy.  

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

 

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji dzieci na świetlicy w Górażdżach bardzo aktywnie przygotowują się do Świąt.

W czwartek 11.04.2019 r. odbyły się warsztaty plastyczne. Poza pogadanką o symbolach i tradycjach wielkanocnych wykonaliśmy przepiękne prace. Stworzyliśmy ozdoby takie jak: kolorowe jajka ozdabiane metodą decoupage oraz zajączki z mchu. Wiele radości mieliśmy z masą porcelanową. Każdy mógł wyciąć i pomalować swoje ozdoby, które zostały zawieszone na gałązkach i ozdabiają nam świetlicę. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

We wtorek 16.04.2019 r. zorganizowano warsztaty kulinarne. Dzieci wykonały ciasteczka wielkanocne, ozdabiały je i malowały, a na samym końcu zjadły swoje przysmaki. Przypomnieliśmy sobie również o zwyczajach, które znamy z naszych domów.

Nasza miejscowość została już pięknie posprzątana, ozdoby wykonane, ciasteczka upieczone, więc śmiało możemy oczekiwać Świąt.

Życzymy wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

 

W dniu 15.04.2019 r. w piękne poniedziałkowe popołudnie Sołtys wraz z Radą Sołecką wsi Górażdże zorganizowali sprzątanie naszej miejscowości. Nasza grupa świetlicowa z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w akcji. Wszyscy zaopatrzeni w zapas worków foliowych oraz rękawic wyruszyliśmy w teren. Dzieci dowiedziały się, jak wielkie znaczenie ma dbałość o środowisko, szczególnie o miejsce, w którym mieszkamy. Towarzyszyło nam wiele emocji – od zaskoczenia ilością śmieci, po radość, że możemy choć w małym stopniu pomóc.

Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez mieszkańców, którzy zrobili nam niespodziankę i poczęstowali nas soczkami oraz batonikami.

Po wspólnym sprzątaniu Rada Sołecka przygotowała dla wszystkich uczestników  poczęstunek – upieczone kiełbaski i pizzę.Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Dnia 21 marca 2019 r. rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, która jest zapowiedzią słonecznych dni i budzenia się przyrody do życia.

Można to zauważyć nie tylko po aktywności dzieci na boisku, ale również przez bardzo chętne wykonywanie prac plastycznych ukazując uroki tej kolorowej i radosnej pory roku, które można podziwiać w naszej sali.


Wychowankowie świetlicy malowali ilustracje przedstawiające zwiastuny wiosny. Wykonywali również z kolorowego papieru wiosenne kwiaty układając sukienkę dla Pani Wiosny, biedronki, żabki. Wszystkie prace plastyczne naszej świetlicy posłużyły do wykonania gazetek w sali świetlicowej oraz udekorowania okien.

Z tej okazji zrobiliśmy pyszne naleśniki, które każdy mógł zjeść nabierając sił na zabawę na podwórku i jazdę na rowerze.

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

 

W dniach 28.01 - 6.02.2019 r. W świetlicy młodzieżowej w Górażdżach odbywały się zajęcia dla dzieci, które miały możliwość spędzić swój „feryjny” czas w ciekawy, atrakcyjny sposób.

Biorąc pod uwagę fakt, że grupa uczęszczających do świetlicy była zróżnicowana pod względem wiekowym, każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Naszą wspólną przygodę rozpoczęliśmy realizując opracowany wcześniej plan zajęć.

Na samym początku odbyło się spotkanie z Panią i Panem z Policji oraz Straży Miejskiej. Podczas pogadanki zaprezentowano nam, jak należy zachowywać się podczas ferii, by spędzić je bezpiecznie. Pan Strażnik przytoczył nam zachowania dobre i złe w domu, na jezdni, na podwórku, czy w lesie. Przypomnieliśmy sobie numery telefonów alarmowych. Każdy otrzymał kolorową książeczkę do poczytania z rodzicami, a także kolorowanki i gry o zachowaniu bezpieczeństwa.

Zostały zorganizowane zajęcia kulinarne. Przygotowaliśmy razem z dziećmi ciasto na naleśniki, które później zostały przez nas upieczone i bardzo smacznie zjedzone. Zrobiliśmy własnoręcznie pizzę z ulubionymi składnikami. Najbardziej jednak zasmakowała wszystkim Margherita.

Mogliśmy stworzyć ulubione soki i koktajle w wyciskarce. Każdy przyniósł swoje ulubione owoce i warzywa. Można było spróbować Kubusia, smoothie truskawkowego, a także bardzo zdrowego koktajlu ze szpinakiem, gruszką i jabłkiem. Wszystkie smaki okazały się niepowtarzalne.

Podczas zajęć plastycznych dzieci mogły stworzyć projekt swojej koszulki za pomocą specjalnych mazaków i kredek. Pojawiły się ulubione postaci z gier i bajek, znani sportowcy, napisy z imionami, kwiaty, serduszka.

Na zajęciach z majsterkowania wykonaliśmy ozdoby do swojego domu za pomocą patyczków laryngologicznych, które najpierw zostały pomalowane, później sklejone, by utworzyć serwetniki, przybornik na kredki, a nawet sanki.

Wiele frajdy sprawiło również malowanie i tworzenie z masy solnej różnych kształtów i przedmiotów. 

W czwartek zaprosiła nas do swojej Filii Pani z Biblioteki. Przypomnieliśmy sobie pory roku, w szczególności zimę. Przy zimowych kolorowankach wysłuchaliśmy bajeczkę „Max zimą”. Niejedna zimowa zagadka dała nam do myślenia.  Szukaliśmy zimowych zwierzątek, jednak wszystkie się przed nami schowały –  jednak trzeba zachowywać się w lesie trochę ciszej!

Dużą ilość naszej energii zużywaliśmy na zajęciach sportowych. W ramach tych zajęć poznaliśmy i doskonaliliśmy techniki gier zespołowych, trenowaliśmy swój umysł przy grach planszowych i w karty. Odbył się również turniej tenisa stołowego. Rywalizacja sprawiła wiele przyjemności.

Na zakończenie ferii 15-osobowa grupa dzieci z Górażdża, a także uczestnicy świetlic z Kamienia Śl., Kamionka oraz Strzebniowa pojechali na wycieczkę do Kędzierzyna –Koźla, by móc zobaczyć seans pt.: "Ralph Demolka w Internecie". Wszyscy byli bardzo podekscytowani z możliwości wyjazdu.

Cieszymy się z faktu, że wszyscy są zadowoleni z czasu spędzonego na świetlicy podczas ferii,
o czym świadczą piękne uśmiechy na twarzach dzieci.

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Mimo, że styczeń to chłodny i zimowy miesiąc, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. Nasze Babcie i Dziadkowie obchodzą wtedy swoje święto. Z tej okazji przy ciepłej herbacie przygotowaliśmy na świetlicy w Górażdżach drobne upominki. Dzieci wykonywały serca z masy solnej oraz kartki z życzeniami. Każdy zabrał swoją niespodziankę dziadkom, by móc im złożyć życzenia i życzyć 100 lat.

Monika Matuszek
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Każdy lubi doświadczenia. Idąc tym tropem w naszej świetlicy zorganizowaliśmy zajęcia, na których dzieci malowały bańkami mydlanymi. Na kolejnych sadziliśmy kwiatki. Dzięki tym zajęciom dzieci poznały jakie kolory należy łączyć, aby powstał inny oraz jak dbać o rośliny.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Nasze dzieci chętnie spędzają czas na sportowo. Dlatego wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. Zwiedziliśmy miejscowość Górażdże. Największą atrakcją okazał się jednak piknik. Każdy przyniósł coś dobrego. Wszyscy zadowoleni i syci wróciliśmy szczęśliwie do domów.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

W sierpniowy poranek pojechaliśmy do Pietni do stadniny koni. Podczas wycieczki jechaliśmy powozem konnym, każdy mógł osobiście pojeździć na koniu. Poznaliśmy przyrządy, przydatne w stadninie. Na zakończenie zjedliśmy kiełbaskę z grilla. Bardzo miło i ciekawie spędziliśmy czas.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

W trakcie tegorocznych wakacji nasza świetlica odwiedziła Westernowy Park Rozrywki w Żorach. Na miejscu przywitał nas animator, który oprowadził nas po całym miasteczku. Każdy mógł skorzystać z wielu atrakcji mini park linowy, kolejka, kino 3D itd. .. Urozmaiceniem zajęć były westernowe historyjek. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie napadu na bank. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

W naszej świetlicy szybko płynie czas. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Szczególnie podobały się: doświadczeniach fizycznych, zajęcia kulinarne np. andruty, ognisko, kompot, pierogi, sportowe na placu zabaw np. siłowni i boisku, gry umysłowe np. kalambury, milionerzy. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Podczas wtorkowych zajęć czytaliśmy wiadomości oraz słuchaliśmy prezentacji dotyczących 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wykonaliśmy orła na biało - czerwonym, flagi oraz kotyliony. Każde dziecko w naszej świetlicy potrafi wymienić symbole narodowe.

 

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Nasze wakacje rozpoczęliśmy już w czerwcu od wykonania laurek z okazji Dnia Ojca. Następnie gościliśmy pana policjanta, który opowiedział o kilkunastu bezpiecznych i niebezpiecznych sytuacjach podczas wakacji. Dzięki tym informacjom dzieci wiedzą, gdzie mogą bezpiecznie bawić się. Następnie poczęstowaliśmy naszego gościa słodkim deserem, który został przygotowany na początku naszych zajęć.

Lucyna Kopton
opiekun Świetlicy Młodzieżowej w Górażdżach

Deklaracja dostępności

Zajęcia w GOK

Najbliższe wydarzenia

Polub nas na Facebooku!

BIP

 

bip m

 

 

 

 

epuap

Wyszukaj na stronie

Realizowane projekty

Logo NCK Visegrad Fund logo 182 logo mkidn kolor logo dom kultury plus euroregion pradziadedukoBardzo Młoda Kultura
Początek strony /*====== Moduł dostępności ======*/