Koniec wakacji w Kamieniu Śląskim

Końcówka wakacji w świetlicy w Kamieniu Śląskim, to przede wszystkim aktywności: plastyczne, sportowo – rekreacyjne i wakacyjne wojaże.

Zorganizowano między innymi: warsztaty tworzenia ludzików z gałęzi owijanych włóczką i warsztaty tworzenia lampionów makramowych; zawody w budowaniu w piasku; wycieczkę rowerową na Kanapeje i „Wilczy Dół” oraz wycieczkę pociągiem do Opola na film „Wyprawa do dżungli”. Wszystkie aktywności sprawiły nam wiele radości i z całą pewnością wspomnienia pozostaną na długo. A teraz czas wrócić do szkolnych murów. Życzymy wielu miłych spotkań w świetlicy w nadchodzącym okresie jesienno – zimowym…

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Wakacyjny czas...

Półmetek wakacji już dawno za nami, ale jeszcze trochę czasu na wspólne chwile pozostało. Dzieci w Kamieniu Śląskim bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu: wspólna gra w „zaklepywankę”, formowanie w piasku, podchody i rowerowe wojaże – to jest to, co lubią najbardziej. W świetlicowe popołudnia towarzyszy im również: papierowa wiklina, fryzjerskie popołudnia i różne prace plastyczno – kreatywne – szczególnie z wykorzystaniem darów natury.

Dnia 11 sierpnia 2021 r. odbyła się wycieczka rowerowa na Zakrzowską Szpicę. Wrażeń nie brakowało. Na szczycie Szpicy odczytano legendę związaną z tym miejscem. Nie zabrakło wspólnych „leśnych” zabaw i przygód.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Wycieczka do Nysy
5 sierpnia 2021 r. odbyła się całodniowa wycieczka do Nysy, w której udział wzięli uczestnicy wakacyjnych zajęć w świetlicach w Choruli, Górażdżach, Kamionku i Kamieniu Śląskim. Pomimo deszczowej aury był to udany dzień.
W programie wyjazdu znalazły się m. in. multimedialna trasa turystyczna, zwiedzanie podziemnych korytarzy i bunkrów, mnóstwo nietypowych zabaw i konkurencji oraz bardzo ciekawa forteczna gra terenowa.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

Wakacje w Kamieniu Śląskim

Wakacje w świetlicy w Kamieniu Śląskim ruszyły pełną parą. Inspiracji do działania nie brakuje. Nie ma czasu na nudę. Był dzień z modeliną, malowanie toreb bawełnianych, a przede wszystkim czas poświęcany na zabawy na świeżym powietrzu.

Dnia 8 lipca odbyła się wycieczka do fabryki sznurka w Opolu. Zorganizowały ją wspólnie świetlice młodzieżowe w Kamieniu Śląskim, Kamionku i Choruli. Był to akcent po realizowanym projekcie "Rośliny w tradycje wplecione”.

Uczestnicy wycieczki poznali sposób powstawania sznurków. Ich produkcja wzbudziła duże zainteresowanie, szczególnie wśród chłopców. Dziewczyny zachwycały się różnorodnością barw i kolorów sznurka, a także sposobem łączenia różnych przędz. Nie brakowało również pomysłów do wykorzystania odpadów poprodukcyjnych, w postaci tulejek po przędzach. Wszyscy zostali hojnie obdarowani firmowymi krówkami oraz próbkami różnorodnych sznurków.

Opiekun świetlicy
Ewa Kremer

W środę 24 lutego 2021 r. w Kamieniu Śląskim nakręcono nowy odcinek TradycjoTeki. Co to jest Wodzionka? Chyba nie ma Ślązaka, który nie znałby tej zupy. Starsi z łezką w oku wspominają ten dawny smak dzieciństwa, a młodzi cenią za szybkie i proste a za razem praktyczne rozwiązanie kulinarne. 

Przedstawiliśmy fraszkę o wodzionce, spisaną przez twórczynię ludową – Panią Edeltraudę Krupop.

Fraszka o wodzionce

Ach! Wodzionko, ty moja zupo z chleba.
Czy mie do szczyścio coś wiyncyj potrzeba?
Bez cołkie życie jym cie na śniołdanie.
Skuli ciebie mom tak lekke... stołwanie.
 
Bo jak se spomna, że ciebie zaś jołd bydom,
to se drab łoblykom, rzykom.
Ida do kuchni czosku nakroić troszeczka,
ku tymu chleba półtora kraiczka,
 
trocha masła biera, soli, byda broł woda…
Już cie wonią, już widza twoja uroda.
Jam cie już, jam cie, niebo w gębie czuja.
I już dzisiej fest z tego se raduja,
 
iż jak Ponboczek doł mi zdrowe spanie,
to wodzionka tyż zjym jutro na śniołdanie!