ŚWIETLICA MŁODZIEŻOWA W CHORULI

zwastunWarsztaciki Wielkanocne, w których udział mógł wziąć każdy, odbyły się w Centrum Aktywizacji Wiejskiej w Choruli w dniu 29 marca.

W małym, ale przesympatycznym gronie kobietek, spotkałyśmy się w bibliotece i o ustalonym czasie rozpoczęłyśmy nasze warsztaciki. Pani Krystyna (pracownik biblioteki) opowiedziała nam o świętach Wielkanocnych. Poznaliśmy trochę historii i ciekawostek. Dowiedziałyśmy się jakie znaczenie miały kiedyś kolory jajek, jakimi sposobami w poszczególnych regionach wykonuje się jajka Wielkanocne, a co najważniejsze jak się je skrobie, ale już o tym opowiedziała nam Pani Monika Szefer z Malni. Jest w tej dziedzinie specjalistką i doskonale przybliżyła nam rytuał przygotowania jajka do skrobania i samo skrobanie. Poza tym przyniosła swoje gotowe już kroszonki. Dziewczęta były zachwycone wyskrobanymi wzorkami, kwiatuszkami, kaczuszkami i sercami. Ale największe wrażenie zrobiło strusie jajo-wydmuszka! Było ogromne, czerwone i wyskrobane, miało ulubiony oczywiście przez dziewczynki wzorek-serce. Dzieci zadawały wiele pytań dotyczących tego jaja i nie mogły wyjść z zachwytu.

Po małej teorii przeszłyśmy do praktyki. Nie wszystkie dziewczynki chciały skrobać, dlatego Pani Krystyna przygotowała dla nich karki z szablonem jajka, na którym mogły rysować. A Pani Monika przyniosła narysowane na kartkach oryginalne wzory, więc dziewczynki mogły posłużyć się ściągami, pomogła i pokazała im w jaki sposób skrobać jajko. Powtarzała, że to nie jest takie trudne i każdy może opanować sztukę skrobania trzeba tylko poświęcić trochę czasu i mieć cierpliwość. Dzieci skrobały, rysowały ale też obklejały jajka kolorowymi skorupkami.

Po takim wysiłku nie mogło zabraknąć małego poczęstunku. Ciasto, babka i inne pyszności czekały na nasze małe artystki. Było wiele wrażeń i nowych wiadomości, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości.

Korzystając z okazji świetlica młodzieżowa w Choruli pragnie wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia Wielkanocne:

Choć w te święta się nie ujrzymy,

Wszystkiego dobrego szczerze życzymy.

Zdrowia, szczęścia i radości,

Stołu sutego i wspaniałych gości.

Opiekun świetlicy:

Elwira Frank