W niedzielę 11 września 2016 r. w Gogolinie odbyły się gminne uroczystości Święta Plonów „Żniwniok 2016”. Tradycyjnie, piękne korony żniwne, wozy korowodowe i całe bogactwo lokalnego folkloru przyciągnęły mieszkańców gminy oraz gości z Polski i z zagranicy. Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli Irena Wieczorek i Franciszek Holeczek.
Ceremonię dożynkową rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji rolników, której przewodniczył ksiądz prałat dr Albert Glaeser. Uczestniczyli w niej również ksiądz prałat Hubert Sklorz, ksiądz proboszcz Krzysztof Korgel, ksiądz proboszcz Stanisław Kołodziej oraz ksiądz proboszcz Aleksander Sydor. Uczestnikom mszy rozdano 300 symbolicznych bochenków chleba.
Po mszy św. na Placu Benedyktyńskim można było podziwiać piękne korony żniwne wykonane przez mieszkańców sołectw i dzielnic Gminy Googlin.
Jedną z największych atrakcji dożynek był barwny korowód prowadzony przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dęta z Gogolina, który przemaszerował ulicą Kasztanową na Stadion Miejski w Gogolinie.
Tradycyjnie, sołectwa, stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne przygotowały ciekawe i często humorystyczne wozy korowodowe, a także scenki rodzajowe. Inspiracją było nie tylko bogactwo lokalnego folkloru, ale również aktualne tematy m. in. „Złoty pociąg” czy program 500+. Uczestnicy korowodu wzięli też udział w konkursach „Od ula do miodu” oraz „Bajki z mojego dzieciństwa”, a także w konkursie koron żniwnych, wozów korowodowych i w wystawie konkursowej płodów rolnych.
Oficjalna część Święta Plonów odbyła się na Stadionie Miejskim w Gogolinie. Dożynkowy bochen chleba przekazali na ręce Burmistrza Gogolina Joachima Wojtali starostowie dożynkowi: Irena Wieczorek i Franciszek Holeczek. Uroczystościom towarzyszył bogaty program artystyczny, podczas którego zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Gogolina, wystąpiły maluchy z gogolińskich przedszkoli, zaśpiewała mała artystka z Odrowąża: Natalia Asman, a także „Aksamitki” z Malni, „Szwarne Dziołchy”. Nie zabrakło również tanecznego, pełnego energii występu Zespołu Mażoretek „Arriva”. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowały również członkowie Akademii Trzeciego Wieku z Gogolina w „Belgijce”, oraz dzieci z Nutka Cafe w nowoczesnej wersji „Alicji w krainie czarów”. Gwiazdą wieczoru był Zespół Hoyraky. Świętowanie dorocznego „Żniwnioka” zakończyła wieczorna zabawa taneczna z zespołem „Metro”.
Organizatorami „Żniwnioka 2016” był Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie i Urząd Miejski w Gogolinie, przy współpracy Zespołu Rekreacyjno – Sportowego w Gogolinie, Komunalnego Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Gogolin oraz Sołectw Gminy Gogolin.
Wyniki konkursu: „KORONY ŻNIWNE”
I miejsce – korona mieszana: Dzielnica Gogolin – Karłubiec, Sołectwo Chorula, Sołectwo Kamień Śl., Sołectwo Dąbrówka, Sołectwo Górażdże (nagrody - po 700 zł).
Korona ziarnkowa – Sołectwo Odrowąż (nagroda 700 zł).
Korona kłosowa: Dzielnica Gogolin – Strzebniów, Sołectwo Zakrzów i Sołectwo Kamionek (nagrody – po 700 zł).
Jury szczególne wyróżniło koronę ziarnkową z Sołectwa Odrowąż i koronę mieszaną z Dzielnicy Gogolin – Karłubiec.
II miejsce – korona mieszana z Sołectwa Malnia, korona kłosowa z Sołectwa Obrowiec ( nagroda – po 600 zł).
III miejsce – nie przyznano.
Wyróżnienia – nie przyznano.
Wyniki konkursu: „WOZY KOROWODOWE”
I miejsce – sołectwa: Chorula, Dąbrówka, Kamionek, Dzielnica Gogolin – Karłubiec, Sołectwo Zakrzów (nagrody – po 400 zł).
II miejsce – sołectwa: Górażdże, Kamień Śl., Malnia, Obrowiec (nagroda – po 350 zł).
III miejsce – Dzielnica Gogolin – Strzebniów, Sołectwo Odrowąż (nagroda – po 300 zł).
Wyróżnienia – nie przyznano.
Wyniki konkursu: WYSTAWA PŁODÓW
I miejsce – sołectwa: Górażdże, Zakrzów, Malnia, Dzielnica Gogolin – Strzebniów (nagroda – po 300 zł).
II miejsce – Sołectwo Dąbrówka, Dzielnica Gogolin – Karłubiec, sołectwa Obrowiec i Odrowąż (nagroda – po 250 zł);
III miejsce – sołectwa: Chorula, Kamień Śl., Kamionek (nagroda – po 200 zł);
Wyróżnienia - nie przyznano;
Przyznano dodatkowe nagrody, które otrzymali: młodzież z Sołectwa Górażdże za wykonanie dodatkowej korony, Klub Seniora z Gminy Gogolin, Dom Spokojnej Starości Święta Barbara w Kamionku, Świetlica Środowiskowa w Gogolinie, Akademia Trzeciego Wieku w Gogolinie (nagrody – po 200 zł).
Wyniki konkursu „Bajki z mojego dzieciństwa”
I miejsce ex equo Dzielnica Gogolin – Karłubiec oraz Dom Spokojnej Starości „Święta Barbara” w Kamionku – karta podarunkowa o wartości 450 zł;
II miejsce Świetlica Młodzieżowa w Malni – karta podarunkowa o wartości 300 zł;
III miejsce Stowarzyszenie „Nasz Karłubiec” – karta podarunkowa o wartości 250 zł;
IV miejsce „Nutka Cafe” – karta podarunkowa o wartości 200 zł;
V miejsce Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Górażdże – karta podarunkowa o wartości 150 zł.
Wyróżnienia oraz nagrodę w postaci karty podarunkowej o wartości 100 zł otrzymali: Klub Seniora w Gogolinie, Sołectwo Chorula, Świetlica Środowiskowa w Gogolinie, Świetlica Młodzieżowa w Odrowążu, Sołectwo Obrowiec, Stowarzyszenie Oświatowo – Artystyczne „Edukacja ku przyszłości”, Dzielnica Gogolin – Strzebniów, Sołectwo Odrowąż, Sołectwo Dąbrówka, Sołectwo Zakrzów, Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, Sołectwo Kamień Śląski.
Wyniki konkursu "Od ula do miodu"
I Miejsce (bon o wartości 500 zł):
- Niepubliczne Przedszkole „Przedszkole w ogrodzie” w Kamionku
- Publiczne Przedszkole nr 3 w Gogolinie
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Gogolinie
II Miejsce (bon o wartości 350 zł):
- Publiczne Przedszkole nr 1 w Gogolinie
- Publiczne Przedszkole w Malni
III Miejsce (bon o wartości 250 zł)::
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śląskim
- Przedszkole w Górażdżach
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie