Już od dziś w Centrum Informacji Turystycznej przy Gminny Ośrodku Kultury w Gogolinie pojawiła się nie lada gradka dla kolekcjonerów. Nasze IT po raz pierwszy przystąpiło do idei tzw. „Znaczka Turystycznego" - Znaczki Turystyczne
Króciutko czym właściwie jest znaczek turystyczny? ?
To okrągły krążek, pamiątka z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.
Znaczek Turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu.
W naszej Gminie są również osoby, które kolekcjonują takie znaczki. Wśród nich są: Pan Mirosław Czekała oraz Pan Dariusz Gołębiowski – którzy prezentując nam swoją kolekcję zainspirowali do wydania znaczków również z Gogolina. Po owocnym spotkaniu, zakasano rękawy do pracy, żeby znaczki pojawiły się przed zbliżającymi się imprezami.
Idealnym pomysłem wydawało się wydanie w 2023 r. znaczka okolicznościowego (tzw. Jokera) – w ramach obchodów Jubileuszu 800 - lecia Gogolina, a także znaczków turystycznych przedstawiających pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie oraz Pieców Wapiennych.
Jak piszą na stronie znaczków „Okazja do wydania tych znaczków jest szczególna, albowiem w tym roku Gogolin obchodzi rocznicę 800-lecia. Jest to więc doskonały moment, aby nie tylko lepiej poznać samo miasto, ale i jego turystyczne atrakcje”
Wszystkie trzy znaczki dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej lub w Sekretariacie GOK Gogolin w cenie 10 zł/ szt.