Plan pracy Świetlicy w Malni 2013r.

1. Główne cele:

Integracja dzieci, tworzenie grupy, budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.                 Zainteresowanie dzieci pracą na rzecz innych, prace charytatywne na rzecz środowiska lokalnego

Zapoznanie dzieci  z kulturą, sztuką, i tradycjami naszego regionu.

-                     Zdobycie przez dzieci nowych umiejętności z zakresu papieroplastyki, zapoznanie z mniej znanymi technikami zdobienia jaj wielkanocnych tj. batik, wytrawianie,

-                     Stałe rozbudzanie „duszy artystycznej” w dzieciach. -     Uwrażliwienie dzieci na potrzebę ochrony środowiska, segregowanie śmieci.

2.Plan pracy: I. Przygotowanie i wspólne przeżywanie uroczystości wg kalendarza  imprez:

1.  Ferie na Świetlicy wg planu szczegółowego.

2.  Dzień Babci i dziadka. Przygotowanie prezentów dla swoich babć i dziadków.

3.  Dzień chorych. Przygotowanie drobnych upominków i programu artystycznego dla seniorów naszej Parafii z okazji ich corocznego spotkania.

4.  Konkurs „Śląskie beranie”. Wspólne przygotowanie tekstów, ćwiczenie prawidłowej wymowy i dykcji. Przygotowanie dzieci do udziału w gminnym konkursie.

4.                  Warsztaty kroszonkarskie. Zapoznanie dzieci, młodzież i osoby dorosłe z różnymi technikami zdobienia jaj wielkanocnych charakterystycznymi dla naszego regionu (rytownicza, batik, wytrawianie, oklejanie). Przygotowanie dzieci do udziału w konkursach kroszonkarskich.

5.                  Konkursy kroszonkarskie: świetlica, gminny i wojewódzki konkurs kroszonkarski. 6. Jarmark wielkanocny w Gogolinie. Przygotowanie stroików, jaj, wypieków wielkanocnych itp.

oraz ich prezentacja na jarmarku.

7.„Zajączek” na świetlicy. Przypomnienie wierzeń, zwyczajów związanych z Wielkim Tygodniem. Przygotowanie koszyczka dla „zajączka”, tradycyjne gry i zabawy wielkanocne.

8.  Dzień Matki. Przygotowanie prezentów dla mam, krótkiego występu artystycznego. Spotkanie przy kawie dla mam. 9. Dzień dziecka. Dzień pełen niespodzianek z konkursami i nagrodami.

10.  Wakacje na świetlicy wg planu szczegółowego.

11.  Dożynki. Praca ze słomą i ziarnem, współpraca z sołectwem w przygotowaniu korony  i korowodu dożynkowego.

12.  Przygotowanie „Jasełek po Śląsku”

13.  Wieczór Andrzejkowy, przygotowanie wróżb i zabaw związanych z „andrzejkami”.

14.  Kiermasz „Mikołajkowy” w Gogolinie. Przygotowanie ozdób bożonarodzeniowych, pieczenie pierników oraz prezentacja wyrobów na kiermaszu.

15.  Spotkanie z postacią św. Mikołaja na świetlicy.

16.  Wieczór wigilijny. Tradycyjny stół, potrawy, kolędy. Wierzenia i legendy związane z okresem bożonarodzeniowym.

II.                Czynne uczestnictwo w uroczystościach gminnych, sołeckich i lokalnych.

III.             Stała współpraca z sołtysem, radą sołecką, radnym oraz całym środowiskiem lokalnym.

IV.             Stała współpraca z Publiczną Szkołą Podstawową w Malni, Biblioteką, Parafialnym Caritas, Mniejszością Niemiecką.

V.                Cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi.