Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się 10 września na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie. Współorganizatorem dożynek była dzielnica Gogolin-Karłubiec.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna w intencji wszystkich rolników gminy Gogolin oraz ich rodzin w Kościele Parafialnym św. Anny i św. Joachima w Gogolinie-Karłubcu.

W mszy św. koncelebrowanej przez ks. Huberta Sklorza oraz ks. Stanisława Kołodzieja uczestniczyli przedstawiciele gogolińskiego samorządu oraz członkowie delegacji z miast partnerskich, a także zaproszeni goście. O oprawę muzyczną zadbała Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic. Na ręce ks. Huberta Sklorza, bochen chleb złożyli starostowie dożynkowi: Anna Wolska i Józef Malkusz, a asystentami dożynkowymi byli: Joanna i Paweł Chudalla. Poświęcone zostały także przyniesione przez rolników, ogrodników i sadowników tegoroczne plony. Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy porannej sumy otrzymali symboliczny bochenek chleba.

W godzinach popołudniowych przez centrum miejscowości – ulicami Wyzwolenia i Kościelną na Plac Benedyktyński przeszedł barwny korowód, na czele z Orkiestrą Dętą Górażdże Cement SA. Można było podziwiać pięknie przyozdobione przyczepy, wozy z humorystycznymi scenkami rodzajowymi, bogato zdobione – misternie wykonane korony oraz wieńce dożynkowe, czy płody rolne lokalnych rolników, ogrodników i działkowców. W przemarszu wzięli udział również przedstawiciele miast partnerskich, przedstawiciele sołectw i dzielnic, Stadtkapelle Schongau, Zespół Mażoretek Asanka, Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, a także przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń i lokalnych grup działania, jak również uczestnicy konkursu „Jadą goście, jadą”.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Reinertem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Gogolinie Piotrem Czokiem wręczyli nagrody w konkursach dożynkowych.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

wozy korowodowe

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymali: Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Zakrzów oraz Dzielnica Gogolin-Karłubiec.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymują: Sołectwo Chorula, Sołectwo Obrowiec, Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

wystawa płodów

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymały: Sołectwo Chorula, Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Malnia, Sołectwo Zakrzów, Dzielnica Gogolin-Karłubiec, Dzielnica Gogolin-Strzebniów, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymały: Sołectwo Obrowiec oraz Sołectwo Odrowąż.

konkurs koron żniwnych

I miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymały: w kategorii koron ziarnkowych – sołectwo Odrowąż; w kategorii koron kłosowych – Dzielnica Gogolin-Strzebniów, sołectwo Obrowiec, sołectwo Kamień Śląski; w kategorii koron mieszanych – dzielnica Gogolin – Karłubiec, sołectwo Kamionek, sołectwo Zakrzów, sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł w kategorii koron kłosowych – Sołectwo Chorula oraz Sołectwo Dąbrówka; w kategorii koron mieszanych – sołectwo Malnia

Wyróżnienie specjalne

Za pielęgnowanie tradycji kulturowych i za bardzo duży wkład pracy w przygotowaniu dożynek 2023 dla Dzielnicy Gogolin-Karłubiec w wysokości 2000 zł.