W marcowe popołudnie, kiedy pierwsze oznaki wiosny zaczynały przeganiać zimowy chłód, mieszkańcy Choruli i Strzebniowa zgromadzili się w świetlicach, by wziąć udział w warsztatach przygotowujących ich na nadchodzące święta Wielkanocne. W tych przytulnych przestrzeniach, wypełnionych zapachem świeżych kwiatów i barwami wiosennych ozdób, odbywały się spotkania, które nie tylko rozbudzały kreatywność, ale też przypominały o bogatej tradycji okołoświątecznych obrzędów.

Podczas warsztatów pod okiem pani Ani z miejscowej biblioteki, uczestnicy wspólnie tworzyli różnorodne dekoracje wielkanocne. Stoły były obłożone koszami pełnymi jasnych wstążek, kolorowych jajek, gałązek wierzby i innych materiałów potrzebnych do wykonania ozdób. Każdy mógł wybrać swoje ulubione elementy i pod okiem fachowej instruktorki stworzyć niepowtarzalne dzieło, które ozdobi dom w świątecznym klimacie.

Nie zabrakło także chwil spędzonych na wspomnieniach i opowieściach o dawnym zwyczajach wielkanocnych. Pani Ania przypominała uczestnikom o tradycji pisanki, króliczka wielkanocnego, czy palm wielkanocnych, które kiedyś ozdabiały polskie domostwa w te radosne dni. W miłej atmosferze rozmów i uśmiechów wszyscy zgłębiali tajniki dawnych obrzędów, czerpiąc radość z odkrywania piękna tradycji.

W trakcie spotkania nawet zajączek postanowił dołączyć do uczestników, rozdając uśmiechy i podkradając się do koszyczków z jajkami. Ta niespodziewana wizyta tylko dodatkowo wzmocniła atmosferę radości i wspólnoty, jaka panowała wśród wszystkich obecnych. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy opuszczali świetlice z uśmiechem na twarzy i pełnymi rękami pięknych dekoracji, gotowi cieszyć się zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Ta wspólna aktywność nie tylko umiliła czas mieszkańcom, ale też sprawiła, że poczuli się jeszcze bardziej związani z tradycją i swoją społecznością.

 

 

 

I miesiąc wakacji w Strzebniowie
Czas wakacyjnych zajęć w świetlicy w Strzebniowie minął bardzo szybko, ale także twórczo. Na uczestników czekało wiele ciekawych zadań. Nie było czasu na nudę. W czasie wakacyjnych spotkań powstała piękna biżuteria z suszonych kwiatów i ziół, cudowne słoiki na słodkości z glinki polimerowej, nastrojowe lampiony ze słoików.. W czasie czwartkowych spotkań podróżowano palcem po mapie i nie tylko. Poznano krajobraz nadmorski, budowano latarnię morską, zawitano do stolicy na spotkanie z Syrenką oraz do Krakowa do smoczej jamy.
W czasie wakacji odbył się wyjazd do tajemniczej kopalni Luiza w Zabrzu, do bajki pana Kleksa w Katowicach. Oraz do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie uczestnicy mogli się zmierzyć z muzycznymi kalamburami oraz wyruszyć w rejs statkiem po Odrze.
Wakacje zakończyło wyjście na lody do Gogolina, gdzie przy okazji dzieci i młodzież odwiedzili kilka ciekawych miejsc.

Strzebniow: Warsztaty kroszonkarskie

W czwartek 17.03.2022 r. w świetlicy w Strzebniowie odbyły się kolejne „Tradycyjne warsztaty z jajem” z twórczynię ludową – Panią Barbarą Herok, organizowane wspólnie z Centrum Usług Społecznych w Gogolinie.

Ferie w Strzebniowie

Dzieciom ze Strzebniowa czas zimowego odpoczynku minął bardzo szybko. Z kufra babuni pełnego skarbów powstały sznurkowe zawieszki oraz walentynkowe breloczki. W czasie kreatywnych zajęć uczestnicy tworzyli bałwanki z opasek gipsowych oraz zimowe obrazki 3D. Uczestnicy mieli okazję przeżyć, wiele niezapomnianych chwil, pełnych radości i zabawy.


Wspólny pobyt z rówieśnikami i bogata oferta zajęć sprawiły, że dzieci, które ten czas spędziły w świetlicach, będą bardzo mile je wspominać. Dziękujemy za wspólny czas!
Opiekun


Katarzyna Wystrach-Blaut

Strzebniów: Wieńce adwentowe

W dniu 23.11.2021 Świetlica w Strzebniowie przygotowała dla mieszkańców dzielnicy kreatywne warsztaty tworzenia wieńców adwentowych. Powstałe prace wprowadziły uczestników w magiczny, świąteczny klimat. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele CUS Gogolin, którzy przygotowali dla uczestników łamigłówki dla umysłu.

Opiekun świetlicy
Agnieszka Porada