Kuchnia regionalna, występy zespołów folklorystycznych, stoiska z rękodzielnictwem, wystawy fotograficzne, warsztaty naukowe dla dzieci, biesiada kaszubska, koncerty, bicie rekordu i jubileuszowa parada - tak w skrócie można podsumować wielką weekendową imprezę z okazji 800-lecia Gogolina -  Festiwal Tożsamości i Kultury Regionów oraz Międzynarodowe Dni Partnerstwa na gogolińskim Placu Benedyktyńskim (24-25.06). 

 

To był weekend niezapomnianych wrażeń. W sobotę i w niedzielę na mieszkańców czekały liczne stoiska promocyjne i degustacyjne. Można było m.in. skosztować serów, wypieków, kwaśnicy, gulaszu i wina; zobaczyć jak wyrabiana jest tabaka lub zakupić koniakowską koronkę, tabakiery, szydełkowe serwetki i wiklinę. Dodatkowo zorganizowano liczne warsztaty, m.in. plecenia wianków, zdobienia porcelany i kroszonek, malowania na płótnie i szkle. Można było również nauczyć się kaligrafii, czy ozdobić wzorem opolskim drewniane dekoracje. W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej z Dobkowa, dzieci mogły natomiast spróbować swoich sił w chemicznych eksperymentach. Swoje stoiska przygotowali przedstawiciele takich miejscowości i gmin jak: Kamień Śląski, Łodygowice, Jablunkov, Kysucke Nove Mesto, Zwierzyniec, Dzierżoniów, Strumień, Sławno, Wambierzyce, Swołowo, Stare Siołkowice, Zalipie, Istebna, Jemielnica, Goworów, Gniewino, Domachowo i Dobków.  

Podczas sobotniej „Regionalnej Uczty Muzycznej” na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z całej Polski. Wystąpili: Zespół Folklorystyczny RÓŻA z Gawron, Akademia Ruchu Goworów - Gmina Międzylesie, Zespół Wokalny BIERKOWIANKI - Gmina Słupsk, Zespół Regionalny STRUMIEŃ - Gmina Strumień oraz Kapela Zwierzyniecka.

Od godz. 18.00 z przyjaciółmi z Gniewina świętowano wieloletnią współpracę, którą już za tydzień oficjalnie oba samorządy przypieczętują podpisaniem aktu partnerstwa. Wystąpili: Kapela SZCZYPIOR oraz Gminna Orkiestra Dęta z Gniewina oraz Kabaret Pùrtcë. Przygotowano też nadmorskie niespodzianki degustacyjne, m.in. lokalne wypieki i śledziki. 

W niedzielę w ramach Międzynarodowych Dni Partnerstwa z okazji 800-lecia Gogolina prezentowały się zespoły taneczne, orkiestry dęte i zespoły śpiewacze z Polski, Słowacji i Czech. Wystąpili: Zespół SIOŁKOWICZANKI – Gmina Popielów, Zespół Taneczny ,,50 lat+VAT” działający przy GOK w Gogolinie, Orkiestra Dęta JABLUNKOVANKA, Zwierzyniecka Kapela Ludowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łodygowic, Zespół Śpiewaczy UCIECHO-WIANKI – Gmina Dzierżoniów, Orkiestra Dęta Nova Kysučanka, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Gogolinie, BISKUPIAŃSKI  Zespół Folklorystyczny z Domachowa – Gmina Krobia oraz Chór „NADZIEJA” – Gmina Strumień.

Podobnie jak w sobotę, na mieszkańców czekały stoiska i warsztaty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wyroby kowali i gulasz z Kysuckeho Noveho Mesta, a także wystawy fotograficzne z Jablunkova i Zwierzyńca. Ponadto –  przygotowana została także charytatywna kawiarenka dla Tomasz Dac, dmuchańce i gastronomia. Gry i zabawy z książką w roli głównej zorganizowała też Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie. Następnie, ponad 300 muzyków z dziesięciu orkiestr z różnych zakątków Polski oraz ze Słowacji i z Czech, pod batutą czterech dyrygentów, wykonała wspólnie utwory z okazji 800-lecia Gogolina! Oczywiście nie mogło zabraknąć „Karolinki”, którą przy akompaniamencie orkiestr zaśpiewały zespoły folklorystyczne z całej Polski, mieszkańcy, a także wszyscy goście, którzy tego dnia odwiedzili miasto Karolinki i Karlika, ustanawiając tym samym nowy rekord - bo takiej liczby osób śpiewających i grających jednocześnie, w Gogolinie jeszcze nie było!

Na scenie, podziękowania i gratulacje na ręce kapelmistrzów Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina, Waleckiej Orkiestry Dętej Capri, Krapkowickiej Orkiestry Dętej, Zakładowej Orkiestry Dętej Arcelor Mittal Poland SA Zdzieszowice, Orkiestry Dętej Górażdże Cement SA z Choruli oraz Orkiestry Dętej Gminy Strzeleczki złożył Zastępca Burmistrza Krzysztof Reinert. Natomiast Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przekazał podziękowania na ręce Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zuzanny Donath - Kasiury i Wicemarszałka Szymona Ogłazy, za wsparcie finansowe udzielone w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pamiątkowe kafle z jubileuszowym muralem wręczono również na ręce Posła Na Sejm RP Ryszarda Wilczyńskiego, a także przedstawicieli delegacji miast i gmin partnerskich.

Festiwal Tożsamości i Kultury Regionów współfinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

{sigplus}newsy/2023/Projekt_FT{/sigplus}