W czwartek 12 maja 2016r. w Gminnym Centrum Kultury odbyło się spotkanie w ramach projektu: „Vom Vergessen bewahren / Ocalić od zapomnienia – biografia Johannesa Hellmanna na przykładzie zebranych materiałów”. Projekt ten był oddolną inicjatywą Koła DFK Mniejszości Niemieckiej w Gogolinie zorganizowanym we współpracy partnerskiej z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gogolinie.

Zaproszeni prelegenci - Pani Lidia Kontny oraz Pan Rudolf Hylla, którzy przyjechali z Szemrowic koło Dobrodzienia, przybliżyli zebranym sylwetkę Johannesa Hellmanna, który nazywany jest Ojcem śląskiego pożarnictwa. Prowadzący przedstawili nie tylko biografię lecz również historię Medalu Hellmanna.

Spotkanie sfinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec poprzez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych z siedzibą Opolu.