Podsumowanie ferii 2023 w GCK

I turnus
Pierwsze spotkanie rozpoczęło się od zabaw integracyjnych i zapoznawczych. Następnie odbyły się zajęcia z klockami LEGO. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w budowanie i szybko można było podziwiać efekty. W końcowej fazie panowie prowadzący wprawili w ruch stworzone przez dzieci konstrukcje.

Zajęcia zakończyła prezentacja i quiz na temat kosmosu, będące wprowadzeniem do jutrzejszych zajęć z mobilnym planetarium Orbitek.

We wtorek 14 lutego 2023 roku blisko 100 dzieci z Gminy Gogolin uczestniczyło w niezwykłych zajęciach, podczas których każdy mógł przenieść się w kosmos za sprawą Mobilnego Planetarium Orbitek, które zawitało do Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie.
W trakcie pełnego emocji i zabawy seansu uczestnicy zajęć poznali planety Układu Słonecznego, widzieli Księżyc, krążący dookoła Ziemi, poznali znaki zodiaku i odwiedzili wszystkie gwiazdozbiory nieba północnego.
W oczekiwaniu na „kosmiczną podróż” dzieci miały okazję puścić wodze fantazji i wykazać się kreatywnością podczas tworzenia statków kosmicznych.

15 lutego do Centrum Informacji Turystycznej w Gogolinie zawitała z krótką wizytą grupa dzieci z półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie. Uczestnicy zostali obdarowani folderami i dowiedzieli się kilku ciekawostek na temat Gogolina.

Kolejny dzień ferii z Nutką Cafe upłyną na wspólnym muzykowaniu z Wędrującą Kapelą. Dzieci miały okazję zapoznać się z instrumentami i odkrywać swoje muzyczne talenty. Był też czas na wykonywanie kosmicznych prac plastycznych.
Z okazji Tłustego czwartku nie mogło zabraknąć pączków. Natomiast zebrane kalorie można było spalić podczas spaceru po Gogolinie.

W piątkowe przedpołudnie w ramach zajęć kulinarnych uczestnicy spotkali się w Restauracji Centrum. Własnoręcznie wykonali pizzę według własnych upodobań smakowych. Odbyła się krótka pogadanka na temat przygotowanego ciasta na pizzę oraz jego wszystkich składników. Wypieczone pizze zjedli ze smakiem a następnie wrócili do Gminnego Centrum Kultury, gdzie odbyła się krótka lekcja składania origami.

II turnus
Pierwszy dzień II turnusu ferii zimowych upłynął pod znakiem zabaw integracyjnych. Ponadto uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z tajnikami programowania oraz tworzyć niezwykłe konstrukcje i roboty z klocków LEGO.

Ostatniego dnia ferii uczestnicy zajęć zobaczyli film edukacyjny o kosmosie oraz dowiedzieli się kilku ciekawostek na jego temat. Następnie rozwiązali kosmiczny quiz.
Podczas drugiej części zajęć dzieci udały się do Restauracji Centrum, gdzie wykonali kosmiczne pizze, według własnego pomysłu i smaku.
Zajęcia zakończyły kosmiczne zagadki obrazkowe.

Czwartkowe zajęcia rozpoczęły się od śpiewów i tańców oraz gry na instrumentach muzycznych z Wędrującą Kapelą.

Następnie wykonywane były kosmiczne prace plastyczne – własnego pomysłu galaktyki oraz kosmiczni przyjaciele. Powstało mnóstwo ciekawych dzieł.

W środę 22 lutego 2023 r. uczestnicy zajęć Nutka Cafe wraz z innymi świetlicami wybrały się do Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie mieli okazję uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.
Pierwsza część grupy mogła również zapoznać się z historią zawodów, dawnymi zabawkami, zbrojami oraz poznać ciekawostki związane z rzemiosłem. Natomiast druga część grupy odwiedziła wystawę poświęconą cementowniom Opola.

We wtorek 21 lutego 2023 r. uczestnicy zajęć w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie mieli okazje dowiedzieć się wielu ciekawostek z dziedziny chemii i fizyki dzięki Centrum Innowacyjnej Edukacji EduEvent. Wszyscy z zaciekawieniem i dużym zaangażowaniem brali udział w doświadczeniach.

W drugiej części zajęć uczestnicy konstruowali kosmiczne postacie z materiałów z recyklingu, a na zakończenie wykonali breloczki z makramy.