Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie zakończył realizację projektu pt. „Opolskie tradycje kwiatami malowane”.
Projekt składał się z 4 części. Pierwsza część to warsztaty plastyczne pt. „Zaprojektuj swój wzór” – efektem, których było wydanie kolorowanki w ilości 1000 sztuk z projektami uczestników warsztatów. Warsztaty przeprowadziła twórczyni ludowa, pani Barbara Herok, która od wielu lat pielęgnuje tradycyjne zdobnictwo opolskie i prowadzi różne zajęcia w tym zakresie. Warto podkreślić, iż warsztaty prowadzone były „pod okiem” profesjonalistów, co poświadcza wysoką wartość merytoryczną prowadzonych działań. Zajęcia wykorzystując połączenie edukacji i animacji kulturowej przyczyniły się do twórczego udziału w kulturze dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów. Do działań zaangażowano także społeczność lokalną: Stowarzyszenie Ziemia Malińska oraz Stowarzyszenie Piękny Skrawek Gogolina – Strzebniów przygotowały dla uczestników warsztatów poczęstunek.
W ramach drugiej i trzeciej części projektu odbyły się dwa rodzaje warsztatów dla pracowników GOK Gogolin oraz nauczycieli szkół partnerskich: warsztaty z foamiranu oraz zdobienia jaj wielkanocnych tradycyjnymi metodami.
Powyższe działania przyczyniły się do nawiązania współpracy pomiędzy sektorem edukacji i kultury na obszarze województwa opolskiego. Dzięki nowej wiedzy zdobytej podczas warsztatów możliwe jest stałe podnoszenie jakości realizowanej oferty kulturalno- edukacyjnej, z możliwością dalszej współpracy również po zakończeniu realizacji projektu.
Czwartą częścią projektu były warsztaty artystyczne malowania toreb bawełnianych z wykorzystaniem, tradycyjnego wzoru opolskiego. Do prowadzenia warsztatów zaproszono grupę artystów i twórców ludowych związanych z Opolem – „Opolskie Dziouchy”. Warsztaty zostały poprzedzone niedługim wykładem na temat tradycyjnego wzoru opolskiego. Do malowania wybrano przedmiot codziennej użyteczności – torbę bawełnianą. Każdy uczestnik warsztatów zabrał ze sobą nie tylko swoją torbę, ale także wiedzę na temat tradycyjnego wzornictwa opolskiego oraz piękne wspomnienia.
Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji ze wszystkich działań podjętych w czasie realizacji projektu! To był wspaniały czas, który zapamiętamy na długie lata, a wiedzę i zdobyte doświadczenie wykorzystamy w codziennej pracy.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 oraz budżetu Województwa Opolskiego.