28 marca 2025 r., w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie odbył się Gminny Konkurs Kroszonkarski i Zdobienia Jaj Wielkanocnych im. Jerzego Lipki – wydarzenie, które od lat pielęgnuje i promuje unikatowe dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Gogolina.

W tegorocznej edycji do twórczej rywalizacji stanęło aż 76 uczestników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe:

  • do 12 lat

  • 12–16 lat

  • powyżej 16 lat (dorośli)

W godzinach porannych i przedpołudniowych swoje talenty zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych z Malni, Kamienia Śląskiego oraz PSP nr 2 i 3 w Gogolinie. Po południu nadszedł czas na dorosłych twórców – ich prace zachwycały precyzją, kreatywnością i wiernością tradycyjnym technikom zdobienia.

Nad oceną kroszonek czuwała komisja konkursowa w składzie:

  • Barbara Herok – przewodnicząca

  • Rozalia Czekała

  • Marta Wiora

Laureaci zostaną uroczyście ogłoszeni i nagrodzeni podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 6 kwietnia o godz. 17:00 w hali sportowej Blautów w Gogolinie – Karłubcu. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu, ich bliskich oraz miłośników regionalnych tradycji!

To jednak nie koniec świątecznych emocji. Wszystkie zgłoszone prace będzie można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie pokonkursowej – najpierw podczas Jarmarku, a następnie w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom – Wasze prace to prawdziwe dzieła sztuki, które udowadniają, że tradycja kroszonkarska w naszej gminie wciąż żyje i rozwija się w najlepsze.

Zobaczcie sami – to naprawdę jest WIELKIE DZIEŁO SZTUKI NA MAŁEJ SKORUPCE.