Znaczki turystyczne
Już od dziś w Centrum Informacji Turystycznej przy Gminny Ośrodku Kultury w Gogolinie pojawiła się nie lada gradka dla kolekcjonerów. Nasze IT po raz pierwszy przystąpiło do idei tzw. „Znaczka Turystycznego" - Znaczki Turystyczne
Króciutko czym właściwie jest znaczek turystyczny? ?
To okrągły krążek, pamiątka z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.
Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu.
W naszej Gminie są również osoby, które kolekcjonują takie znaczki. Wśród nich są: Pan Mirosław Czekała oraz Pan Dariusz Gołębiowski – którzy prezentując nam swoją kolekcję zainspirowali do wydania znaczków również z Gogolina. Po owocnym spotkaniu, zakasano rękawy do pracy, żeby znaczki pojawiły się przed zbliżającymi się imprezami.
Idealnym pomysłem wydawało się wydanie w 2023 r. znaczka okolicznościowego (tzw. Jokera) – w ramach obchodów Jubileuszu 800 - lecia Gogolina, a także znaczków turystycznych przedstawiających pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie oraz Pieców Wapiennych.
Jak piszą na stronie znaczków „Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje”
Wszystkie trzy znaczki dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej lub w Sekretariacie GOK Gogolin w cenie 10 zł/ szt.

W jaki sposób połączyć promocję kolei oraz naszej małej ojczyzny?
Właśnie tak! Do Gogolina pociągiem POLREGIO przyjechała grupa małych podróżników. Celem tegoż projektu jest przede wszystkim promocja przejazdów pociągami regionalnymi POLREGIO jak i promocja regionu
Wspólnie z POLREGIO oraz Centrum Informacji Turystycznej Gminy Gogolin do 09.06.2023 codziennie gościło grupę dzieci, które przyjeżdżały na krótką przerwę do miasta Karolinki i Karlika.
Wyjątkowa podróż najmłodszych z Polregio szlakiem Karlika i Karolinki
Od stacji Opole Główne do stacji Gogolin, gdzie czekali już na nich Karlik i Karolinka. Najmłodsi z opolskich przedszkoli wzięli udział w wycieczce organizowanej z okazji Dnia Dziecka przez opolski oddział Polregio.
W akcję aktywnie włączyli się pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie. Dzieci poznały m.in. historię Karolinki i Karlika, zwiedziły najciekawsze zakątki miasta, a celem spaceru był wspólny piknik i zabawa na placu zabaw.
Grupa młodzieży szkolnej z Tarnowskich Gór

Dnia 23 listopada 2022 r. grupa młodzieży szkolnej z Tarnowskich Gór w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego "Poznaj Polskę" odwiedziła Gminę Gogolin. Pracownik Centrum Informacji Turystycznej działającego przy GOK w Gogolinie opowiedział o atrakcjach turystycznych na terenie gminy oraz oprowadził grupę po Kamieniu Śląskim i Izbie Tradycji.

Akademia języka i nauki Prima w CIT

W dniach 13 i 14 lipca 2022 r. Centrum Informacji Turystycznej w Gogolinie odwiedzili uczestnicy wakacyjnych zajęć w Akademii języka i nauki Prima z Krapkowic. Dzieci obejrzały film o gminie Gogolin, wysłuchały legendy na temat Karlika i Karolinki, dowiedziały się wielu informacji na temat tradycyjnych wzorów opolskich, miały okazję skorzystać z turystycznej budki ze stemplem a także zwiedziły najciekawsze miejsca w Gogolinie.

Magnes turysty

Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie przystąpił do projektu Magnes Turysty.

Magnesy są formą pamiątki ale także stanowią okazję do kolekcjonowania ich z różnych zakątków Polski w tym również z Gogolina. Magnesy można kupić w cenie 5 zł w Centrum Informacji Turystycznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie (Plac Dworcowy 5).

Mapa punktów sprzedaży i miejsc biorących udział w akcji dostępne są pod adresem: www.magnesturysty.pl.