W środę 24 lutego 2021 r. w Kamieniu Śląskim nakręcono nowy odcinek TradycjoTeki. Co to jest Wodzionka? Chyba nie ma Ślązaka, który nie znałby tej zupy. Starsi z łezką w oku wspominają ten dawny smak dzieciństwa, a młodzi cenią za szybkie i proste a za razem praktyczne rozwiązanie kulinarne. 

Przedstawiliśmy fraszkę o wodzionce, spisaną przez twórczynię ludową – Panią Edeltraudę Krupop.

Fraszka o wodzionce

Ach! Wodzionko, ty moja zupo z chleba.
Czy mie do szczyścio coś wiyncyj potrzeba?
Bez cołkie życie jym cie na śniołdanie.
Skuli ciebie mom tak lekke... stołwanie.
 
Bo jak se spomna, że ciebie zaś jołd bydom,
to se drab łoblykom, rzykom.
Ida do kuchni czosku nakroić troszeczka,
ku tymu chleba półtora kraiczka,
 
trocha masła biera, soli, byda broł woda…
Już cie wonią, już widza twoja uroda.
Jam cie już, jam cie, niebo w gębie czuja.
I już dzisiej fest z tego se raduja,
 
iż jak Ponboczek doł mi zdrowe spanie,
to wodzionka tyż zjym jutro na śniołdanie!

Mimo rygoru sanitarnego wakacje w świetlicy młodzieżowej w Kamieniu Śląskim przebiegły miło i przyjemnie. Dzieci miały okazję nabyć nowe umiejętności manualne, a przy okazji zrealizować ciekawe pomysły plastyczne, manualne, techniczne… Wykonano kwiaty z korka i sznurka, koszyczki lub wazony z papierowej wikliny, wiele bransoletek wyplatanych ze sznurków, breloków „piór” lub ludzików, a także prześliczne laleczki z różnych materiałów… Zorganizowano również wycieczki rowerowe, pierwsza z nich do Kopalni Górażdże, druga do Gogolina. Jak zwykle wszystkim bardzo się podobało i była okazja do zapoznania się z ciekawymi miejscami w Gminie Gogolin. Gościnnie świetlicę odwiedziła Pani Irena Pawlyta z miejscowej biblioteki oraz Pani Elżbieta Klama, która poinstruowała, jak wykonywać materiałowe laleczki.

W czasie ferii zimowych w świetlicy w Kamieniu Śląskim dużo się działo... Uczestnicy rozpoczęli zajęcia od zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa oraz różnych inspiracji plastycznych. Jak zwykle – pomysłów na prace plastyczne było dużo, dlatego w wystawie świetlicowej zrobiło się tłoczno . Kolejne dni upłynęły pod hasłami:

- „Magia w szklance”;

- „Wirtualna rzeczywistość” w Gminnym Centrum Kultury połączona z kreatywnym budowaniem eko robotów z surowców wtórnych;

- „Gdzie możemy zobaczyć świat matematyki, fizyki, chemii?”

- „Poznajmy św. Walentego”;

- „Wyjazd do Krasiejowa”, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z suchym lodem, zwiedzić Park ewolucji Człowieka, a także obejrzeliśmy kino 3D;

- „Smak Tłustego Czwartku”;

- „Bajkowe kino z dawnych lat”.

W czasie Walentynek, Tłustego Czwartku oraz na Bajkowym Kinie świetlica gościła Panią Irenę z miejscowej biblioteki, dzięki której wszyscy dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości i informacji. Ferie upłynęły bardzo miło i różnorodnie. Był czas na chwile z nauką, zabawą i kreatywną twórczością.

Opiekun świetlicy w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

W piątkowe popołudnie 29 listopada 2019 r. dzieci i młodzież spotkały się w świetlicy w Kamieniu Śląskim, aby porozmawiać o tradycyjnych Andrzejkach, a potem wspólnie się pobawić z tej okazji… Pani Irena z miejscowej filii bibliotecznej opowiedziała kim był Święty Andrzej i jak kiedyś wyglądały tradycyjne Andrzejki. Potem nadszedł czas na kilka wróżb i na tradycyjne lanie wosku przez klucz. Wspólne wróżenie sprawiło uczestnikom zajęć wiele radości. W świetlicy na chwilę przygasły światła, aby na ścianie wypatrywać cieni z woskowych figur. Wyobraźnia dzieci miała prawdziwe pole do popisu.

Opiekun świetlicy w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer

W czwartkowe popołudnie (28.11.2019 r.) w świetlicy młodzieżowej w Kamieniu Śląskim odbyły się zajęcia w trakcie których dzieci i młodzież przygotowywały się do zbliżającego się Adwentu. Zaproszona została Pani Irena z miejscowej biblioteki, która opowiedziała o Adwencie, jego symbolice i o różnych ciekawostkach.

Następnie wszyscy zabrali się do pracy, aby wykonać piękne wieńce adwentowe. Frekwencja na warsztatach zaskoczyła niejedną osobę. Uczestnicy zajęć starannie wykonali swoje prace, które po warsztatach zabrali do domów, aby tam już w najbliższą niedzielę przyozdobić nimi swoje stoły.

 

Opiekun świetlicy w Kamieniu Śląskim
Ewa Kremer