Dożynki to podziękowanie za udane plony i podsumowanie całorocznej pracy rolników. Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie, które odbyły się 2 września w Gogolinie cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz wojewódzkich, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy województwa opolskiego i gminy Gogolin.
W dorocznym wojewódzkim opolskim święcie plonów w Gogolinie uczestniczyli przedstawiciele świata polityki m. in. Ryszard Galla- poseł RP, Stanisław Rakoczy-wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ryszard Wilczyński-Wojewoda Opolski, Józef Sebesta-Marszałek Województwa Opolskiego, członkowie Zarządu Województwa Opolskiego, Bogusław Wierdak-Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego, radni Sejmiku, Herbert Czaja-Prezes Izby Rolniczej w Opolu, przedstawiciele środowiska akademickiego, starostowie powiatów, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnictwem oraz liczne delegacje sołectw. Nie zabrakło też przedstawicieli miast partnerskich: Petra Sagitariusa - starosty Jablunkova, Jana Bartela - primatora Kysuckiego Novego Mesta, Andrzeja Pitery - wójta Łodygowic oraz Zbigniewa Walczaka - burmistrza Gniewina.
O godzinie 10.00 rozpoczęła się dziękczynna msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Gogolinie – Karłubcu pod przewodnictwem ks. bp. Pawła Stobrawy, w asyście diecezjalnego duszpasterza rolników ks. Huberta Janowskiego oraz proboszczów. Podczas mszy św. biskup poświęcił korony żniwne, a starostowie dożynkowi - Anita Gorzellik i Klaudiusz Matejka złożyli na jego ręce symboliczny bochen chleba. W homilii biskup wyjaśnił m. in. biblijny i społeczny aspekt pracy rolnika, podkreślając przy tym wartość jego pracy.
Po uroczystej mszy świętej rozpoczęła się część artystyczna dożynek. Duży i barwny korowód przemaszerował ulicami na Stadion Miejski. Tam – licznie zebranych przywitali gospodarze dożynek: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Krapkowicki oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Marszałek odczytał również list Prezydenta RP.
Przy dźwiękach pieśni „Plon niesiemy plon" i „Boże z twoich rąk żyjemy" nastąpił wzruszający moment dożynek, a mianowicie moment przekazania symbolicznego chleba przez starostów dożynkowych i przedstawicieli Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Marszałkowi Województwa Opolskiego. Marszałek podziękował „wszystkim, którzy pracują na rzecz opolskiego rolnictwa" i podzielił się chlebem z obecnym na scenie Starostą Krapkowickim i Burmistrzem Gogolina.
W kolejnej części programu Stanisław Rakoczy odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wystąpił także prezes Izby Rolniczej Herbert Czaja.
Podczas uroczystości dożynkowych, wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa" oraz „Zasłużony dla województwa opolskiego", które przyznano rolnikom z Gminy Gogolin: Urszuli Koniecznej i Józefowi Przybyle. Laureatom konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne" wręczono nagrody konkursowe, a starostom dożynkowym - czeki na zakup nawozów ufundowanych przez Zakłady Azotowe S.A. w Kędzierzynie Koźlu.
Bardzo oczekiwanym momentem było ogłoszenie przez jury wyników „Wojewódzkiego Konkursu Koron i Wieńców Dożynkowych". Jury pod przewodnictwem prof. Teresy Smolińskiej jako najpiękniejsze nagrodziło korony w kategorii :
• Korony i wieńce kłosowo-ziarnkowe
Miejsce I – Gmina Pawłowiczki Sołectwo Ucieszków
Miejsce II – Gmina Gogolin Sołectwo Karłubiec
Miejsce III – Gmina Krapkowice Sołectwo Kórnica
W tym wyróżnienie dla Sołectwa Jemielnica z gminy Jemielnica, Januszkowice z gminy Zdzieszowice oraz Olszowa z gminy Ujazd.
• Korony i wieńce ziarnkowe
Miejsce I – Gmina Ozimek Sołectwo Dylaki
Miejsce II – Związek Śląskich Rolników Żywocice
Miejsce III – Gmina Nysa Sołectwo Kępnica
Członkowie jury wskazali na wysoki poziom artystyczny tegorocznych koron oraz na kreatywność ich twórców.
W gminnym konkursie koron najlepszymi okazały się: w kategorii koron ziarnkowych – korona z Odrowąża, w kategorii koron kłosowych – korona z Kamionka, z kolei pierwsze miejsce w kategorii koron mieszanych zajęły egzekwo korony z Gogolina Karłubca
i Gogolina Strzebniowa.
Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła imponująca oprawa muzyczna: chór „Gorol" z Jablunkova, zespół wokalny „Gerdan" z Mikołajowa na Ukrainie, Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Zespół „Szwarne Dziołchy".
Gwiazdą wieczoru był Kamil Bednarek z zespołem oraz grupa wokalna programu muzycznego „Bitwa na głosy". Występ K. Bednarka zgromadził rzeszę fanów, którzy żywo uczestniczyli w koncercie.
W ramach dożynek odbył się również Gminny Turniej Sołectw, a w nim konkurs na „Polne strachy", czyli prezentacje oryginalnych form nawiązujących w swoim wyrazie artystycznym do dawnych i obecnych tradycji rolniczych. W ramach turnieju wystąpił zespół gogolińskich mażoretek oraz amatorskie grupy artystyczne sołectw Gminy Gogolin. Wieczór uwieńczyła tradycyjna zabawa biesiadna.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z produktami pszczelimi przygotowane w ramach projektu „Miód impreza", czyli pierwszego polsko – czeskiego spotkania „przy i wokół" miodu oraz wytworów okołopszczelarskich z udziałem mieszkańców partnerskiego Jablunkova i okolic.
Dodatkowo w trakcie dożynek, Gminny Ośrodek Zdrowia prowadził promocję programu „Zdrowa Gmina". Uczestnicy dożynek mieli okazję wykonać podstawowe badania i nie tylko.
Protokół gminny konkurs sołectw
Wyniki wojewódzkiego konkursu korony dożynkowe