Żniwniok 2023

Tegoroczne Gminne Święto Plonów odbyło się 10 września na Placu Benedyktyńskim w Gogolinie. Współorganizatorem dożynek była dzielnica Gogolin-Karłubiec.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna w intencji wszystkich rolników gminy Gogolin oraz ich rodzin w Kościele Parafialnym św. Anny i św. Joachima w Gogolinie-Karłubcu. W mszy św. koncelebrowanej przez ks. Huberta Sklorza oraz ks. Stanisława Kołodzieja uczestniczyli przedstawiciele gogolińskiego samorządu oraz członkowie delegacji z miast partnerskich, a także zaproszeni goście. O oprawę muzyczną zadbała Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic. Na ręce ks. Huberta Sklorza, bochen chleb złożyli starostowie dożynkowi: Anna Wolska i Józef Malkusz, a asystentami dożynkowymi byli: Joanna i Paweł Chudalla. Poświęcone zostały także przyniesione przez rolników, ogrodników i sadowników tegoroczne plony. Tradycyjnie, wszyscy uczestnicy porannej sumy otrzymali symboliczny bochenek chleba.

W godzinach popołudniowych przez centrum miejscowości – ulicami Wyzwolenia i Kościelną na Plac Benedyktyński przeszedł barwny korowód, na czele z Orkiestrą Dętą Górażdże Cement SA. Można było podziwiać pięknie przyozdobione przyczepy, wozy z humorystycznymi scenkami rodzajowymi, bogato zdobione – misternie wykonane korony oraz wieńce dożynkowe, czy płody rolne lokalnych rolników, ogrodników i działkowców. W przemarszu wzięli udział również przedstawiciele miast partnerskich, przedstawiciele sołectw i dzielnic, Stadtkapelle Schongau, Zespół Mażoretek Asanka, Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, a także przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń i lokalnych grup działania, jak również uczestnicy konkursu „Jadą goście, jadą”.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Reinertem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Gogolinie Piotrem Czokiem wręczyli nagrody w konkursach dożynkowych.

Oto tegoroczni nagrodzeni:

wozy korowodowe

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymali: Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Zakrzów oraz Dzielnica Gogolin-Karłubiec.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymują: Sołectwo Chorula, Sołectwo Obrowiec, Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

wystawa płodów

I miejsce i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymały: Sołectwo Chorula, Sołectwo Kamień Śląski, Sołectwo Kamionek, Sołectwo Malnia, Sołectwo Zakrzów, Dzielnica Gogolin-Karłubiec, Dzielnica Gogolin-Strzebniów, Sołectwo Dąbrówka oraz Sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymały: Sołectwo Obrowiec oraz Sołectwo Odrowąż.

konkurs koron żniwnych

I miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymały: w kategorii koron ziarnkowych – sołectwo Odrowąż; w kategorii koron kłosowych – Dzielnica Gogolin-Strzebniów, sołectwo Obrowiec, sołectwo Kamień Śląski; w kategorii koron mieszanych – dzielnica Gogolin – Karłubiec, sołectwo Kamionek, sołectwo Zakrzów, sołectwo Górażdże.

II miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł w kategorii koron kłosowych – Sołectwo Chorula oraz Sołectwo Dąbrówka; w kategorii koron mieszanych – sołectwo Malnia

Wyróżnienie specjalne

Za pielęgnowanie tradycji kulturowych i za bardzo duży wkład pracy w przygotowaniu dożynek 2023 dla Dzielnicy Gogolin-Karłubiec w wysokości 2000 zł.

Jadą goście, jadą...
"Jadą goście, jadą" na 800 urodziny Gogolina!
Podczas wczorajszego korowodu dożynkowego, sołectwa, dzielnice, placówki oświatowe oraz organizacje działające na terenie gminy, przygotowały niesamowite, artystyczne prezentacje, których przewodnim tematem były miejscowe legendy, a także elementy charakterystyczne dla naszej historii i dziedzictwa kulturowego. Było m.in. 800 zakrzowskich jaj na 800-lecie Gogolina, urodzinowa malińska flaszeczka wina, oderwanzkie utopki, biali górnicy z Górażdży i wiele, wiele innych fanastycznych pomysłów.
A o to oni:
I miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymali: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie, DSS św. Barbara w Kamionku, Sołectwo Kamionek, Dzielnica Gogolin-Karłubiec, Dzielnica Gogolin-Strzebniów, Sołectwo Malnia, Sołectwo Chorula, Sołectwo Górażdże, reprezentowane przez Stowarzyszeniową Publiczną Szkołę Podstawową, Sołectwo Dąbrówka, Sołectwo Zakrzów oraz Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Zespołem Rekreacyjno-Sportowym w Gogolinie.
II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymali: Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Kamień Śląski oraz Sołectwo Obrowiec.
Wyróżnienia i nagrodę w wysokości 300zł otrzymało: Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie, Przedszkole w Ogrodzie w Kamionku, Publiczne Przedszkole w Zakrzowie (filia), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie, Centrum Usług Społecznych w Gogolinie oraz Klub Seniora w Gogolinie.
 

W sobotę odbyła Biesiada śląsko - bawarska w ramach Międzynarodowych Dni Partnerstwa z okazji 800-lecia Gogolina. Specjalnie dla mieszkańców wystąpiła Stadtkapelle Schongau, Izabela Fojcik, Joanna Wicher oraz Ozzi Brass. Na zakończenie gości do zabawy porwał jeszcze Brassman. Wizyta Stadtkapelle Schongau zorganizowana została w ramach projektu "Muzyka, która łączy kultury" współfinasowanego ze środków Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej.

Było rodzinnie, kolorowo i radośnie – w gogolińskim Owocowym Ogrodzie Miejskim odbył się doroczny festyn z okazji zakończenia wakacji, organizowany przez gminne jednostki organizacyjne. Każdy znalazł coś dla siebie – były dmuchańce, występy artystyczne, strefa sportowa, zaczytany kącik, a także bajeczne animacje i zabawy dla najmłodszych. Swoje stoisko przygotowało też Centrum Usług Społecznych, które zachęcało do skorzystania z bogatej oferty bezpłatnych zajęć czy porad, organizowanych przez tę placówkę, a także do prowadzenia zdrowego i higienicznego trybu życia bez używek. Wielką atrakcją okazała się być pyszna pizza z gogolińskim motywem, wypiekana osobiście przez pracowników CUS z okazji 800-lecia naszej miejscowości oraz stoisko ze słodkim poczęstunkiem. Punktem finałowym była plenerowa prezentacja filmu pt. „Ryś – Król puszczy”, w ramach projektu finansowanego w ramach Fundacji Górażdże „Aktywni w Regionie”.

 

W niedzielę 13 sierpnia w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, odbył się niezwykły koncert duetu GGDuo, czyli Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów. Był to jeden z punktów programu uroczystości metropolitalnych z okazji wspomnienia liturgicznego św. Jacka Odrowąża, patrona diecezji opolskiej i pierwszego polskiego dominikanina, który urodził się właśnie w Kamieniu Śląskim.
Koncert nosił tytuł „Moja cisza” i nawiązywał do pierwszego utworu z płyty duetu. W repertuarze znalazły się autorskie utwory Gabrieli Gąsior, wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów, oraz aranżacje Wojciecha Gąsiora, multiinstrumentalisty i producenta muzycznego - absolwentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wśród wykonanych piosenek znalazły się takie jak: „Moja cisza”, „Być bliżej Ciebie chcę”, „Prawda”, „Las” czy „Nieznane”. Każda z nich niosła ze sobą przesłanie wiary, nadziei i miłości, a także zachęcała do refleksji nad sensem życia i relacją z Bogiem. Artyści zaprezentowali się nie tylko jako utalentowani muzycy, ale także jako świadkowie swojej wiary i małżeństwa. Podzielili się ze zgromadzoną publicznością swoimi doświadczeniami życiowymi, radościami i trudnościami, a także swoją pasją do tworzenia muzyki.
Koncert GGDuo był pięknym zwieńczeniem uroczystości metropolitalnych ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim.